Učiteľ podľa scenára

• Česko Učitelem z nouze (viac)

Scenárista Keith Michaels sice před lety získal ocenění, ale jeho dalším filmům se už tolik nedaří. Protože nemá peníze, přistoupí na nabídku vyučovat kurz scenáristiky na univerzitě v malém městě. Učení zpočátku nebere vážně, ale po čase si uvědomí, že ho práce naplňuje a nehodlá se jí vzdát. Zvlášť když potká sympatickou svobodnou matku... Keith Michaels získal roku 1999 ocenění za nejlepší scénář k filmu Zatoulaný ráj. Po několika neúspěšných filmech zájem o jeho scénáře opadl a dnes nemůže sehnat práci. Jeho agentka mu navrhne, aby vyučoval kurz scenáristiky na univerzitě. Keith učit nechce, nesnáší učitele, ale když mu odpojí elektřinu kvůli neplacení, souhlasí. Keith se přestěhuje do městečka Binghamton a zabydlí se v novém domě. Jeho soused Jim také učí na škole, je rozvedený, má psa Henryho a Keitha obdivuje. Ještě před nástupem do školy se Keith vyspí se studentkou Karen, která chce do jeho kurzu. Na kurz se přihlásilo 70 studentů, Keith musí přečíst jejich scénáře a vybrat deset z nich. Na uvítacím večírku učitelů si znepřátelí profesorku literatury Weldonovou. Večer pak vybere do kurzu dívky podle jejich profilů na internetu a náhodně dva chlapce. Další den si ho odchytí studentka Holly a chce vědět, co zlepšit na svém scénáři, když ji nevybral do kurzu. Po sérii otázek přijde na to, že ho Keith vůbec nečetl. Hned při první hodině zadá studentům úkol a další hodinu naplánuje až za měsíc, protože netuší, co by měl v kurzu učit. Podle Keitha se psaní naučit nedá, protože to musí mít člověk v sobě. Keith si přečte scénář od Holly a přijme ji do kurzu. Keith se stále vídá se studentkou Karen. Když jdou spolu na večeři, servírka Holly ji nebere jako plnoletou, a dívka se naštve a odejde. Holly pak Keithovi ukáže proslulý místní kolotoč a vysvětlí mu, proč má městečko tak ráda. Keith postupem času začíná brát vyučování vážně, a dokonce ho to baví, čte scénáře studentů a společně je rozebírají v hodinách či při konzultacích. Studenti si začínají Keithovy hodiny chválit. Nejvíc si rozumí s Holly, matkou dvou dcer... (TV Prima)

Heywood

On 53 ona 49 v reálných datech, které ani film nedokáže skrýt. O to hůř ten románek působí, navíc mezi dvojicí Hugh Grant a Marisa Tomei to fakt nejiskří.J.K.Simons nezná špatné role příběh tak nějak uplyne a vy víte, že si ho podruhé nepustíte. A ta proměna oscarového sebestředného a samolibého fráji v hodného učitele je fakt krutě nepřesvědčivá. ()

pakobylka

Bytostně nesnáším, pokud mě hlavní hrdina opakovaně a s gustem přivádí do prekérních situací, kdy se za něho cítím nevýslovně trapně. A Hugh Grant alias Keith Michaels zpočátku nedělá nic jiného. Plně se soustředí na to, aby se dokonale znemožnil ... přesně tím způsobem, který nemůžu vystát. Časem se situace o něco vylepší ... a dialogy jsou vesměs chytré a nad věcí, nicméně nemají na to, aby přebily prvotní dojem ... 2,5* ()

fafejt001

Lehce podprůměr Hughových filmů . Měl již lepší období . Moc umluvené a celkem jednoduché schéma. ŠKODA . Je to zřejmě film pro holky studijního typu. Ty se tam najdou. My starší kluci jsme v tom lehce tápali a čekali na solidní biják . No nic . Snad později . . . . . . ()

Lacike

Celkom prijemna komedia o jednom vyhorenom scenaristovi, ktory pride ucit do malomesta a polepsi sa, zamiluje sa atd. Proste nic nove pod slnkom ale aj po miliontykrat tento otrepany namet funguje. A to aj napriek nezazivnej rezii neschopaka Lawrenca, ktory asi musi byt velmi pohodovy clovek, kedze s nim Grant natocil uz stvrty film. Tentokrat to je jeden z tych vydarenejsich kuskov. Sice je tu niekolko zbytocnych linii a viacero nudnych scen, ale zaroven aj mnoho zabavnych. Medzi najlepsie patria odkazy na Jane Austenovu a sceny s J.K. Simmonsom ako utlocitnym manzelom pod papucou. No a romanticka linia medzi Hughom Grantom a Marisou Tomei funguje tiez velmi pekne, takze celkovo som prijemne prekvapeny a spokojny. 6/10. ()

Seti

Pro mě nečekaně velmi příjemná podívaná na téma životní restart v každém věku, nesoucí se v odlehčeném humorném stylu a vnášející do života kapku toho optimismu. Grant je v roli vyhořelého scénáristy parádní a nevim, co udělali s Marisou Tomei, ale tady je i přes svůj věk neskutečně hot. Samozřejmě je třeba počítat s šablonovitým scénářem a trochou toho klišé, mě však skvěle sedl humor a film se mi přesně trefil do nálady, takže s chutí přimhouřím oko. ()

• Postava Billyho (Andrew Keenan-Bolger), velkého fanouška Star Wars, nosí stejnou tašku, kterou nosil Chewbacca (Žvejkal) ve Star Wars. (SLOTH)
  • Během závěrečných titulků běží další scény. (SONY_)