Gomora - Série 5

(séria)
Taliansko / Nemecko, 2021, 8 h (Minutáž: 43–55 min)

Réžia:

Marco D'Amore

Predloha:

Roberto Saviano (kniha)

Hudba:

Mokadelic

Salvatore Esposito, Francesco Alia, Alessandro Coppeto, Ivana Lotito, Dominic Borrelli, Tania Garribba, Antonio Gargiulo, Gennaro Apicella (viac)

Neapol je po střetu Levantových a Patricie v troskách. Genny se musí vzdát naděje na normální život a vrátit se do akce. S policií v patách se rozhodne uchýlit do bunkru sám, bez Azzurry a malého Pietra. Zbývá mu jediný spojenec: tajemný "O Maestrale", mafiánský boss Ponticelli, čtvrti na východě Neapole. Válka se blíží a nepřítel je připraven k boji. Genny však brzy učiní senzační objev: Ciro Di Marzio je živý a zdravý a skrývá se v Lotyšsku. Pro Gennyho už nic nebude jako dřív. (HBO Europe)

DAPDO

Pátá série začala po ůvodním díle přesně tam, kde skončil film Nesmrtelný, který byl vydaný po čtvrté sérii. Jsem proti, aby se postavy oživovaly, takže jsem byl dost v rozpacích. Jednou se uložil k ledu, tak by tam měl zůstat. Postava Cira ale byla v tomhle seriálu tak zásadní, že po jeho "smrti" Gomoře prostě něco chybělo. I když čtyřka byla nadprůměrná, nebylo to úplně ono. Pořádný vysvětlení, jak Ciro vlastně přežil se tady nedozvíte, ale kdo viděl Nesmrtelného, je doma. Devět dílů bylo impozantních - spousta intrik, zrady, násilí, krve, brutality. Poslední díl měl být velké finále, ale za mě se prostě nepovedl. Postrádalo to logiku. Genny v předešlých dílech odpustí Cirovi i vraždu svých rodičů, aby ho ted poslal na smrt do gulagu kvůli tomu, že mu nedal vědět že žije. Cira to nasere, uteče, vrátí se zpátky do Neapole, žene ho dopředu jen pomsta, rozpoutá v ulicích krvavou válku a nakonec se nad svým soupeřem slituje ? Celý mi to přišlo přitažený za vlasy, ten poslední díl se prostě hrubě nepovedl. První a třetí sérii jsem hodnotil naplno, druhou a čtvrtou za čtyři. Tahle poslední měla rozhodnout o celkovým hodnocení. Za ten poslední díl jsem byl rozhodnutý dát dvě hvězdice, jenže pak by mi tahle série vyšla na čtyři a celý seriál taky. A to si Gomora kvůli jednomu zpackanýmu dílu nezaslouží, takže přimhouřím obě oči a přidám tomu fimále jednu navíc za to, že jsme se nedočkali happyendu. Jednou si rád tenhle seriál s chutí zopakuju. ()

poet

Ak pri nejakom seriáli  vydržíte 5 sérii asi to blbosť nebude. Budem sa opakovať ale to čo taliani ozaj vedia to sú mafiánske ságy. Mne sa Gomora dostala pod kožu a aj napriek par logickým blbostiam som to dopozeral a tešil som vždy na ďalší diel. Návrat „nesmrtelného“ Cira bol fakt vo velkom štýle "jsem pořád kluk z ulice" a bolo jasne že celá séria bude o pomste. Aj ked napätie tu stoji najmä na tom ktorá postava v ktorej epizóde pôjde dole ešte pár prekvapení sa udeje. Ten záver bol možno pre niektorých rozpačitý ale asi dalo čakať ako to celé skončí... Osobne by som chcel vyzdvihnúť najmä hudobný motív ktorý sa na konci každého dielu dáva tu správnu atmosféru a ktorý je rovnako dôležitý ako to čo sa deje na obraze. Aj kôli tej hudbe mi  táto séria a vlastne aj všetky ostatné ostanú v hlave. ()

bearmeedek

Poslední řadu si natočil "Ciro" sám. Stejně jako samostatný film "Nesmrtelný". Poznamenal to rozvleklostí a snažil se tam nacpat i jakousi esoteriku. U filmu celkově a v páté řadě tak do půlky. Celkově ale dobré. Neapolští klauni ze sebe vydávají, co jde. Do plné atmosféry chybí spousta postav z předchozích řad a téměř chybí i ženy a epizodky s nimi. Už jen zoufalá jízda namachrovaných chlápků. A to samé potkalo i poslední řadu "Narcos - Mexico". Genny a Ciro nám od posledních sérií stačili nabrat nějaké to kilo navíc, rozum určitě ne. Ciro byl někdy v minulosti místy možná i sympatický. Tady ne a ani nikdo jiný. Konec - byl jasný, ale trochu ve stylu: Tak tady to máte, příště už nic nebude. ()

angel74

Při psaní páté řady tvůrcům evidentně došly nápady. Děj už krapet pokulhává, jednání postav nevěříte jako dřív, ovšem v rámci evropské seriálové tvorby na podobné téma jde pořád o vysoký nadprůměr. Když se však zaměřím na režii, o níž se postaral samotný Marco D'Amore alias Ciro Di Marzio, tak se mi o trochu víc líbil film Nesmrtelný, který této desetidílné sérii předcházel. Je mi líto, že ten příběh končí, ale asi bylo načase to celé nějak rozseknout. (75%) ()

gudaulin

Když nechá scénárista zázračně oživit mrtvou postavu z minulosti a když začínáte mít u nekonečných krvavých přestřelek mezi znepřátelenými gangy Neapole pocit jisté repetitivnosti a únavy kombinovaný dojmem, že počet mrtvých se blíží bitvám syrské občanské války, napadne vás, že možná nastal čas seriál ukončit. Ono to do jisté míry stále funguje. Drsný nabušený soundtrack, týpci, kterým stačí vyslat zamračený pohled, abyste zahodili peněženku a dali se na zoufalý útěk, osvědčení charismatičtí záporáci, se kterými jste prožívali jejich vítězství i prohry v předchozích sezónách. V páté sérii se ale změnil přístup scénáristy, možná je to dané únavou materiálu. Začal si se svými postavami podivně zahrávat a ono to přestalo ctít elementární logiku. Podivné konflikty, které nemají smysl, jdou proti zájmům aktérů, popírají jejich psychologický profil a konec konců i vývoj v předchozích sezónách. Podrobněji o tom ve svém komentáři píše Marsik. Bylo to fajn, ale v nejlepším je dobré skončit a pátá série už tak trochu nastavuje. Celkový dojem: 65 %. ()