Aphex Twin: Come to Daddy

Hudobný / Krátkometrážny
Veľká Británia, 1997, 6 min

Réžia:

Chris Cunningham

Come to Daddy je jedna z nejznámějších skladeb Richarda D. Jamese tvořícího pod uměleckým pseudonymem Aphex Twin, vyšla jako samostatný singl v roce 1997 u Warp Records. Neméně populárním se stal i zneklidňující videoklip Chrise Cunnighama, který svým pojetím odpovídá radikálnímu hudebnímu doprovodu. V klipu sledujeme starou ženu, která venčí psa v neutěšeném prostředí špinavého a zdánlivě opuštěného sídliště. Poté, co se pes vymočí na rozbitou televizi, sídliště vydává svá tajemství v podobě obludných obyvatel. (J.Connor)

Madsbender

Hororové podobenstvo o uniformite a masmediálnej kontrole nad modernou civilizáciou. Monštrózne decibelové industriálne peklo, ktoré sa vryje hlboko do pamäti. Aphex Twin je šialenec a Chris Cunningham tiež, to som vedel dávno. Ale že až tak, ma hodne prekvapilo. Každopádne skvelé. Podobnosť so Skrillexovým klipom First Of The Year čisto náhodná... 95% Video tu. Masaker. ()

mchnk

"I want your soul...! I need your soul...!!" Tomuto trvale nadčasovému hudebníkovi dávám svou duši již více jak patnáct let. Master of the Beats - Aphex Twin a jeho nevyčerpatelná studnice emotivně různorodých a silně atmosférický skladeb, mi do uší zněla přes několik přehrávacích zařízení. Od walkmana přes diskman jsem se dnes dostal k sotva deseticentimetrové záležitosti, do níž se vejde 100x více skladeb než do obou předchozích přístrojů. Ona ta vědeckotechnická revoluce má i své kladné stránky, neboť poslech hudby lid uklidňuje a navozuje takové chtěné emoce. Aphex dokáže vyděsit, ale i neskutečně zasnít, k jeho hudbě je potřeba mít tachometr na emoce, protože on buď ubírá, nebo přidává. První skladba na stejnojmenném albu jede nepochybně na plný plyn. Je to jakoby Aphex jel po dálnici a poté přijel do obce, neb následující skladba po tomto seřezu je naprosto poklidná a dokonce jí lze nazvat rozvernou. Při jeho obrovském množství skladeb můžeme mluvit o tom, že Aphex a klipy není samozřejmá záležitost a toto je opravdu jeho druhý nejznámější počin. Ten první se jmenuje Windowlocker. Aphexovo hudba je bez diskuse nadčasová a zaplať přírodo velmi málo známá. Každý, kdo zná Aphexovo tvorbu od začátku devadesátých let, je pro mě skutečný hudební fajnšmekr. Nakonec se přiznám, že děvčátka s Aphexovým ksichtem byly pro mne vždy děsivější než jeho tancující vetřelec. ()

MM_Ramone

Aphex Twin je vraj írsky priekopník v oblasti elektronickej hudby. Jeho občianske meno je Richard David James. Jeho doménou sú žánre ako je techno, ambient, acid, drill'n bass. Nič z toho ma nikdy nijak zvlášť neoslovilo. Tvorba tohto psychotického exota ma nezaujíma. Počúvam hodne odlišný druh hudby. Avšak videoklip ku skladbe "Come to Daddy" som si všimol a zapamätal. Pretože niečo tak odporne desivé sa vskutku len tak nevidí. Absolútna esencia zla. Nechutne nepríjemné. Zdegenerovane zvrátené. Hnus. Vizuálna zvrhlosť a zvuková kakofónia. Peklo. Pojebaný satanizmus! **** ()

PKD

Jeden z nehororovějších psychoklipů,který jsem kdy viděl. A dost možná i ten nej. Tady mohou autorovi konkurovat snad jen Tool. Působí na mě pořád stejně,jako před 20 lety. A v tomto případě,jde hudební stránka ruku v ruce s vizuální. Tedy,nemohu říci,kde končí klip a začíná song. I když ho poslouchám i na onom albu,ze kterého pochází. ()

hanakonochi

Richard David James je génius, ktorý na Britských ostrovoch po dlhú dobu diktoval trend s dvoj-trojročným predstihom. V kombinácii s Chrisom Cunninghamom vytvorili dielo, ktoré je podľa môjho názoru vo svojom žánri neprekonateľné a nezabudnuteľné. ()

• Videoklip se natáčel na stejném místě, kde Stanley Kubrick natočil mnoho scén z filmu Mechanický pomeranč (1971), konkrétně kolem nákupního centra Tavy Bridge, Thamesmead, které bylo v roce 2007 zbořeno. Většina temného podzemního parkoviště již tedy neexistuje. (Eldrick)
  • Nejlepší videoklip 90. let podle vlivného amerického hudebního serveru Pitchwork, reflektující především současnou angloamerickou nezávislou scénu. (Eldrick)
  • Je to jediné hudební video z 50 nejlepších scary momentů, pro které v roce 2003 hlasovali diváci Channel 4. (Eldrick)