Agresivní virus

• USA The Strain
USA, (2014–2017), 34 h 22 min (Minutáž: 41–69 min)

Predloha:

Guillermo del Toro (kniha), Chuck Hogan (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

David Bradley, Sean Astin, Javier Botet, Natalie Brown, Francis Capra, Roger Cross, Kevin Durand, Ruta Gedmintas, Leslie Hope, Jonathan Hyde, Mía Maestro (viac)

Na newyorském letišti J. F. Kennedyho přistane letadlo plné mrtvých pasažérů. Ty během letu přepadla neznámá síla a čtyřem z nich se podařilo přežít. Nikdo však netuší, co bylo příčinou smrti ostatních pasažérů, a proto je k případu povolán epidemiolog Ephraim Goodweather spolu s kolegy Norou Martinezovou a Jimem Kentem. Ephraim se právě rozvádí s manželkou, která ho opustila. Při vyšetřování událostí v letadle je objevena podivná truhla vypadající jako rakev. Ta však po nějaké době záhadně zmizí. Ephraim a Nora mezitím naleznou podivné červy. Patolog jim sdělí, že v tělech obětí se nenašla žádná krev. Na letiště dorazí starý židovský obchodník Abraham Setrakian, který si vynucuje setkání s Ephraimem. Ten ho odmítá, ale Ephraim mu stačí sdělit, že pokud se mu podaří zadržet rakev na letišti, nemusí dojít k žádnému problému. Ephraim tedy nařídí zákaz odjezdu všech větších vozidel z letiště. Rakev však s Jimovým souhlasem z letiště odveze zlodějíček Gus Elizalde, kterého najal Thomas Eichhorst, pravá ruka podivínského milionáře Eldritche Palmera. Na patologii mezitím těla zemřelých pasažérů obživnou a patologovi vysají veškerou krev. Setrakian si uvědomuje, že do New Yorku dorazila hrozba, které on už jednou v životě čelil. (TV Prima)

JASON_X

PO PRVNÍM DÍLU: Ještě se pochopitelně zdržím definitivního bodového hodnocení, ale je to slibné... je to zatraceně slibné. Sice mám rád takové ty tradiční, staromódní upíry, ale jsem hodně zvědavý. Pokud děj bude gradovat správným směrem a nesklouzne do rozvláčného, užvaněného a telenovelického seriálu jako třeba Walking Dead, má našlápnuto na můj plný počet. Zatím (jen pracovně, orientačně) dávám opatrné čtyři, po první řadě se uvidí. / PO PRVNÍ ŘADĚ: Nápad zkřížit upíry, zombies a parazitická monstra ve stylu X-Files, je zajímavý a atraktivní, i když já osobně bych dal přednost klasické upířině, jsem holt konzerva. Nejvíc mi ovšem pijou krev středoproudově stupidní dějové roviny s banálními dialogy na všechny způsoby - bohužel bez tohohle hollywoodského hnoje se dnes už asi žádný americký seriál neobejde. Nebyl ho ušetřený ani Dexter, tady je ho ovšem víc než ve Walking Dead. Proč kurva v seriálu o parazitických upírech musí scénárista prudit všelijakými rodinnými vztahy, 'ajlavjů' scénami a podobným svinstvem? Proč musím poslouchat únavné plkání kdejakých domácích slepic nebo vymaštěných uzenáčů, proč mám sledovat patálie nějaké senilní báby, nebo neskutečně otravného spratka? Maximálně slabomyslná je pak kapitola z mládí směšně zavilého "upírokata", železného dědka Abrahama v německém lágru. No a anarchistická sexy hackerka, která 'shodila internet', je postava jak z onanistické fantazie patnáctiletého geeka... Vyházet tuhle dementní vatu a bylo by z toho parádní dvouhodinové pětihvězdičkové relaxační béčko, ale takhle... U Walking Dead jsem za poblijózní "telenovelismus" shodil jen jednu hvězdu, tady už ale bez lítosti dvě. Asi se vykašlu na seriály, nějak na ně nemám trpělivost. Jo a samozřejmě - SPOILER - v první řadě se vyřeší úplné hovno, to proto, aby mohly být další a další řady... ()

BoPo

Blade, Úsvit mrtvých, 28 dní poté, Země mrtvých, Van Helsing. Z každého si tento seriál zobral niečo a vytvoril tak univerzálny, povedomo pôsobiaci mix. Nečakajte originalitu, skvelých hercov, charizmatické postavy. Pokiaľ ale máte chuť na béčkový hororový seriál, ktorý by Vám mal naservírovať nenáročnú nenudu plnú zabíjania, tak ste myslím našli to pravé. Po vizuálne stránke, na neáčkový seriál, sa nedá naozaj na čo sťažovať. Škoda, že postavy sú občas nakazené naivitou až debilitou (Zach). Keby na toto scenárista našiel vakcínu, tak by sa dalo uvažovať aj o vyššom hodnotení. Zároveň ale treba uznať, že príbeh zo série na sériu nabobtnáva do zaujímavých rozmerov a stále tak dokáže udržiavať chuť zisťovať čo sa stane nabudúce. Preto veľká škoda, že posledná séria stratila všetky silné stránky seriálu. Riešili sa hlavne vzťahy a všetko zásadnejšie sa strašne naťahovalo, a hlavne sa odohrávalo nudne. Samotný záver už bola blbosť, ktorou sa prekúšete len preto, že máte za sebou tri série. ()

Zeck

Bylo jen otázkou času, kdy se někdo v době neskutečného úspěchu The Walking Dead chytne této pop vlny apokalypsy a vysere jí na seriálové obrazovky, aby se přiživil na divácích dychtících po sledování rozkladu společnosti, ve které žijí. WD je hype jak prase, parodie na zombie žánr, kde jsou zombie druhořadá záležitost nevykazující žádné nebezpečí, prim hrají rodinné trable na úrovni mexické telenovely. I proto jsem se obával, že tento seriál mu bude značně sekundovat a hojně se jím inspirovat. Sekunduje a inspiruje, ale dá se na to kurva dívat. Při sledování se mi v hlavě vyrojilo asi deset filmů, které scénář tohoto seriálu vykrádá, ale bylo mi to u prdele, protože postupnou apokalypsu a atmosféru patřící k ní tvůrci vystihli perfektně, a to je asi tak to jediné, co od nich v tomto žánru (mém nejoblíbenějším) očekávám. Subjektivní problém mám v tradičních odbočkách od důležitého děje (šíření parazitů napříč pokojnou společností) jako hledání matky, korektní rozhovory se synem o rodině, všechny ty stupidní a megalomanské spiklenecké intriky upírských kast a zájmových skupin, nebo tu do očí bijící debilitu při myšlenkových pochodech postav pohybujících se ve městě kde "něco" řádí. První polovina řady navozovala nebezpečný dojem, že se vlastně nikde nic šířit nebude a parta notně nesympatických hlavních postav se bude plácat od letiště k přeživším a vyšetřovat něco, co divák zná už od prvních patnácti minut první epizody, druhá polovina řady se ale solidně rozjede a samotný závěr snad i půvabně svádí fanoušky apokalypsy na tu následující. Přesto jsem se z tohoto projektu nepochcal, ale baví mě. S01: 70%, S02: 65% ()

iwigirl

Zamilovana behem prvnich 5 minut. Tenhle serial si rozhodne nenecham ujit! UPDATE po 8.dílu: bohužel se nemůžu čím dál častěji zbavit dojmu, že tohle už jsem přece viděla v několika různě obměněných variantách... Okouzlení tak nějak vyprchalo a obávám se, že zpátky na 5 hvězd už se to u mě nedostane. Možná ani nebudu dokoukávat sérii... Prostě nic, co tu už nebylo. ()

maseer2

odvážné, originální a promyšlené uchopení upíří tématiky, které velkolepě odstartovalo pod taktovkou Guillerma del Tora a u nějž jsem během prvních asi osmi dílů de facto permanentně slintal blahem (v tu chvíli jasných 5*).. jenže pak se to celé jaksi zaseklo v kruhu mezi neustálým plánováním a pokusy o útok a v téhle monotónní podobě došel seriál přes závěrečnou pětici dílů až do finále, které rovněž nebylo zrovna dvakrát uspokojivé, a tak u mě nakonec převládá především rozčarování z toho, že tvůrci nebyli schopni udržet nastavenou laťku po celou sérii.. vidím to tedy na slabší 4* a do druhé série se zřejmě pouštět nebudu.. ()

• V USA si lidé žijící ve větších městech stěžovali na plakát k seriálu, kde ženě leze skrze oko červ. Stanice FX byla následně donucena tyto plakáty ze všech billboardů stáhnout a nahradit je vhodnějšími. (Zdroj: primetime.unrealitytv.co.uk) (scartino)
  • Věta: "Sabia mea fredoneaza de argint" je rumonsky. Volně přeložena znamená: "Můj meč zpívá stříbrem". (ČSFD)