UnREAL

• Austrália UnREAL
USA, (2015–2018), 26 h 33 min (Minutáž: 40–45 min)

Kamera:

David Pelletier

Hudba:

Fil Eisler

Shiri Appleby, Constance Zimmer, Craig Bierko, Jeffrey Bowyer-Chapman, Amy Hill, Brennan Elliott, Genevieve Buechner, Freddie Stroma, Johanna Braddy (viac)

Děj seriálu Un-Real se točí kolem příprav a realizace randící reality show. A o mladé produkční, která je schopná ledacos poupravit tak, aby to bylo pro diváka co nejatraktivnější.
Za projektem stanice Lifetime stojí Marti Noxon, režisérka a scénáristka seriálů Buffy, přemožitelka upírů (1997) a Angel (1999). (geklon)

kleopatra

Hm, tak to byl teda superhnůj, natočen ovšem parádně a bez polehčujících okolností, které by žumpu kolem podobných reality šou alespoň trochu omilostnily. Přesně naopak, tušení se ještě připotvrdilo. Špičkový scénář, člověk žasne nad dovedností rozpracovat psychologii celého toho obludária a roztřídit monstra od škodících jen sobě po ubližující dalším z přísavků a manipulantů. Průšvih ale je, že se na to, jako na všechno odporný, nehorázně dobře kouká. ()

IZFNP

Už druhý seriál z roku 2015, u ktorého musím s nástupom druhej série zdvihnúť hodnotenie. Niežeby sa tak zlepšil, ale v priebehu prvej série som ho jednoducho vyhodnotila zle a neuvedomila si, ako návykový televízny kúsok to je. Prostredie, v ktorom sa dej odohráva, je veľkou výsadou seriálu. Kde zaostáva scenár, tam nastúpi skazený svet šoubiznisu pretknutý čistokrvnou soap operou a voila - zábavná oddychovka je na svete. Reality show a (ne)realita jej natáčania sú tu zobrazené tak lahodne a provokatívne (a samozrejme s riadnou dávkou klišé), že pre mňa nebol problém tých 10 dielov zhltnúť i za sebou. Psychológia postáv nie je rozpracovaná dostatočne a zvraty (hlavne v druhej polovici série) šuštia papierom, no UnREAL to vyrovnáva hutnou dávkou intríg, ktoré vôbec nevyznievajú stupídne. Téma zákerných ambícií a psychických problémov vyplývajúcich z utopenia sa vo svete šoubniznisu je v druhej sérii doťahované do dokonalosti, kedy psychológia postáv nabrala nový rozmer. Spolu so Scream jedna z najlepších noviniek roku 2015. ()

haluska11

Výborné první dvě série, zbytek jako by neexistoval. Tvůrkyně to vymyslela skvěle: díky dvojímu napětí (z dění na place a z dění v samotné reality show) se těžko odolává bingewatchingu. Odrážejíc se od skutečných základů ukazuje silně "přikrášlenou" psychickou náročnost práce produkčního. Postavy jsou tudíž: a) labilní, b) psychopati, c) obojí; téměř jako by vypadly z Bojacka Horsemana. Občasný plot-twist potěší, ačkoliv se někdy zdá, že byl scénář psaný na koleni po cestě do střižny. ()

yaqwsx

Po celé první sérii: Geniální námět. Opravdu hezká myšlenka, která mě velice lákala a vlastně asi byla jediným magnetem, který mě u tohoto seriálu udržel. Téměř všechno je špatně - postavy mi nepřirostly k srdci, často je děj nelogický, špatně (trhaně) vyprávěný, všechno působí lacině a často i hloupě. Postavám jsem neporozumněl, nepochopil je a nesžil se s nimi. Při psaní tohoto komentáře si vlastně uvědomuju, jak promrhaný nápady to byl. Škoda. I přesto však mě zůstal pocit, že tři hvězdičky jsou k tomuto seriálu tak akorát. ()

Streeper

Právě jsem dokoukala 2.sérii a je to vážně zatraceně dobrý seriál. U úplně prvního dílu jsem si říkala, že to bude hrozná blbost, ale pak se tam objevilo tolik intrik, manipulátorství, podvodů a depresí, že mě to donutilo se pořád dívat a dívat a bavilo mě to. Je to napínavé, depresivní, intrikářské a svým způsobem i dokonalé. ()

• Tato epizoda byla natočena ještě před obnovením seriálu na 4. sérii, což vysvětluje ukončení některých dějových linek a happy endy pro mnohé z postav. (hansel97)
  • Constance Zimmer nejdříve odmítla roli Quinn aniž by si přečetla scénář. Nahradila ji herečka Megyn Price, která dokonce natočila i pilotní díl, nakonec stanice znovu nabídla roli Constance a ta ji pak přijala. (Streeper)