Krehkosť

(študentský film)
  • Česko Křehkost (festivalový názov) (viac)
všetky plagáty

JohnnyD odpad!

V prvom rade má Martin Hnát tú česť dostať odo mňa môj prvý odpad! za tri roky (posledný film, čo som videl a oodpadoval bol Halloween II, takže sa vyskytuje v lukratívnej spoločnosti). Po druhé, musím uznať, že ma film nenechal chladným a vzbudil vo mne neutíchajúcu dilemu nad otázkou, či ich točiť takéto sračky učia na VŠMU alebo to mladí študenti točia sami od seba. Na túto otázku som doteraz nenašiel odpoveď, každopádne nech to je akokoľvek, začínam byť radikálnym zástancom zastavenia financovania VŠMU z verejných peňazí. Tretia vec, ktorú by som chcel odkázať mladým tvorcom ako Martin Hnát, takým ktorí oplývajú ambíciami mať výpovede a zmeniť svet, no neoplývajú remeslom rozprávať príbehy, písať dialógy, komponovať scény... Nuž moji milí, začnite od nuly. Najprv sa naučte remeslo, až potom začnite experimentovať a mať výpovede. Začnite replikovať žánrovky, dívajte sa, ako sú koncipované divácky prístupné filmy (Hollywood, aj keď ho nenávidíte), naučte sa ich postupy a potom ich začnite obmieňať. Nech sa akokoľvek snažíte to nevidieť, tak ako príbehy majú len niekoľko archetypov, aj filmové umenie má určité nosné piliere, ktoré akosi fungujú, či sa vám to páči alebo nie. Naučte sa najprv poctivé remeslo. Ak chcete urobiť novú variantu jedla, najprv sa musíte poriadne naučiť navariť originálny recept. Posledná vec, čo chcem: už konečne pochopte, že film nie je to isté ako literatúra. To, čo funguje na papieri, nefunguje na plátne. Milý Martin, ak to čítaš, azda som nebol príliš hnusný a bol som konštruktívny. Uvedom si, že písať poviedku prepletenú vnútorným svetom hrdinky je niečo iné ako točiť film (nehovoriac o tom, že prah na zlé dialógy v knihe a vo filme je radikálne odlišný a papier znesie oveľa viac). Nauč sa remeslo. Nauč sa točiť veci tak, ako sa točia a potom si tam pobehuj s trasľavou kamerou. Lebo výsledok je taký, že si myslíš, že točíš niečo originálne, experimentálne, iné... a pritom je to predvídateľnejšie a ubíjajúcejšie ako ten najhollywoodskejší najkomerčnejší žvást. Amen. ()

Anderton

Po hodinu a pol trvajúcom cykle študentských filmov bola Krehkosť jedným z tých, ktoré mi neutkveli v pamäti. Pred hodnotením som sa spätne musel opýtať ostatných, ktorý že film to tá Krehkosť bola. Je to celkom zaujímavé, téma je filmársky nevyčerpateľná, čo by malo filmárom nahrávať. Hnát tento potenciál využil tak na 50%. Čo nemusí byť v princípe pre začiatok málo. ()