Děj se odehrává v roce 2036 na výzkumné stanici Minos v těsném sousedství planetky Hermes CP-407. Už delší dobu mají androidé zakázán přístup na Zemi. Přesto dr. Daniel (Klaus Kinski) z příkazu jistých vlivných míst dokončuje na Minosu supertajný projekt tvorby dokonalého androida. Jeho asistentem je Max 404 (Don Opper), jediný exemplář poslední vývojové série robotů. (Hans.)

Quint

Překvapivě neexploatační cormanovka se slabším rozjezdem, ale s výborným Donem Keithem Opperem v roli osamělého androida na vesmírné stanici, který se chce stát člověkem. Nejzábavnější na filmu je jeho „duševní“ proměna z infantilního naivky, poznávajícího svět skrz filmy 20. století, na přeprogramovaný vraždící stroj (James Cameron se na filmu podílel jako výtvarník, a dost možná tu nabral inspiraci pro svého pozdějšího Terminátora). Ve filmu v zásadě není jediná kladná postava, ale Opper (který hravě zastíní i jindy dominantního Kinskiho v roli šíleného vědce) si dokáže udržet naše sympatie i ve chvílích, kdy se v něm začnou probouzet špatné lidské vlastnosti a emoce, které ho postupně připravují o nevinnost. Android má i na Cormanovy poměry hodně lacinou výpravu (kulisy vypadají jak ze Studia Kamarád a rekvizity jak z hračkářství), ale nebere se zas tak vážně a nepůsobí nechtěně směšně, i když si pokládá hluboké existenciální otázky jako "co to znamená být člověkem?". ()

darkrobyk

Je hezké sledovat, jak si tvůrci starších a starých sci-fi představovali naši blízkou budoucnost. Zajímavý příspěvek do přihrádky - střet člověka a stroje. Tedy kladné postavy zde v podstatě nejsou, a tak je lepší jen sledovat dění bez fandění. Přestože rozpočet nebyl asi největší, kulisy vesmírné stanice jsou vizuálně příjemné a navíc zde nehrají důležitou roli. Kinski v roli doktora jako vždy výborný. Stolování v zahradě s Maggie má zvláštní náboj podobně jako rozmluva s Cassandrou. Závěrečný zvrat byl příjemným překvapením. ()

MrPierc

Malorozpočtový film u kterého interiér i exteriér vypadá hůř než ve výkladní skříni socialistického obchodu. Ale z nějakého naivního důvodu jsem si Maxe oblíbil. Jako robot touží po polidštění a obdivuje ženy. Je fascinován láskou a sexuálním aktem. Touží být na Zemi a milovat. Jeho dětinské nadšení i nezkažený pohled na svět je v kontrastu se zahořklými a ironickými pozemšťany jakoby nenormální. Opět je tu opakování touhy stvořit nového člověka a to nejlépe ženu. Učit jí novým věcem, políbit a být první, koho uvidí. Být jejím stvořitelem, objevitelem i milencem. Konec je jednoduchý, ale rozesmálo mě to, jak se roboti dokážou rychle učit. ()

Caelos

Ono to není na čtyři hvězdy, ale Don Keith Opper jako android Max byl prostě úžasný. Zbytek herců a to včetně Klause Kinského byli jeho výkonem docela dost upozaděni. Jinak je to komorní scifi odehrávající se v pár místnostech s pár vsuvkama na vesmírné "exteriéry" tedy nějaká ta přistávající loď a jeden nebo dva záběry na vesmírnou stanici. Co se mi taky líbilo, byla taková zvláštní atmosféra. Nevím jak bych ji pojmenoval, snad "sterilní". Vím že to nezní příliš pozitivně, nicméně jiné slovo mě nenapadá. Onu sterilitu pak naruší přílet tří uprchlíků. Konec trochu překvapivý byl, a de facto jsem ho nečekal. Pěkné nenáročné scifi. ()

honajz2

Tak kdyby to mělo nanejvýš 40 minut... Ono to totiž není špatné, ten děj mě docela zaujal, natočené a zahrané mi to přišlo taky docela dobře (dokonce tu hraje i Klaus Kinski), i ten vizuál lodi se mi celkem zamlouval a třeba jako díl Krajních mezí by se mi to líbilo. Jenže takhle to je docela nuda, pořádnou atmosféru nebo napětí to taky nemá, víc jak průměrné dojmy to ve mě taky nezanechalo a znovu to vidět nemusím. Tož asi tak. Slabé 3* ()

• Don Keith Opper v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)