Rammstein: Rosenrot

(hudobný videoklip)
Krátkometrážny / Hudobný
Nemecko, 2005, 4 min

Šestica duchovných, sluhov božích, prichádza do neveľkej horskej usadlosti, kde žije komunita jednoduchých horalov. Sú vrele privítaní a náležite pohostení. Jeden z nich však podľahne zvodom krásnej, mladej devy. Tá zneužije jeho zaľúbené poblúznenie a nahovorí ho, aby vyvraždil celú jej rodinu. On počas temnej noci spácha tento ohavný zločin. Následne ho označí za vraha a prvá mu hodí pod nohy horiacu fakľu, keď je pripútaný na popravčej hranici. (MM_Ramone)

pursulus

A všimněte si, že nekřičím: Rammstein!¬         V sousedním Německu je leccos mohutnější než u nás: automobily Mercedes-Benz, řeka Rýn, dálniční síť, mzdy uklízeček a elektrikářů; snad jen ty ředitelů bankovních poboček jsou si blízké. Tak trochu to platí i o německých "Kabátech", Rammsteinech — hudební skupině hrající industriální metal, s poněkud přeceňovaným hodnocením v Německu i v Česku, ostatně stejně je přeceňován (alespoň u nás) i Kabát. Ono přecenění záleží, ve stručnosti, ve fanoušky umělém vyhnání průměrné kvality; špičkové písně jsou sice mimořádné, to ale neplatí o většinovém zbytku produkce; to se týká jak textů, tak i hudebních nápadů.¬                 Protože si dokážu vychutnat to nejlepší z Kabátů, zkusil jsem se podívati na zoubek i Rammsteinům, tentokráte v podobě hudebních videoklipů, z nichž řada jich je přeložena do češtiny na i-stránkách Videa česky. Koncerty by mi totiž celé seznamování prodražily, nehledě k dalšímu souběhu okolností; také se nedá říci, že jsou mi koncertní akce, na kterých vybuchují rachejtle, dostatečně blízké na to, abych se o přítomnost na nich vážněji zajímal.¬                 Shlédl jsem proto čtyři skladby, vybrané namátkou až na "Deutschland", kterou jsem si vybral jako první a záměrně, protože mě sama o sobě zajímala. Vzájemná závislost, korelace mezi hodnocením uživatelů na ČSFD a mezi mým hodnocením, není malá: více hvězdiček jsem dal tam, kde i ostatní přidaliy ("iy" bude míti zvláštní znak, povinný ve všech abecedách států Evropské unie; očekává se, že jeho nepoužití ve veřejném projevu i tvorbě bude se trestati pokutou několika desítek eur; ale my v té době už v EU nebudeme, tak nás to trápit nemusí). Pojďme se ve zkratce podívat na ony skladby.¬                 Všechny jsou — podle očekávání — profesionálně zpracovány. V těch horších není spojení formy a obsahu vyznačující smysluplnost a významovost nijak závratně vysoké, jde o klasickou hru "na účin" mezi tvůrcem a divákem, často také o řízenou a záměrnou provokaci. V těch lepších se ona hra a provokace úročí, přesah námětu je podařený a provokace zastíněna.¬                 "Sonne" z r. 2001 připomíná skladbu Kabátů "Dole v dole" (2003) s osvěžující "Sněhurkou" a pro ctitele erotické "Sněhurky a sedmi trpaslíků" půjde o zcela mimořádný divácký zážitek.¬                 "Ich will" z téhož roku ovládne mysl všech žíznících po světské spravedlnosti.¬                 Skladbu "Rosenrot" z r. 2005, jakési folklórně-náboženské vytržení spojené s bičováním vlastního těla bych označil za poněkud méně podařenou, podle mého tady provokace cílená na církev přehlušuje poselství samo.¬                 Na konec jsem si ponechal opravdovou lahůdku — je to "Deutschland" z r. 2019, nadprůměrně dlouhá skladba, do níž autoři vměstnali opravdu hodně z německé historie. Symbolistní dílo má nadprůměrný střih, hodně dobrou hudbu a velmi dobrý scénář; provedením tedy opravdu asi na známku nejvyšší. (Poznámka: v tomto komentáři uživ. 'Olafson' najdete odkazy na analýzu tohoto videoklipu a různé názory na něj.)¬                 Celkově mě shlédnutí oněch čtyřech skladeb překvapilo: čekal jsem větší průměrnost, leč dostalo se mi kvality v míře, kterou jsem neočekával. Snad jen té výjimečnosti je jako všude jinde, je to vzácné koření. Ale když se něco povede, stojí to prostě za to. Deutschland! () (menej) (viac)

MM_Ramone

Pieseň "Rosenrot" je v poradí tretia skladba z piateho radového štúdiového albumu nemeckej industrial metalovej hudobnej skupiny Rammstein. Je súčasťou rovnomenného albumu, ktorý vyšiel dvadsiateho ôsmeho októbra roku 2005 pod značkou vydavateľstva Universal Music Group. Ku songu "Rosenrot" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip. Šestica duchovných, sluhov božích, prichádza do neveľkej horskej usadlosti, kde žije komunita jednoduchých horalov. Sú vrele privítaní a náležite pohostení. Jeden z nich však podľahne zvodom krásnej, mladej devy. Tá zneužije jeho zaľúbené poblúznenie a nahovorí ho, aby vyvraždil celú jej rodinu. On počas temnej noci spácha tento ohavný zločin. Následne ho označí za vraha a prvá mu hodí pod nohy horiacu fakľu, keď je pripútaný na popravčej hranici. **** ()

DarthArt

Budu se opakovat, ale: výtečná písníčka. Rammsteinovská ironie je odzbrojující, ale tentokrát už je to trochu opakované. To ale nic nemění na faktu, že Rammstein jsou sakra dobří na cédéčku i ve videoklipu a Rosenrot si pořád drží slušně vysokou kvalitu. A je to zas něco nového, takže pomyslné DVD-čko se všemi klipy Rammstein bude zábavné až do konce. Na rozdíl od naprosté většiny "klipových kapel" v celých dějinách rocku. ()

mr.kliky

musím přiznat, že tohle je jeden z mých nejoblíbenějších videoklipů vůbec. rammstein není žádná moje oblíbenost, ani se neřadím mezi ty, co by je na druhou stranu nesnášeli, ale tohle je prostě trefa, písen a klip spolu skvěle souzní (některé obrazy jsou až vyjímečně dobře udělané) a tvoří vlastně spíše dojem kratičkého filmu než "obyčejného" hudebního videoklipu. a na to si šlehnu.. bičem. ()

Marek1991

Ak si myslíte, že kňazi sú nejakí iní ľudia, lepšie tvory, tak sa mýlite. Jasné, mali by byť iní, zrejme aj väčšina je, dáva si väčší pozor, ale realita ukazuje, že vždy medzi nimi boli rôzni ľudia, tak ako všade inde. Možno preto je toto aj kontroverzný klip alebo možno inak povedané ukazuje krutejšiu realitu, ktorú možno niektorí neradi vidia. Ale ide tu o vypočítavosť, o extrémne prejavy a tie proste Rammstein častejšie ukazuje. Hudba nie je úplne môj štýl, ale klip sa dal pozerať, no opäť asi nie pre slabšie povahy, hlúpejších ľudí a mládež. ()

• Klip se natáčel v Rumunsku, ze kterého pochází i hlavní hrdinka, kterou ztvárnila v té době ztvárnila teprve 14letá modelka Cătălina Lavric. (Ajinka126)