Perný deň na Mlynoch

(študentský film)
Celý film

Čo všetko sa môže udiať za jeden deň na internátoch v Mlynskej Doline? Kedysi idylický vzťah dvoch mladých ľudí sa dostáva do krízy a on, ako správny chlap sa rozhodne v hodine dvanástej všetko zachrániť. Živelne a s minimálnymi prostriedkami realizované školské zadanie: „tri žánre" s pedagogickým vedením Mgr. art. Petra Bebjaka (oficiálny text distribútora)

Celý film

Radko

Boris Gomolčák je nepochybne frajer. Zvláda zároveň scenár, kameru, réžiu, strih, hudbu aj produkciu. Takíto filmoví všeumelci mi boli vždy sympatickí (za všetkých spomeniem len Tinta Brassa či Johna Carpentera). Preto najprv klady: vykreslenie študentských domovov pripomínajúcich skôr squaterské ghetto dva roky po vybratí bandou vandalov (scény z bloku X) bolo trefné. Pesnička tiež možno fajn. Dievčaťu ale nebolo v dôsledku zlého ozvučenia rozumieť, takže jej názory mi úplne unikli. Chápem, že striedanie žánrov bolo zadanie a celok je nízkorozpočtovka na kolene za pár chvíľ. A tak v štvrťhodinke vzťahovú drámu strieda muzikál aby sa tento vzápätí preklopil do akčného filmu/ komédie. No všetky tieto čiastkové plusové drobnosti a pohrávania si so žánrami zlyhávajú na dvoch veciach, ktoré tu spomenuli i spolukomentátori Tom_Lachtan a ecceHOMMO: na absolútne nezvládnutom scenári - asi najväčšej boľačke slovenského filmu. Priklincovali to neživotné a toporne odriekané dialógy podľa otrasného scenára, či skôr improvizačnej predstavy. Raz darmo, ak sa nečíta veľa a veľa a veľa kvalitnej literatúry, len málokedy sa čosi zadarí. Existujú umelci života, ktorí dokážu aj bez čítania dávať fantastické veci na papier a následne do filmu, lenže to je menej ako 1 % tvorcov. Pri zvyšku ostatných platí, že na jeden kvalitný krátky film treba mať riadne načítaných 10 000 skvelých kníh. Áno, desaťtisíc. Pretože inak vždy budú vznikať takéto lajná alebo experimenty, kde netreba nič poriadne čítať ani písať, len vedieť improvizovať inak ako predchodcovia. ()

ecceHOMMO

Jediné, čo stálo za to, bola pesnička ( prevedeným síce nedokonalá, ale zaujať dokázala), ostatné bol zbytočný, nefungujúci a komický ( nie vtipne) vyznievajúci balast. ()

Tom_Lachtan

Podivný kompilát všeho možného, které mu ubližuje především technická kvalita (jasně, je to studentský film, ale pokud nemám vybavení na kvalitní ozvučení, tak si do filmu prostě nebudu cpát hudební, muzikálové číslo), tak naprostá blbost v oblasti děje a dialogů (internetový hovor na pokec.sk působí divně už z principu, ale kupodivu ne divněji, než slátaniny, které tu z úst vypouští poněkud toporní herci. Oni v vlastně nejsou toporní, jsou to rodilá dřeva, alespoň pokud se snaží vytvářet jakési taneční kreace). ()