Film Just William scénaristy Simona Nyeho je nadčasovou adaptací komediální klasiky z pera Richmal Cromptonové. Just William sleduje strastiplné osudy jedenáctiletého neposedy Williama Browna a jeho bandy malých dobrodruhů. Vrací se do dob, kdy venkov byl doopravdy venkovem - do časů, kdy dětské představivosti nestálo nic v cestě a kdy být celý den až do večeře venku bylo úplně normální. Snímek působí stejně osvěžujícím dojmem dnes jako kdysi - a i po takové době má stále schopnost mnoho z nás rozesmát. Just William doprovází hlas Martin Jarvise, který pracoval také na klasické sérii audio nahrávek Just William. (oficiálny text distribútora)

slunicko2

Britská pohoda. 1) Příhody Jirky, postrachu rodiny Richmal Cromptonové (k originálům jsem se dostal teprve nedávno) patřily vždy k mé nejoblíbenější četbě. Nevadilo mi stejně jako milionům čtenářů na celém světě, že Jirka, v originále William, nestárne a od roku 1917, kdy vznikly první příběhy až do poslední ze 41 knížek (vydána posmrtně v roce 1970) je stále klukem na pomezí jedenácti a dvanácti let ze střední vrstvy anglického maloměsta. Měnilo se prostředí, objevila se televize či vesmírné lety, ale podmanivé kouzlo malého rošťáka s klukovskou partou Psanců (Outlaws) zůstalo zachováno._____ Další čtyřicítka autorčiných knih pro dospělé (adult fiction books) se se zájmem čtenářů nepotkala._____Spisovatelka sama byla bezdětná._____ 2) Just William se dočkal opakovaného zfilmování v létech 1940, 1947, 1948. Následovaly seriály William (12 dílů, 1962 - 1963), Just William (27 dílů, 1978 - 1979), Just William (12 dílů, 1994 - 1995) a konečně Just William (4 díly, 2010)._____ 3) 11letý Daniel Roche (William) byl za roli oceněn dětskou cenou BAFTA. ()