Koprodukční česko-polský dokument seznamuje diváky se vztahem našich sousedů k Václavu Havlovi, který byl i v této zemi vnímán jako významná a symbolická osobnost. Poodhaluje doposud méně známé vztahy mezi polskou a českou opozicí v dobách železné opony a přináší unikátní svědectví o setkáních a činech, které napomáhaly k likvidaci totalitních režimů v Evropě... Václav Havel byl osobností mezinárodního významu, symbolem boje s komunismem a přeměn ve střední Evropě po roce 1989. Vždy zdůrazňoval, jak důležité byly pro něho styky s polskou opozicí a přátelství, která se přitom navázala. Po jeho smrti mělo mnoho Poláků dojem jakoby odešel někdo blízký – politik „s lidskou tváří", morální svědomí vládnoucích. O setkáních a mnohaletém přátelství ve filmu vypráví představitelé polské protikomunistické opozice Adam Michnik, Bogdan Borusewicz, Tadeusz Mazowiecki, Jan Lityński, Zbigniew Janas, Zbigniew Bujak, Zbigniew Romaszewski, Henryk Wujec a Mirosław Jasiński, který organizoval legendární setkání Polsko-české Solidarity na horských turistických trasách v Krkonoších a v Jeseníkách. Ve filmu jsou použity dosud neuveřejněné záběry z hladovky na podporu uvězněných signatářů Charty 77, které v roce 1978 natočila polská Státní bezpečnost. Hladovka se pořádala rovněž na obranu tehdy vězněného Václava Havla. Obrazovou složku k výpovědím aktérů filmu tvoří snímky ze setkání na hranici a filmový materiál, který natočili čeští disidenti (Originální videožurnál), v němž zaznamenali návštěvu delegace polských poslanců parlamentu (Lityński, Michnik, Bujak, Janas) v červenci roku 1989 na Hrádečku u Václava Havla, v té době ještě disidenta, který byl potrestán domácím vězením... Václav Havel je nositelem řady polských vyznamenání – Řád sv. Jiřího, který uděluje Tygodnik Powszechny, Řád Bílého orla, Řád Ecce Homo, je čestným občanem Wrocławi... (Česká televize)

ostravak30

Přiznám se, že z těch autentických záběrů na mě ta setkání Čechů a Poláků působila především jako klasická ožíračka, při které se zrovna naplánoval stejný postup nebo se probrala politická témata. Každopádně o setkávání českých a polských disidentů toho Čechům zase tak moc asi známo není. A je zvláštní, že právě naši východní sousedé si tak moc Havla přivlastnili. Měly totiž vlastní osobnosti. Také mě zaujalo, že se Lech Wałęsa s Havlem setkání v horách neúčastnil. ()

mcleod

Velmi zajímavý pohled na život a smrt Václava Havla z vnějšího pohledu polského disentu. Některé věci si člověk neuvědomí, dokud mu je někdo vnější neřekne, také proto se mi tento dokument hodně líbil. A nemůžu nezmínit, jak roztomilá mi připadá shoda Čechů a Poláků v trochu nadřazeném a trochu litujícím pohledu na ten druhý národ :-) ()

Stegman

Tohle není jen "jeden z mnoha" dokumentů o Havlovi. Zaprvé je totiž nečekaně dobře natočen (žádné opakované fráze nebo přehnaný sentiment) a zadruhé je jeho autorem někdo s jinou národní mentalitou, s odlišným (nečeským) pohledem na svět. A to, že jde zrovna o Poláky, je další plus. Narozdíl od Američanů nebo Francouzů totiž Poláci chápou historická a sociokulturní specifika středovýchodní Evropy. ()