86. Annual Academy Awards

(relácia)
  • USA The 86th Annual Academy Awards (viac)
Rozhovor 1
Publicistický
USA, 2014, 175 min

Réžia:

Hamish Hamilton

Účinkujú:

Ellen DeGeneres (moderátor), Anne Hathaway, Barkhad Abdi, Bradley Cooper, Michael Fassbender, Jonah Hill, Jared Leto, Jim Carrey, Kerry Washington (viac)

Při výročním udílení prestižních cen Americké filmové akademie se již po šestaosmdesáté rozzářený sál zaplní leskem a elegancí filmových hvězd a hlavně napjatým očekáváním. Diváci HBO mají možnost zažít tuto neopakovatelnou atmosféru v přímém přenosu a být u toho, když se začnou předávat zlaté sošky zvané Oscar® za rok 2013. Tím okamžikem bude pondělí 3. března v jednu hodinu ráno. Filmoví fanoušci, kteří nebudou moci sledovat přímý přenos, mají ten samý den ve 21:00 možnost shlédnout devadesátiminutový sestřih slavnostního galavečera. (HBO Europe)

Malarkey

Už po třetí jsem se spánkem nachystal na nedělní noční brouzdání a následně přežívání ať už tenkrát ve škole, na praxi nebo dneska v práci. Letos ale musím říct, že jsem byl nejspokojenější za celou tu dobu, co Oskary sleduju. Ať už živě nebo pak následně ze záznamu. Oskary jako takové jsou tou nejkrásnější oslavou amerického filmového průmyslu, který často zachází i do celého světa. A jelikož nás americké filmy ovlivňují vlastně každý den, musím ho brát jako to nejlepší ze světa filmů, co můžu vidět. A to ještě jako bonus s herci, které konečně můžu vidět v přímém přenosu takové, jací opravdu jsou. To všechno mi opět zajistilo HBO a já mu za to moc děkuji. Děkuji ale i komentátorům, kteří mě příjemně od minulého roku překvapili. Jejich názory šli stranou, dorazili fakta a místy i legrační situace. Nevím už přesně jaká to byla nominace, něco ke konci. Někdo tam mluvil a nikdo to nepřekládal. Najednou padla hláška: "Ty nepřekládáš?" V tu ránu cosi zabrblalo a z repráku vyšlo "Já nerozumím švédsky." To mě fakt rozesmálo. Albert už byl teda trošku mimo. Každopádně musím říct i něco na moderátorku celého večera - Ellen DeGeneres. Přiznám se, že jí moc neznám, ale předvedla naprosto skvělou a aktivně odkomentovanou práci. Největší retweet v dějinách twitteru nebo scénka s pizzou neměla chybu. Líbilo se mi, jak se po ní Scorsese sápal a Brad to pak jak mecenáš všecko zacáloval. Byly to krásné chvíle s těmi nejmilejšími, k jejímž filmům se rok co rok rád vracím. A musím říct, že i nominace dopadly tak, jak jsem si přál. Především Matthew McConaughey, Jared Leto a Lupita Nyong´o mi udělali největší radost. A nejlepší hudební číslo zajistila Karen O. s nádhernou emotivní skladbou The Moon Song z filmu Her. Celkově musím říct, že se tento večer opravdu povedl. ()

KevSpa

Udělené ceny mě opět moc nenadchly. Tedy až na Mattyho za hlavní roli, to mi udělalo neskutečnou radost. Samotný večer se ale díky Ellen nesl v pohodovém duchu, takže spokojenost. ()

Matty

Událost okázalá zejména svou délkou (přes tři a půl hodiny včetně reklam). Bez velkých trapasů nebo překvapení, ale také bez potřebného švihu či okamžiku, který by v paměti setrval do rozbřesku. Volbu hrdinství za leitmotiv večera (Ellen vyjádřená potřeba hrdinů, hrdinové animovaní, skuteční a smyšlení v sestřizích, mimo scénář také McCounaugheyho děkovačka) si lze vzhledem k absenci konkrétních narážek na světové dění vykládat lecjak, především jde ale o univerzální, neurážlivé téma. Podobně neurážlivý byl v souhrnu také humor někdy poněkud rozpačitých a na přeřeknutí nezvykle bohatých Elleniných vstupů. Její snahy o interakci s publikem v sále i s diváky na internetu večer spíše zbytečně natahovaly, než aby jej oživily. Soudě ale z výrazů tváří v sále přítomných (nebo z jejich spontánní reakce na píseň "Happy"), podařilo se moderátorce navodit uvolněnější atmosféru bez toho, aby sahala k laciným vtipům nebo se snažila být vtipná za každou cenu. Letošní Oscaři prostě vypadali přesně a pouze tak, jak by důstojný ceremoniál, který má být zároveň poctou filmařům i šou, vypadat měl. Nic navíc. Z ocenění trochu překvapil jen Oscar pro spolutvůrce Jackass, ale chápu, že Woody letos vyhrát nemohl. S rozdělením ostatních hlavních cen jsem byl po delší době naprosto spokojen. ()

Enšpígl

Tak zase po roce jsem si zadělal na spánkový deficit a přijal pozvaní HBO na nejslavnější filmovou párty na světě a nebudu chodit kolem horké kaše, tohle filmové mejdlo bylo jedno z nejvydařenějších co jsem zažil. Ellen je neskutečně vtipná od objednávky pizzy, přes výběr peněz (chudák Brad :-) ) až po focení. Ovšem některé vtipy by nemohli bejt vtipama, kdyby je nevzalo za své i hvězdné publikum. Živě jsem si předstovoval otravený ksicht Bohdalky v publiku Českýho lva a srovnával ho s vysmátou Meryl Streep (to se jí to smálo, když za ní pizzu zacáloval Brad ). Co se mě líbilo nejvíc, byli animace jednotlivých nominací, to bylo fakt nádherný. Z hudebních vkládaček se mě nejvíc líbil - The Moon Song, ale i Pink zabodovala, in memories bylo opět uděláno s úctou k umělcům, který loni a vlastně i letos zemřeli. Pokud jde o ženský, tak hrozně to slušelo samozřejmě všem, ale oči jsem nejvíc lepil na Kate Hudson a samozřejmě "mou" Emičku. Kdo mě velmi příjemně překvapil byli český komentátoři od předminula si vzali mou kritiku k srdci a tentokrát se věnovali těm , kterým byl tento večer určen, tedy nejlepším filmovým umělcům loňskýho roku, snad jen opakované kecy o Albertu mohli minimalizovat, ale to je fakt jediný co bych vyčet. Tenhle ročník se poved, nebyl ani pompézní, ani trapnej, prostě byl filmovej, sestřihy hrdinů - to bylo prostě nádherný. Normálně se k vítězům nevyjadřuju, protože to pro mě není podstatný, ale zlatého pána přeju Mattovi, tenhle rok je prostě jeho. Ještě jedna věc, když jsem viděl neanglický nominace, Velká nádhera, Hon,,,, fakt jste museli posílat akademikům Donšajny ?? Copak nejsme ve světě díky našim politikům už trapný dost ? Co nominujeme příště ? Babovřesky 2 ? Takže zase příští rok nashle, moji kámoši ze stříbrnýho plátna se zlatým plešounkem. ()

novoten

Ellen královnou večera, Idina Menzel s fenomenální (a zaslouženě vítěznou) Let it go hned v závěsu. Zamrzí nepochopitelné vyšvihnutí Řetězů ve chvíli, kdy si všechny klíčové ceny už dávno rozdělily Dallas s Gravitací, ale to se zkrátka stane. Tradičně zabolí i Leo, kterému sošku přejí snad už i jeho odpůrci, ale McConaughey všechnu mrzutost setřel fenomenální děkovačkou. Na plný počet chybí nějaká větší konzistentnost, která se tradičně vytrácí s ukázkami z předávání nejrůznějších vedlejších cen, ale dokud budou vzpomínková videa fungovat tak jako v letošním případě to hrdinské, budu se na červený koberec rád každý rok vracet. ()

H34D

Ellen se ukázala jako velmi kvalitní i zábavný host, její úvodní řeč byla vyloženě bombová, ovšem 3 hodiny jsou 3 hodiny, navíc drtivá většina děkovných řečí byla na jedno brdo, tak se muselo hodně přeskakovat. Na druhou stranu Jared Leto předvedl jednu z nejlepších řečí, co jsem kdy na Oscarech, či Glóbech slyšel. Mezi udělenými cenami příjemně překvapil úspěch Gravitace, ale trošku zamrzelo přehlédnutí Vlka z Wall Street a to zejména v kategorii nejlepší film, kde se bohužel naplnil jeden z vtipů Ellen... 6/10 ()

xxmartinxx

Svou nezajímavostí poněkud ubíjející, ale alespoň to pořádně představuje nominované filmy, přebírající nevypadají, že se nudí, nebo je nutnost promluvit před publikem obtěžuje a vůbec to vše na to, o jaký jde kolos, působí překvapivě lehce. Za to palec nahoru. Pořád je to ale moc dlouhé a výsledky moc nudné. ()

Hal_Moore

S výsledky celkem spokojenost (až na cenu hlavní), Ellen mě taktéž příjemně překvapila (pád Twitteru a moment, kdy jsem na chvíli chtěl být donašečem pizzy), Harry Weinstein dostal do držky (verbálně) a Jennifer Lawrence opět dodržela klauzuli ve smlouvě (alespoň jednou spadnout). Ještě štěstí, že na celý ceremoniál dohlížely dvě největší osobnosti současného televizního světa (děkovná řeč Mattyho jakoby přišla z úst samotného Rusta a nechyběl ani samotný Frank Underwood, který na vše dohlížel z pozadí). Nejvíce mě zklamala hlavní cena pro otrokáře a naopak nejvíce potěšila cena pro Mattyho. All right, all right, all right.. ()

Mertax

Jared Leto překvapil, jak to má v hlavě (vzhledem k povolání) srovnané. Dokonce zmínil Ukrajinu a vyslovil ji správně (!). Matthew McConaughey dojal svou třídílnou děkovačkou, kterou asi doma musel promýšlet, ale působila nesmírně opravdově, upřímně a jímavě. Lupita jakožto debutantka mluvila překotně, emotivně, a to docela dlouze, ale naštěstí nás nezahlcovala ohranými frázemi a byla na ní vidět zdravá míra pokory./// Písničky z nominovaných filmů poněkud nudily a ovace ve stoje mě tedy zcela míjely. Příště by stačily jen ukázky. Hrdinství, motiv ceremoniálu, tvořil kromě promluv zejména skvělý sestřih, v němž potěšil Neo, přemíra komiksových panáků méně. Pocta zemřelým byla decentní, no de facto jako celý večer./// 12 let v řetězech (hlavně svým tématem) až trochu nezdravě dojímalo celé divadlo. Gravitace po zásluze bodovala v technických kategoriích, Vlk očekávaně ostrouhal, ale Grande bellezza vyhrála, takže spokojenost. Jim Carrey a Jamie Foxx svými výstupy pobavili, celkově však chybělo jakékoliv výraznější číslo./// Moderátorka Ellen: Inu, co může být modernější (a pro mládež zábavnější) než 56letá lesbička v kvádru s teniskami, co tweetuje, na chvíli Twitter shodí selfie s těmi největšími hvězdami, kterým pak rozdává sýrovou pizzu. Její úvodní řeč měla grády, poté už to bylo slabší a ani kostým čarodějnice Glindy příliš nepomohl. Róba však měla úspěch stejně jako vystoupení Pink (song Somewhere Over the Rainbow), což mě jen znovu utvrdilo v tom, jak obrovsky populární stále Oz je./// Módní koutek: Klasické bílé smokingy jsou opět trendy, a to v kombinaci s černými kalhotami. Na Oscarech bodovaly zejména dva francouzské módní domy. Herec McC dokázal tradiční kousek Dolce & Gabbana elegantního střihu posunout na vyšší úroveň stylovou černou vestou. Mladší kolega Jared Leto model oživil karmínovým motýlkem z hedvábí značky Saint Laurent. Gabourey Sidibe v róbě Theia na zakázku byla díky… orchidejové barvě šatů s ručně šitými okvětními lístky zcela nepřehlédnutelnou. Polovinu své výbavy by však s klidem mohla darovat Lupitě, která vypadala, jak kdyby si odběhla z plantáže po ročním hladovění./// Co měly znamenat ty kýčovité a neustále se opakující růže v pozadí, které absolutně nesouvisely s proslovy předávajících? To byl zrovna Valentýn?/// P.S. Officially in love with Matthew McConaughey. "Amen. Alright, Alright, Alright. Keep on livin’." [Záznam bez reklam] ()

Spiker01

Tak je to za námi, 86. ročník nejprestižnějších filmových cen sice vesměs dopadl dle očekávání, ovšem přeci jen občas dokázal i překvapit. ačkoliv Ellen DeGeneres moc nemusím, docela mě mile překvapila a celkem i pobavila. Amerika si zkrátka své schopné moderátory vybírat umí. Nyní už však k cenám. Gravity byla v USA prostě až moc obrovskej hit, než aby oscary absolutně neovládla, ovšem tu sošku nejcennější nakonec trhlo u nás nepříliš opěvované 12 years a slave, což k americké kultuře zkrátka patří a jak poznamenala Ellen, byli by rasisti, kdyby film nevyhrál. Na druhou stranu, mohl to vyhrát i American Hustle, který zaujal nejen mne pouze bezchybným obsazením.Jinak, Mattovi to neskutečně přeju. Za poslední rok se, ještě spolu s Mud, které ale v USA mělo premiéru už loni a také seriálem True Detective, neskutečně vypracoval a je z něj pan herec, který by si však zasloužil spíše cenu za celoroční práci, kterou filmu věnoval, Samozřejmě nejsem úplně s to s celkovými rozhodnutími a jako většinu lidí v ČR mě štve, že Wolfie a hlavně Leo úplně ostrouhali, ale tak snad se on dočká uznání alespoň za celoživotní dílo. Naopak mě velmi potěšilo ocenění Spike Jonze, to jsem vážně nečekal, jelikož se o Her ve spojitosti s ocary na čas přestalo mluvit. Ze samotného programu asi zůstane nejlegendárnějším momentem nejtweetovanější fotka v historii twitteru a roznáška pizzy, zejména Harrsion Ford vypadal dost hladově :D. Z přenosu si také beru zejména to, že nechápu, jak Američani snášej reklamy. Vídám to sice v talkshow, které nakoukávám na YT, ale takhle fakt řeknou dvě věty a pauza, hrozné. Na druhou stranu prostě musím ocenit, že oscaři a vůbec většina amerických předávání, které jsem měl tu možnost vidět, má nějakou úroveň, inteligentní humor, upřímné a dojemné proslovy, podání si ruky s ostatními "soupeři" a vůbec ten vzájemný respekt k tomuto uměleckému odvětví, který v našich luzích a hájích prostě chybí...Vše klaplo, jak má a pro diváka prostě musí být čest, vidět tolik známých a skvělých herců v jednom divadle. Na závěr bych chtěl poděkovat stanici HBO a komentátorům týmu Franty Fuky, že nám jako obvykle zprostředkovali tento televizní přenos. ()

Spooner

Už od prvního rádoby vtípku Ellen DeGeneres v subjektivně asi hodinovém úvodním monologu mi bylo jasné, že s moderátorkou se asi nestrefíme do podobného stylu humoru. A bohužel bylo ještě hůř. Trapné Elleniny skeče korunoval nepovedený running gag s pizzou, předávající byli nezajímavý nebo působili strašně znuděně a celému ospalému přenosu chybělo jakési stěžejní téma či rozpoznatelný ksicht. Jedna boží fotka bourající Twitter, uvolněný Spacey a solidní hudební čísla už bohužel tento asi nejnudnější ceremoniál posledních pěti let nezachrání. ()

Ernia

"No, Ellen, my víme, že jsi jako vtipná a všechno, ale víš co.. tohle jsou prostě Oscaři. My jako chceme, aby to bylo co nejvíc, jak se říká "cool", ale kdybys to mohla trošku krotit, žádný vysavače a nic moc šílenýho, fakt bychom to ocenili. Víš co, přece jen jsou to Oscaři a chtělo by to nějakou úroveň, rozumíš, úctu a pokoru. Výsledky už máme tam, kde jsme chtěli, tam nebude žádný překvapení, tak drž partu, jo?" ()

Rosaviva

Moje druhé večerní ponocování a moji druzí Oscaři a musím konstatovat, že se mi to líbilo nesrovnatelně víc. Možná to bylo tím, že jsem tentokrát zhlédla všechny nominované filmy, ale velkou váhu přičítám Ellen, která je prostě královna a kdyby odteď hostovala naprosto všechny ceny, tak mě nikdo nedonutí chodit spát. Ceny dopadly vlastně přesně jak jsem čekala, takže žádné překvapení se nekonalo (i když jsem Bradleymu toho Oscara sakra přála, Jared si to rozhodně zasloužil). Jsem ráda, že byl úplně přehlédnutý Wolf of Wall Street a American Hustle. Naopak mě velice potěšio, že vyhrálo Let it go. Prostě a jednoduše ve zkratce - selfie, pizza, Ellen v šatech = best night ever. 5* ()

Disk

S Oscary jsem spokojený. Přenos se trefil do mého vkusu, Ellen absolutně v pohodě (rozdávání pizzy ftv!), se sedmi soškami pro Gravitaci jsem původně vůbec nepočítal, soška pro nejlepší film je samozřejmě pochopitelná. Bylo to hodně dobré a tímto také děkuji všem, kteří mi ve Světozoru dělali společnost. Mimochodem, nejkrásnější róbu měla Sandra Bullock. ()

Foox

Opět průměrný večer, kde vyhlášení vítězů nepřekvapilo a bohužel ani Ellen. Dost hudebních vystoupeních z minulých let nahradili monology moderátorky, včetně objednání pizzy v průběhu večera, příště prosím trošku víc. ()

kingik

Oscar už je dědeček o hůlčičce, není to na pohled ani nijak zvláště pěkný štramák, ale pořád přitahuje velkou pozornost. Herci dokáží pro tohle prestižní ocenění udělat cokoliv, aby ho získali. Slavnostní ceremoniál kolem Oscarů je vždy pompézní, účastníci se předhánějí v luxusních robách a oblecích, a nejinak tomu bylo i u 86.ročníku udílení cen, které uváděla Ellen DeGeneres, a které rozhodně nebyly bez překvapení stran oceněných tvůrců a jejich filmů. Největší zájem se vždy podle mě upírá na cenu za nejlepší mužský herecký výkon. Letos ji všichni už předem posílali DiCapriovi a nakonec ji jemu, i zbylým nominovaným, vyfoukl Matthew McConaughey. Muž s AIDS vyzrál na muže z burzy. Je v podstatě jedno, jaký herec nebo film vyhraje. Jde o to, co tomu vítězoslavnému pocitu předchází. Tři hodiny uvolněné nálady, sličných hereček, hudebních vystoupení, uctění památky zesnulých umělců, objednávka pizzy (to byl nápad jíst v těch luxus hadrech pizzu) a uhozená selfie blbost, z které jsem se fakt nepodělal, jak ti, co ji rekordně sdíleli. Zkrátka večer plný dojmů a bilancování z filmového světa za uplynulý rok. Vysoká účast známých herců mě osobně potěšila, protože byly ročníky, kdy tam skoro nikdo nepřišel, respektive nikdo zajímavý. Předlouhé, a ne vždy se zajímavými rituály a proslovy, ale takoví jsou Oscaři. Milovaní i zatracovaní. Nenávidění i obdivovaní. A diváky na celém světě hojně sledovaní. Nelíbí se mně, že toho večera se vše točí kolem pár vyzdvihovaných filmů, které nemusí každého zaujmout. Platí to i o vítězném filmu "12 let na gauči" ,ne blbost, v řetězech to bylo. Film ze současnosti o černochovi, který trestal bělochy tím, že je přivazoval na dvanáct let ke gauči za to, co dělali běloši s jeho pra pra předky. A ještě zbývá předat mého Oscara za ten slavnostní večer: Oscar for beauty goes to...Charlize Theron. Mé hodnocení: 60% ()

dr.horrible

Mňa to tento rok sklamalo. Ellen aj atmosféra celkovo, parádne uvolnené, rovnako ako baviace sa celebrity (Jennifer mi prišla skoro ako puberťáčka) .. sledovať to spolu s bodohoničmi na čsfd párty, možno by som dal tri.. Ale sledoval som to doma a mrzol mi stream, čo ma pripravilo o to najlepšie - rozlúčku so zosnulými, z ktorej som videl našťastie aspoň ten záver s Hoffmanom a Bette Midler (pfff). Navyše ma sklamali hudobné vystúpenia; Midlerku neznášam, Pink ma výnimočne nebavila a song čo dostal oscara, považujem za najhorší z nominovaných (režúci uši a pokazil mi už Frozen). Najviac sa mi páčil Moon Song, Pharell sa tiež dal; pekné ďakovačky mali francúzi a Matthew McConaughey a to je tak všetko. Reklamy hodne iritujúce (hlavne tá s Tinou Fey, stále dokola) a takmer nič nedopadlo ako som dúfal. Aspoň ten Jonze... a Cate. A DiCaprio pravdepodobne bude musieť predčasne umrieť, aby mu ho tí suchari niekedy dali .. Edit: Asi to zvýšim. S pár dňovým odstupom nervozita opadá a tá fotka zo smartfónu, ma prenasleduje na každom kroku :) ()

IQ Tiqe

Druhé Oscary, co jsem viděl. Loňské byly sice jízlivější a vtipnější, ale Ellen se taky snažila – nezapomenu na dvě věci – pizzu a hromadnou fotku :). Jinak vybírat nešlo moc z čeho a Jennifer a Leonardo, kterým bych to přál, ostrouhali, za to palec dolů. ()

MikeCool

TV-pořáad. Jsem moc rád, že se můj nejoblíbenější režisér Alfonso Cuarón konečně dočkal oskarového ocenění za film Gravitace, který získal sedm ocenění, přesně tolik kolik jsem tipoval (ale v malinko jiném pořadí, ale číslo mi vyšlo). Také mě potěšilo ocenění fenomenálního Velkého Gatsbyho s oskarovým smolařem v hlavní roli, Leonardo DiCapriem. Trošku zklamán jsem z příliš přeceněného filmu 12 let v řetězech, který podle byl z té nabídky osmi nominovaných filmů jeden z těch "nejslabších". Rozporuplným by se též mohlo zdát ocenění Matthew McConaughey-ho, jehož porota ocenila v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli. Co se týče výkonů, Leonardo DiCaprio, předvedl ve Vlku z Wall Street daleko strhující a více náročnější výkon (viz. zhulenecká scéna, která vzejde do historie!) než oceněný kolega McConaughey. Ovšem porota udělala Matthewovi jakýsi kompromis za ty kila, které musel kvůli Klubu poslední naděje shodit (15 kg). ()

swamp

Co se udělení cen týká, s některými samozřejmě souhlasím, jiné bych za sebe udělil jiným. Vypíchl bych tři příklady: NEJLEPŠÍ FILM: The Wolf of Wall Street nebo Gravity // HLAVNÍ HEREC: Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street) // PŮVODNÍ SCÉNÁŘ: Woody Allen (Blue Jasmine). Problém je hlavně asi v tom, že volící akademici chtějí ukázat (sami sobě či ostatním), že si uvědomují sílu a hloubku dramatu z doby otrokářství v Americe (či ilegálnímu boji proti AIDS) a nemůžou tak přece dát cenu za nejlepší film (či hlavní roli) něčemu, co je docela vtipné a zábavné. Zvláště Leo (co se herectví týká) si tu sošku opravdu zasloužil - nemám představu, co by měl ještě udělat, aby ji dostal - možná se namalovat na černo a nechat se zbičovat... ale nechme spekulací. Co se týká samotné ceremonie, neskutečně ji kurví (kazí je slabé slovo) nepřeberné množství přerušení a reklam. Ellen DeGeneres se večera zhostila sympaticky, nenásilně a těch několik vtípků bylo příjemných (pizza, foto-tweet etc.), ale rozhodně se nejednalo o smíchem nabitý večer. Čekal jsem, že některý z oceněných bude schopen udělat si z celého večera / předávání legraci, ale všichni se víceméně drželi podobných sraček, ve kterých vychválili i babičku a dědu za to, že si vrzli. Nejhorší (a nezáměrně tak i nejvtipnější) byla Lupita Nyong'o, která vypadala, že má záchvat, byla trapná a nedalo se na ni dívat (i já bych si spíše mohl dovolit podobný výstřih a vypadal bych lépe) - a věřte mi, není v tom nic rasistického a proti jejímu herectví nemám půl slova. A tak nezbývá, než počkat další rok a doufat v nějaký průlom, ale to jsou asi plané naděje. :P ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014