Korejka se vypořádává s láskou, válkou, politikou a oddaností národu, aby se stala mocnou vládkyní v čínské dynastii Yuan. (Netflix)

Vavča

Od prvního dílu až do 10. jsem se skvěle bavil, protože se dařila snaha naroubovat gender bender, trhlou komedii, historické drama, akční žánr do jednoho kotlíku. Ha Ji Won je špičková herečka (poráží rozdílem třídy svoje kolegyně-dosaďte si jméno své korejské favortiky). Těžký kalibr herectví vytasí pochopitelně i Joo Jin-Mo (A Frozen Flower) jako korejský král a Ji Chang-Wook, jako frackovitý mongolský, lehce zbabělý kandidát na císaře. Od dílu 11-30 jsem trpěl palácovými intrikami, neschopností scénaristů výrazně se pohnout z místa, kromě týrání charakterů, těžiště děje a zajímavější věci vidíte u vedlejších postav, které jsou ovšem vynikající. Chytrý generál Tal Tal, silový generál Baek An nebo turkická bojovnice, kterou hraje Yu In-Young. I strana záporáků je zajímavá a má co nabídnout. Jenže jsem trpěl častými scénaristickými kiksy, neschopností postav rozhodně jednat, dotáhnout věci do konce. Palácovou čistku skutečně nikdo nepřeruší jen proto, že jeden z hlavních cílů unikl (zejména, když je možné zabít mozek odporu). Od dílu 30-51 jsem se však opět solidně zabavil a scénaristické chyby jsem povětšinou v klidu ignoroval, když Ha Ji Won řádila v akčních scénách, nebo se snažila prosadit diplomatickou cestou svoje. Hudba dobrá, výprava luxus, ale má to prostě moc nedomyšleností, nelogičností, pokud si to hraje na relativně realistickou historickou fikci musí to být nikoliv žánrově, ale scénaristicky více konzistentní. Nikoliv zabíjení z dlouhé chvíle, relativní nevývoj charakterů atd. Škoda, moc jsem Ha Ji Won přál výrazně povedenou sérii, a když jsem koukal na historické pozadí událostí, dalo se ze série a její role vytřískat ještě více. ()

Jirka_Šč

Historický seriál, aktuálně běžící, s Ha Ji Won v hlavní roli. ■ Psáno na třináctém dílu: Mám zásadní námitku, že je postava hlavní hrdinky až nereálně dobrá a nesobecká. Paradoxně mě možná i víc zajímají některé další postavy, například sexi turecká generálka. Na druhou stranu, kdyby se mě někdo zeptal klasickou anketovou otázku, se kterou současnou herečkou přiměřeného věku bych rád zašel na večeři, byla by Ha Ji Won na solidním druhém místě - proto mě vůbec nevadí se na ni dívat. Seriál má dynamicky a občas i neklišoidní děj, vyčetl bych některé střihy mezi ději na různých místech a občasnou "mlhavou" kameru u které jsem si asi dvakrát nebyl jist, zda, co sleduji, je realita nebo sen. ■ Psáno po 22 epizodě: Uvažuji o zvednutí hodnocení, hlavně kvůli kvalitě scénáře. Ha Ji Won byla v 22 epizodě v situaci, ve které jsem ji dosud ve filmu neviděl (nechci spoilerovat, sorry), jsem zvědav, co se bude dít dál! ■ Po 23. epizodě: Sklamání - lehce dějově přitažené za vlasy :(. ■ Po 24. epizodě: Zase se to kvalitativně zvedlo ("otrokář" má charisma - toho herce registruju už od A Moment to Remeber). ■ Po 29. epizodě: Momentálně je to docela drama a intriky. První seriál, kde existuje trojúhelník a kde si fakt nejsem jist, kdo s kým (a zda vůbec) skončí. Aktuálně nejsledovanější seriál v Koreji. ■ Po 41. epizodě: V porovnání se začátkem oceňuji, nakolik se silně seriál posunul. Hlavní hrdinka už je někde jinde, než byla v prvních cca dvaceti dílech. A u čtyřicáteho dílu mě na Gooddrama zaujal jeden diskusní příspěvek, ve kterém byl vysloven překvapivý názor na jednu z postav (Kolta). Po čtyřicátémprvním díle si myslím, že má dotyčný pravdu. Dobrý postřeh! ■ Posledních osm epizod jsem viděl s odstupem skoro jednoho roku. Výsledek: Zajímavý. "Zhltl" jsem to. Empress Ki má zřejmě nejprogresivnější (nejdramatičtější) vývoj postav, jaký jsem v seriálech viděl. Nechci spoilerovat, ale ze všeho, co jsem dosud viděl, zde jsem doopravdy netušil, jak to dopadne. Celkově má seriál nedostatky, ale na druhou stranu, ani s odstupem nižší hodnocení než 4* dát nechci. ()

ainny

Ne, není to dokonalé, ale když s překladem nějakého seriálu strávíte víc než rok a nepřestane vás to bavit, tak se vám prostě dostane pod kůži. Když má navíc dobře napsaný nejenom příběh, ale i charaktery jednotlivých postav tak tuplem. Nikdo tu nebyl jenom černý nebo bílý. Každá z postav měla chvilku, kdy jsem jí fandila, a kdy bych ji naopak nejraději neviděla. Škoda jenom dokonale zabitého Wang Yua. Z jeho postavy se toho dalo vytřískat víc. A taky se ukázalo, že když dva dělají totéž, není to totéž. Jeho protipólem byl Tal Tal s kamennou tváří a přesto tak výrazný a charismatický. On byl pro mě druhým hlavním hrdinou. Že je Ji Chang-wook dobrý herec, to jsem věděla, ale že je až tak skvělý, to bylo překvapení. Fracka dokáže zahrát skoro každý, ale dospělý císař, to byl herecký koncert. Korejci na seriálu ani v nejmenším nešetřili. Výprava byla nádherná a skvělou kamerou dovedená k dokonalosti. Hodně mě překvapilo, že na rozdíl od mnohem kratších seriálů se tady šetřilo flashbacky, což byla paráda. No a soundtrack. I ten mě dostal. Hlavně melodie patřící Nyang a Wang Yuovi byla nádherná a kolikrát jsem si nějakou scénu vrátila kvůli ní. Na jednu stranu jsem ráda, že mám tuhle dlouhou "práci" za sebou. Na druhou je mi to líto. Císařovna mi bude chybět. ()

Tyckin

Očekáváte stejně jako já vážné historické drama? To fakt ani náhodou. Po 5 dílech sledování ukončuji, tenhle styl mi opravdu vůbec nesedí. Celé je to takové unáhlené, zbrklé, událostí až moc, značně nerealistické, nelogické, akční scény slabé a hlavně to stylem konverzace připomíná frašku. Způsob jak spolu mluví nejvyšší představitelé, tzn. králové, princové, generálové popř. i co si k nim dovolí podřízení, to je opravdu zoufalé – aby při návštěvě generál cizí země místnímu králi nařizoval co má a nemá dělat, to opravdu do historického seriálu nepatří, vyznívá to vysloveně komediálně. Z historických seriálů je člověk zvyklý, že panovník je trochu jako Bůh a je mu prokazován absolutní respekt i úcta – dokonce i samotný princ svého otce na trůnu musí poslouchat na slovo, zde se nejen s králem komunikuje stylem jako by šlo o bezvýznamného úředníka. Navíc někteří vojáci soudě dle účesů jako by právě vylezli z moderního kadeřnického salónu :-) Sice jsem se těch 5 dílů nenudil, ale pro styl zpracování dalších 45h prostě nedám, ač nepochybuji, že seriál má určitě co nabídnout, tedy pokud akceptujete jistou lacinost a poněkud netradiční způsob pojetí historie zejména co se chování postav týče, já se přes to přenést nedokáži. A mimochodem - že Ha Ji-won není chlap musí každej poznat na první pohled popř. dotek :-) ()

Andrea1717

51 dielov seriálu a ani pri jednom som sa nenudila, je fakt, že začiatok bol hodne akčnejší a dejovo výraznejší ale ani neskoršie diely veľmi nezaostávali. V seriály dochádza k úžasnému vývoju postáv, je fakt, že zmeny niektorých som nemusela, ale bolo to zaujímavé. Ji-won Ha nie je mojou obľúbenou herečkou, jej postavu som v poslednej tretine nemala rada, a neodpustila som jej ako sa správala k cisárovi, ale za jej výkon klobúk dolu. Ji Chang Wook je môj obľúbenec a myslím, že jeho postava prechádzajúca od detinského blbečka až po rozhodného cisára, alebo takmer šialenca bola skvelá, sympatická mi bola jeho nemeniaca sa láska k nej. Bolo tu veľké množstvo vedľajších postáv, ktoré silne konkurovali svojou zaujímavosťou hlavným, napríklad Jin Yi-Han v postave Tal Tala bol dokonalý, veľká škoda, že v závere mu nedopriali nejaký výraznejší koniec. Rozhodne sa oplatí vidieť, skvelý historický seriál. ()

andiek05

Dorama s tolika díly vždy pečlivě zvažuji, i když v tomto případě to bylo docela jasné, protože když tam hraje Ha Ji Won, tak jsem si to nemohla nechat ujít. Když jsem pak viděla videoklip k písničce Thorn Love od 4MEN, kde byly ukázky, tak už jsem neváhala ani minutu a pustila se do toho. A nikdy jsem nelitovala, protože u každého dílu se velmi dobře bavím. Nechybí tomu napětí, zábava, romantika, akce. A takový vývoj!!! To je jedno překvapení za druhým! Je úžasné, jak autor diváka neustále překvapuje, ale tak … (nebo tedy alespoň mě) :-D :-D :-D Co říct k Ha Ji Won? Je to jedna z mých nejoblíbenějších hereček a její filmy či dorama mám ráda, takže více komentovat nemusím. Ji Chang Wook mi ve své roli císaře hlavně ze začátku připomínal Hyun Binova Kim Joo Wona ze Secret Garden, takže to byla taková menší nostalgie. I Joo Jin Mo je skvělý, všichni jsou!!!! Ale nejhorší je čekání na nové a nové díly, protože to se nedá vydržet :-D ()

Narciska

Přišlo mi to skvělé a pak, pár dílů před koncem mě to naštvalo tak, jak málokterý seriál. Najednou vytanulo spoustu nepochopitelných jednání, postavy ztratily svůj morální kredit a dosavadní filmařská píle byla zapomenuta. Všichni dělají chyby, zde však zůstalo arogantně nevysvětleno PROČ? ()

kubka4

Historické drama s nepřekonatelnou Ha Ji-Won v hlavní roli... Který milovník korejské kinematografie by to mohl vynechat? Já rozhodně ne a nelituji toho. Trochu jsem se obával, jestli není 51 dílů trochu příliš, ale mé obavy byly zbytečné. Ani na vteřinu jsem se nenudil a napětí, akce a dramatické momenty mě někdy doslova vyrazily dech. Celý seriál oplývá vynikajícími momenty, zvraty a překvapivým vývojem postav. Doopravdy jsem neměl ani tušení, "kdo koho a jak moc..." (nebudu spoilerovat) To už se mi dlouho nestalo. Oceňují také, že minimálně většina postav nebyla čistě kladná a nerozhodovala se vždy správně. Herecké výkony představitelů hlavních, ale i vedlejších postav, byly výborné a uvěřitelné. Obzvláště se mi líbila Seungnyang, Yon Feisu (Yeon Bi-Soo) a císař. Vše bylo doplněno výborným soundtrackem. Opravdu tento seriál doporučuji. - 100% ()

Krysap

Zezačátku mi to přišlo dost slaboduchý, potom u dvora to začalo být zajímavější.. Ale stejně je to taková naředěná televizní omáčka, i když se jedná o reálný postavy. Přiznám se, že značnou část jsem přetáčela, tedy konkrétně hlavně scény týkající se Wang Yua.. Chudák, taková zajímavá postava a sympatickej představitel, ale prostě Ji Chang Wook a jeho císař byl mnohem zajímavější. Pro Seungnyang byla vybraná dobrá představitelka, ta chlapecká role jí sedla výborně, v paláci se z ní stala fakt kočka.. ale po těch 50 dílech už mám toho jejího výhružnýho koulení očima docela plný zuby. Takže ano, pro zkrácení dlouhý chvíle dostačující, ale žádná pecka to fakt není. Jo a ještě jedna věc - krásný kostýmy a parádní hudba, to se musí nechat. ()

Soupalka

Angelika v asijske verzi. Trochu delsi, vypravnejsi a krvavejsi. Mohla by to byt super kniha pro ty co maji radi dej ktery odsypa. Skvela postava je TalTal. ()

Bumkybunny

Tak tohle bylo skvělý. I když mě počet dílů ze začátku trochu odrazoval, hned po pár dílech jsem si uvědomila, že to pro mě vůbec nebude problém dokoukat. Ve skutečnosti měl seriál hrozně moc kvalit, co na mě ale zapůsobilo nejvíc, byla ta úžasná hra na divákovu trpělivost. Jako osoba, která dřív jedná, než přemýšlí, jsem strávila skoro celou dobu nadáváním na všechny možné postavy a představovala si sama sebe na místě hlavní protagonistky, jak jim všem dám už konečně do držky (pardon za tu hrubost, ale vzhledem k situaci nelze jinak) . Skutečnost, že taková nespravedlnost zůstala vždy nepotrestaná až do poslední chvíle, mě neskutečně štvala, ale zároveň jsem to napětí, následné zadostiučinění a emoce, které to ve mně vyvolávalo, milovala skoro stejně jako miluju Taltala (Ne, přiznávám se - lžu. Na Taltala to nemá <3) Ehm. Takže nakonec bych chtěla doporučit všem, kteří mají rádi silné ženské postavy a intriky, či mají slabost pro chladné a inteligentní lidi (°____°) , aby doramu nevzdávali kvůli počtu dílů. Rozhodně se to vyplatí zhlédnout. ()

Vardara

Tak další z mnoha historických seriálů, které se historie drží jen povrchově, je za mnou a já se cítím zcela vyčerpaná. Do 30. dílu jsem to zvládala, ale pak se dostavila i nuda, někdy to bylo opravdu jak telenovela – chyběl mi tam už jen Cimrmanův „strašný vichr z hor“. Jak je možné, že když se řeší důležité věci, tak je vždy někdo slyší a ten někdo stojí přímo za nimi? Hlavní postavy mohou být probodané skrz na skrz a přežijí a pak stačí jediný závan větru a jsou okamžitě pod drnem. Neustále tu někdo pláče nad jedním mrtvým a pak tečou potoky krve a nikdo nehne ani brvou. Jsem na to sice v případě asijských filmů zvyklá, ale tady mi to někdy už fakt vadilo. I typizace postav byla strašně průhledná – Yuan = špatný,fuj. Koryo = hrdina, hurá. Nebýt Tal Tala a Feisu, tak to snad vzdám, především díky nim je i moje hodnocení v průměru. ()