Mafia vraždí len v lete

• Česko Mafie vraždí jenom v létě (viac)

Film zobrazuje detstvo a dospievanie Artura, obyčajného chlapca, ktorý sa narodil v Palerme v rovnaký deň, ako bol mafiánsky boss Vito Ciancimino zvolený za jeho starostu. Zaľúbi sa do spolužiačky Flory a snaží sa získať jej srdce, okrem bežných starostí dospievajúcich je však neustále konfrontovaný s vyčíňaním mafie v jeho rodnom meste. Hoci sa ho okolie snaží rôznymi kreatívnymi spôsobmi uchrániť pred krutou realitou, začína si stále viac a viac uvedomovať, že okolo neho niečo nie je v poriadku. Čierna komédia rodáka z Palerma Pifa získala v roku 2014 Európsku filmovú cenu za najlepšiu komédiu roka. (STV)

Arkanoid

Scény, ako spermie oplodňujú vajíčko, tam nemuseli byť, nie z dôvodu pohoršenia vyznávačov vánku ducha svätého, ale z dôvodu zbytočnej vaty a pokusu o vtip. Rozprávanie je podané skôr čiernohumorne, ako život šiel, čo dal, čo vzal a to v dobe vlády Salvatorea Riinu na Sicílii. Krvavé výjavy tak strieda láskyplné rozprávanie a kvôli detskému rozprávačovi nie je jasné, komu je film určený, lebo dospelý divák znesie väčšiu drsnosť bez prikrášľovania reality peknými výrazmi a detský divák skôr nedokáže pochopiť plný význam predkladaných udalostí a mien. Kompromis tak nevyzerá byť namieste. Podané chápanie detského rozumu rozprávača však milo poteší a napodobovanie Andreottiho vyvoláva úsmev na tvári. Cieľovou skupinou tak môže byť dospievajúci divák, ktorý sa rozhodne ako hlavný hrdina prestať pred istými vecami zatvárať oči. Vidíme tak cenné zobrazenie formovania chlapca v muža a učenie sa novinárskej etiky. Bohužiaľ, v príbehoch veľmi dobre predávaný artikel, záporných hrdinov, v realite opovrhnutia hodných kriminálnikov, tu divák spoznáva len povrchne, väčšinou optikou novinára, ktorý už ich činy nepodáva z prvej ruky. Snaha sa cení, ale čo sa týka filmového zobrazenia mafie, preferujem plný obraz a všetky ich skutky. Upozornenie na Falconeho, Borsalina a ďalších hrdinov je chvályhodné. ()

marie.en

Na začátku filmu vyletí křivka nadšení nebezpečně vysoko a film si tak nasadí laťku, kterou zhruba od poloviny není schopen udržet. Postupně se propadá níž a níž do propaganditického patosu a ztrácí svůj počáteční svěží humor. Poněkud nešťastný způsob jak někomu vzdát hold či vyjádřit posmrtnou úctu. ()

Malarkey

Ze začátku jsem byl z tohoto filmu takovej nejistej. První půlka byla vyprávění z pohledu dítěte, která byla fajn, ale těch legračních záběrů tam také nebylo úplně moc. Hrozně se mně ale třeba líbilo, jak ten malej kluk měl to obrovský nadšení pro toho politika, že si ho lepil i na záchod. To bylo dobrý. Naštěstí, když už mě to dětství trošku začalo nudit, najednou se film překlopil do své druhé půlky a ta pro změnu vyprávěla příběh tohoto dítěte už v dospělosti, kde si začal hledat práci. Ta druhá půle se mi nakonec líbila o trošku více, protože v mnoha ohledech byla absurdní. Popravdě ale i ona postupně vytvořila takový ten pocit nudy, kde divákovi nezbyde, než čekat na nějaký šok, který by film zase trošku oživil. V tu ránu ale přišel závěr, kde režisér Pif vše uzavřel tak neuvěřitelně lidsky a s takovým obrovským poděkováním těm, kteří proti mafii bojovali, že jsem šel spát s obrovským nadšením z dobře ukončeného filmu, ale zároveň se smutným pocitem, co všechno za zvěř na tomto světě existuje. ()

peetriss

Filmový postoj k sicilské mafii s nadhledem, humorem a jemnou romantikou? Inu, proč ne? Leč, přestože je občas vygenerován zajímavý vtípek, je to takové jakési nevýrazné, ale jedná se o typ filmu, který sedne každému divákovi jinak. Podobné je to i s rovinou romantickou. Zajímavější je dětská část. ()

filmfanouch

Režijní debut Pierfrancesca Dilibertoa, který radši používá umělecké jméno Pif zkusil velmi zajímavou věc. Zkusil vzít klasickou romantickou komedii a zasadit jí do pozadí války mafií. Mafie vraždí jenom v létě se časem dočkala i pověsti nejlepšího filmu, který se točí okolo sicilské mafie a dokonce vyhrála cenu za nejlepší komedii na 27. ročníku Europian Film Awards. I přes netradiční pojetí a několik slušných momentů má ovšem Mafie vraždí jenom v létě vady na kráse.   První polovina, která mladého Artura představuje jako malého kluka je velmi fajn. Alex Bisconti je jako mladý Arturo velmi fajn a především roztomilý a Pifovo zpracování toho, jak malý chlapec reaguje na probíhající mafiánské války je zpracováno velmi sympatickým způsobem. Jakmile se ovšem skočí do Arturova dospělého věku a Arturo najednou dostane tvář samotného Pifa, všechno to kouzlo, které pracovalo s lehkou dětskou naivitou je rázem pryč. A i když může konec celkové dojmy trochu narovnat, přesunutí do dospělosti možná nebylo nejšťastnější rozhodnutí.   Mafie vraždí jenom v létě sází především na absurdní humor. Někdy možná až příliš absurdní. Bohužel jsem se v průběhu nedokázal zbavit svého dávného pocitu, že je italský humor podobně specifický jako například humor český a i když člověk může v historii kinematografie jmenovat pár výjimek, humor nejvíce bude sedět samotným Italům.   Pif má několik zajímavých nápadů a především první polovina s dětskou optikou má skutečně kouzlo, v průběhu to ovšem začíná působit, že Pif neví, co za film vlastně chce natočit. V průběhu vlastně těch nápadů začne vytahovat až příliš, kdy na vše není úplně čas a celé to v součtu působí jako bordel. Moc tomu nepomáhá ani fakt, že má film pouze hodinu a půl a času tedy rozhodně není dost.   Řemeslně neurážející, ale ničím dvakrát atraktivní Pifův debut po první sympatické polovině vyprávěné skrze dětskou optiku přeskočí do dospělé a vleknoucí se roviny. Jen v jistém ohledu emocionálně funkční závěr film přeci jen na konci táhne nahoru a ukáže, že minimálně Pifův záměr měl určitě sílu. Jinak je to ovšem celý takový nedoprcaný, jak by řekl Jirka Langmajer..... ()

Pět dní italského filmu v kině Lucerna

Pět dní italského filmu v kině Lucerna

08.12.2014

Středoevropský festival italského filmu MittelCinemaFest vstupuje do 12. ročníku a stejně jako již v loňském roce je i letos jeho poslední zastávkou Praha. Po Budapešti, Krakově a Bratislavě zde… (viac)