Anomalisa

• USA Anomalisa

Michael Stone sa veľmi úspešne živí ako životný motivátor, teda ako človek, ktorý i tomu najväčšiemu smoliarovi vysvetlí, ako žiť tak, aby sa mal čo najlepšie a bol v živote šťastný, úspešný a spokojný. Dokáže výborne poradiť iným, ale sám sebe nie. Nevie, čo si má počať. Práve pricestoval do Cincinnati, kde má pozitívne motivovať účastníkov kongresu pre pracovníkov zákazníckych liniek. Ubytuje sa v hoteli, ktorý je rovnaký ako všetky ostatné hotely, ktorými za tie roky prešiel a absolvuje sériu naučených rituálov... Pravdepodobne by túto krízu tak ako obvykle zahnal chlastom a spánkom, keby nestretol Lisu Hesselmanovú, nesmierne plachú obchodnú manažérku, ktorá je jeho veľkou fanúšičkou. Lisa vráti Michaelovi chuť do života, predovšetkým preto, že je iná, vymyká sa z uniformity ostatných ľudí. Paradoxom je, že práve táto neschopnosť zapadnúť Lisu samotnú na sebe nesmierne trápi. Chcela by to zmeniť, ale hrozí akútne nebezpečie, že keď prestane byť anomálnou Lisou, tedy Anomalisou, mohla by stratiť i Michaela. (CinemArt SK)

poz3n

Charlie Kaufman zřejmě stále disponuje neomezeným množstvím originálních nápadů. Skvělá dramaturgická práce s hlasy a obličeji a perfektní stop motion animace, která v kontextu s vážným filmem pro dospělé nabízí neotřepanou podívanou. Příběh je sám o sobě dost jednoduchý, ale to originální pojetí těch 90 minut zdárně utáhne. 8/10 ()

LEGACY

Je to svým způsobem vykradení duše nás lidí, co jsou jiní, odmítající se zařadit, co jsou pohlceni nihilismem a cynismem, co ví, že je jiný způsob, jíná cesta, jiný směr a snaží se. Navíc tento sort lidí by to nemělo pohoršovat, neměli by se za to stydět, jen by se měli pohodlně usadit a přijmout svět, protože život těchto anomalis je mnohdy mnohem zajímavější než život lidí, co jsou zajímavý. ()

EKLEKTIK

"Občas neexistuje pořekadlo ani poučení, to je poučení samo o sobě." Absolutně precizně animované loutky s pěti prsty na rukou a pohlavními orgány, v absolutně přesně vykreslené atmosféře melancholického příběhu o tom, jak taková hotelová noc může být pro jednoho zcela zbytečná a pro druhého zcela zásadní. Je to pěkné, ale na můj vkus by to mohlo být víc hnědé. ()

Bachy

To je tak moc dobře, že film umí pořád být tak ohromně různobarevný. Že i po tolika nakoukaných hodinách a prožitých emocích pořád někdo chodí a všechno to kropí živou vodou, aby z toho rostly kytky úplně čerstvý a úplně jinak smrdící. Anomalisa samozřejmě není tak nahuštěná a tak gradovaná jako slibuje trailer. Krize středního věku se nevyznačuje zběsilým tempem - deprese je mrcha pomalá a táhlá. Jsou slova, která by se v komentářích a recenzích měla zatrhnout a povolovat jen za úplatek a ještě výjimkám, ale tady bych to "přelomová" možná prosadil. A teď se nebavíme o Kickstarteru...to už žádná novinka delší čas není. A už vůbec není pro filmový svět hot topic to, co prožívá hlavní panák. Podstatná je ta lidskost bez lidí...včetně sexu. Ani nominace na Oskary za nejlepší animák nemusí vždy být jen přehlídkou pěti nejlepších pohádek pro děti a dospělé. ()

Fifer

Jakožto další velký fanoušek Kaufmana jsem lehce zklamán, ale ve všem se s Akafortym neshodnu. Kaufman má dar zahtit scénář tak zajímavým dějem, že nám nevadí, že jeho hrdinové jsou sebelitující se ubrečenci. I když upřímně, už bych byl taky rád, aby zkusil napsat jiného hlavního hrdinu. Problém Anomalisy je, že na rozdíl od Maloviche, Věčného svitu a Synekdochy, zde nenacházíme tolik zajímavých (ať už vtipných, bizarních či snových) momentů, které by nás odvedly od věčných nářků hlavního hrdiny Michaela. Film se tak dost vleče, což je pocit, který jsem neměl ani u značně delší Synekdochy. Těch hluchých momentů je opravdu dost, určitě to byl záměr, nechat to všechno v reálném čase, i s tou nudou a banalitou, ale mě to neoslovilo. Chápu, že film se také týká služeb a interakce se zákazníkem, ale opravdu jsme to museli sledovat 20 minut včetně čekání na výtah? Zhruba do 30.minuty filmu jsem se dost nudil. Podívejme se na jiného tvůrce, který je mistrem těchto filmů, na Linklatera. Bohužel musím říct, že-ve filmech v reálném čase založených na dialogu-dává Linklater Kaufmanovi na zadek. (Mimochodem věděli jste, že oba tvůrci chtěli dělat Scanner Darkly? Celkem by mě zajímala ta Kaufmanova verze). Hodnocení tohoto snímku bude velice rozdílné a bude záležet na tom, jak se na Charlieho vlnu naladíte. Někteří dávají plný počet a obávám se, že spíše proto, že jsou ve stádiu absolutní adorace Kaufmanovy tvorby ( I´ve been there :-) ), jiní jsou zase až příliš krutí. Nemyslím si, že scénář je jednoduchý a primitivní (ačkoliv je jednodušší než jeho předchozí filmy). Na první zhlédnutí se zcela určitě nedají zachytit všechny ty drobné náznaky a významy. Kdy Kaufman mění hlasy postav a proč? Jak souvisí Michaelova holka na jednu noc s jeho úletem před 10 lety? Jakou roli má v příběhu kamarádka Lisy? Jakou roli má japonská hračka? Řekl bych, že tohle vše má Kaufman promyšlené a ne všechno jsem pobral, ale to bohužel nic nemění na tom, že základní dějová stavba je dost primitivní. A že mě hlavně druhé zhlédnutí snímku vůbec neláká, ačkoliv jeho předchozí filmy jsem viděl tisíckrát. ()

• Michael (David Thewlis) je ubytovaný v hotelu The Fregoli. Název hotelu je odkazem na vzácný syndrom Fregoli Delusion. Lidé trpící touto psychiatrickou chorobou věří, že více lidí okolo nich jsou ve skutečnosti jedna a ta samá osoba v přestrojení. Film tím tedy odkazuje na fakt, že Tom Noonan namluvil všechny postavy ve filmu kromě hlavního dua. (hansel97)
  • Animace scény, ve které mají postavy sex, zabrala režisérovi Dukeu Johnsonovi půl roku, jelikož měl problémy s tím, aby vypadala realisticky a nepůsobila komickým dojmem. (hansel97)
  • Film měl podle původního scénáře trvat pouze 40 minut. (hansel97)

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)

Zlaté glóby 2016 - nominace

Zlaté glóby 2016 - nominace

10.12.2015

Pokud nesledujete zahraniční filmové dění, o lesbickém dramatu Carol zřejmě slyšíte poprvé. Právě tenhle film ale vévodí letošním nominacím na Zlaté glóby, a to s pěti důležitými zářezy. Carol bude… (viac)