Hurá cirkus

všetky plagáty
Dokumentárny / Rodinný
Československo, 1962, 50 min

Střihový film o medvědech, opicích, psech, slonech a dalších cirkusových zvířatech. Ve filmu jsou použity i záběry ze sovětského filmu "Míša a Mišulka" a československého filmu "Lidé, zvířata, manéž". (oficiálny text distribútora)

troufalka

Ještě za mého dětství byl cirkus velmi oblíbenou a často navštěvovanou atrakcí. Objevuje se v řadě českých i zahraničních filmů (Šest meděvů s Cibulkou, Cirkus Humberto, Cirkus bude, Cirkus v cirkuse... ) Ač je v názevu pouze cirkus, zde jsou přidané i záběry ze ZOO. ()

Big Bear

Cirkus, mám to s ním takové v duchu nedořešené... Berolina, Roncallli ad... Když ještě za komančů přijel, vždy stály stany na Letné proti stadionu Sparty. Rád jsem tam s rodiči chodil. Klauni, cvičená zvířata, artisté... Nejsem z generace, která nebýt cirkusu neměla možnost na živo vidět velblouda, slona, lva, opici atd.. jako to často bylo u našich prarodičů. Tam měl cirkus ještě další a to vzdělávací víznam, protože o výletech do ZOO (pokud nějaká byla vůbec k dispozici) si řada lidí před válkou mohla jen nechat zdát. Byl to naopak cirkus co přijížděl za lidmi a přivážel poznání se zábavou sebou. V ZOO v Tróji jsem byl jako doma a všechna cizokrajná zvířata jsem znal dokonale nejen z klecí a pavilonů, ale i velkého množství knih v naší knihovně doma. Ale cvičená zvířata, to bylo něco jiného. Tehdá se mi to líbilo, smál jsem se u jejich vystoupení, bál u tygrů atd... Dnes to beru jinak. Beru to spíše jako jejich trápení. A ten film sám to jasně dokazuje. Jsou tam lovci jak chytají malá medvíďata ledního medvěda kdesi v kraji sněhu a ledu. Pak ho ukazují už dospělého v kleci cirkusu v létě, kdy na vedrem zmořenou šelmu uvězněnou v ploše dané podvozkem maringotky lijí alespoň proudy studené vody hadicí... Film je plný cirkusových ukázek a u některých artistických kousků se člověk opravdu musí podivovat umu dotyčných. Je ale plný i různých cvičených zvířat a vidět medvědy řídit motorku, nebo psa lézt po spirále tři metry vysoko... se může líbit jen opravdu malým dětem. Ve filmu ukázali i kousek drezůry mláděte medvěda když jej přivedou poprvé a ten medvídek opravdu nechtěl dělat všechny ty divné věci co ho člověk pro něj nepochopitelně učil. Nic proti výcviku zvířat. Takový labrador vycvičený k pomoci nevidomým je často opravdickým parťákem těm, kterým osud nebyl dobře nakloněn. Ale to je něco jiného... Při pohledu na medvěda v šatečkách na motorce si člověk chtě nechtě uvědomí, že je vlastně tím co udělal směšný on sám a že na tom vlastně není nic hezkého ani legračního. Film tedy doporučuji spíše pro nejmenší. * * ()