Golem, le jardin pétrifié

• angličtina Golem: The Petrified Garden
všetky plagáty

Danny (Jerome Koenig) žije momentálně v Paříži. Zde jej zastihne zpráva o smrti jeho strýce. Dostává podivné dědictví. Kamennou ruku, která prý údajně patří bájnému Golemovi. Dětictví ho nabádá, aby letěl do Ruska a našel sochu, ke které ruka patří. Cestou po Rusku nalézá různé údaje a mýty o tomto bájném výtvoru. (Terva)

MurielRezek

Splnit poslední vůli svého strýce znamená pro Dannyho, obchodníka s uměním, vydat se na cestu za dědictvím. Vydat se na zvláštní cestu do rozpadajícího se imperia, do zvláštní země, kde včera znamenalo již zítra, vydat se za zvláštním, podivným dědictvím. Amos Gitai natočil před více jak dvaceti lety film plný metafor a podobenství, který pro mě snad ještě intenzivněji rezonuje se současnou podobou východní světové velmoce. Film, ve kterém ožívá tajemná golemovská legenda nepostrádá napětí, ale i jemný situační humor a pár vtipných situací, zejména v kontextu každodenní ruské reality (srážka Dannyho s Üřadem a jeho úředníčky-načálniky, pracovníky ambasady a hotelů i s jejich děžurnami, místními taxikáři...). Oceňuji nápaditý scénář, na kterém se podílel spolu s režisérem Tonino Guerra, který do příběhu citlivě zakomponoval i existenci obyvatel Stalinova Sionu, židovskou autonomní oblast Birobidjan v daleké Sibiři. Pro nadčasovost tohoto snímku dávám 4 hvězdy rudé:). ()