Příběh plukovníka Kuklińského, jednoho z nejvýznamnějších špiónů studené války... Jack Strong bylo krycí jméno plukovníka Polské lidové armády Ryzsarda Kuklińského – údajně největšího škůdce komunismu. Jako člen generálního štábu Polské lidové armády byl styčným důstojníkem mezi polskou armádou a velením vojsk Varšavské smlouvy, což mu umožňovalo přístup k nejtajnějším dokumentům vojenského charakteru. V roce 1971, tedy krátce po Gdaňských krvavých událostech a vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa se Ryzsard Kukliński rozhodl začít spolupracovat se CIA. Údajně jim dodal kolem 35 000 stran přísně tajných materiálů... Polská společnost je v pohledu na Kuklińského rozdělena. Někteří ho považují za národního hrdinu, který možná zabránil invazi Sovětského svazu do Polska tím, že vynesl plány invaze SSSR do západní Evropy, přičemž Polsko mělo být obětováno ve smyslu bojiště. Část Poláků ho považuje za zrádce, protože porušil vojenskou přísahu. V nepřítomnosti byl odsouzen k trestu smrti, ale po pádu komunismu byl jeho rozsudek zrušen... Film nazvaný Jack Strong, podle krycího jména Ryzsarda Kulińského, je strhující podívanou – špičkový politický thriller s hvězdným obsazením, který nám zároveň připomene područí států Východního bloku pod diktátem Sovětského svazu, dusivou atmosféru života za železnou oponou a hrdinství těch, kteří se komunistickému zlu dokázali postavit. (Česká televize)

agentmiky

Filmy natočené v roce 2014,které nejsou ve společnosti tak známé, mě čím dál tím více překvapují. Nejdříve Wyrmwood, poté Joe Doe Vigilante a teď Jack Strong. Film je natočen našimi severními sousedy,a to Poláky. Příběh se odehrává zejména v 70. a 80.letech. Atmosféra je strhující a hodně mě nadchnula .Sice zde nejsou známé tváře, ale i tak se zde vyskytl americký herec Patrick Wilson, který zde zahrál amerického agenta. Hlavní hrdina byl výborně ztvárněn Marcinem Dobrocinskim, který by se v nějakém větším filmu určitě ujal. Normálně bych filmu dal 4 hvězdy, ale za skvělou práci, kterou předvedli sporadičtí filmoví tvůrci Poláci, dávám filmu pět. Hodnocení:90% ()

Johnny.ARN

O kurwa, zajebiste filmik! O tomto hrdinskom Poliakovi som nikdy nepočul, takže svoju prácu si robil dobre. Aj trochu špionáže, aj napätie, aj politikárčenie, aj dotyk s našimi dejinami, ale hlavne dynamické spracovanie, kde som si pri hluchých miestach nemusel šklbať kotlety. Záver tiež chytil za srdce. 4 z 5 ()

Havenohome

Tak počul som už aj také názory, že je to akčný film. Bohužiaľ nie. Je tam jedna akčná scéna - naháňačka aut na snehu v asi šesť-sekundových záberoch na široký objektív. Pôsobí to teda všelijako, len nie akčne. Ak by sme to mali zaradiť do nejakej žánrovej škatuľky, tak to bude najskôr špionážny thriller. No musím povedať, že asi jeden z najnudnejších aké som kedy videl. Problém snímku je, že sa nemastno-neslano drží chronologicky Kuklinského biografie, namiesto toho aby materiál uskúpil do žánrových vzorcov a priniesol zároveň nejakú zaujímavú interpretáciu. Je to dosť patetická, naivne didaktická antisovietska(ruská) agitka plná slzopudného poľského nacionalizmu. Film hovorí, že za všetko mohli len zlí Rusi a Kuklinského vykresľuje ako idealistického bojovníka bez pochýb, ktorý nemal k svojmu konaniu žiadnu pragmatickú motiváciu. Je to jednoducho splošťovanie histórie, ktorého funkciou je súčasnému publiku naklamať, že mali vo svojich dejinách superhrdinov. ()

Big Bear

Tak předně chi poděkovat gogovi76, že mi dal na Jacka echo. Tohle by mi asi uteklo. A teď k filmu. Bylo to skvostné. Už jen ten brutální úvod, který však byl nezbytný pro to aby divák viděl co čeká toho kdo hraje na dvě strany pomáhajíc té západní. Polsko sedmdesátých let bylo uděláno perfektně a ta dusivá atmosféra na mně přímo ležela. A ta hudba!!! --- Jak už psal gogo76, Dorocinskiho jsme už párkrát viděli a vždy to byla lahůdka! On je typově předurčen pro chlapské role a tato byla z dalších co mu na míru sedla. Film mne do sebe skvěle vtáhl a i když už jsem pár infarktových přejezdů hranic jinde a jindy už viděl (vzpomeňme třeba na skvělé Volání svobody z roku 1987), dokázalo mi to opět nervy napnout k prasknutí. Neznám podrobnosti kolem plukovníka Kuklińského, takže nemohu posudit jak moc pevně se filmaři drželi historické osnovy, ale nebudu do toho vrtat, já byl nadšen. Poláci umí, točí skvělé filmy o svých hrdinech a já se jen ptám, kdy začneme také? Kdo bude první a natočí film o Mašínech? Dnes, kdy ruský medvěd mlsně obchází svá bývalá loviště jsou tyto filmy aktuálnější než kdy jindy protože jak se zdá Cold War tak úplně neskončila... Dávám 5 mikrofotografií. * * * * * ()

Radek99

Bardzo dobre! Tenhle opravdu vynikající a strhující špionážní thriller přesně definuje rozdíl mezi českou a polskou kinematografií, potažmo obecně mezi našimi dvěma národy. My, Češi, nejenže nejsme schopni a neumíme takovýhle film natočit, hlavně asi proto, že v naší národní historii nedisponujeme podobnými příběhy. My se dojímáme nad vlastní zbabělostí při sovětské okupaci v tragikomediích, zatímco Poláci mohou točit vážně míněný film o aktivním odporu. Ono to celé výstižně ilustruje rozdílnost našich národních povah, zatímco Poláci zpívají ve své hymně ,,Ještě Polsko nezhynulo / Dokud ještě žijeme / Co nám cizí moc vzala / Šavlí si zpět vezmeme", my se dojímáme nad krásami své domoviny a o tom, že budeme za vlast bojovat, nepadne ani slovo. Paušálně akceptujeme jen pasivní odpor, prototypem široce akceptovaného národního hrdiny je Jan Palach, kdežto aktivně bojující národní hrdinové, kupříkladu bratři Mašínové a jejich odbojová skupina, jsou Čechy opomíjeni, ostrakizováni a dokonce nenáviděni. Přitom právě jejich příběh (hlavně ta část útěku přes celou tehdejší NDR) by byl nejsilnějším a nejnapínavějším politickým thrillerem celé studené války. (Škoda, že už to Miloš Forman nestihne natočit, románová předloha Jana Nováka Zatím dobrý bylo dokonalá!) A analogii k postavě Ryszarda Kuklińského / Jacka Stronga máme přece v osobě jejich otce, generála Josefa Mašína, příběhu odboje o dekádu staršího. Režisér a scénárista Władysław Pasikowski se na podobné typy příběhů zaměřuje (mimo své režijní tvorby se podílel třeba i na až příliš akademicky vyznívající Katyni Andrzeje Wajdy) a je to znát, navíc je schopen natočit opravdu fungující špionážní thriller, chápe pravidla žánru, zvládá akční scény (třeba opravdu strhující a dobře natočená zimní oldschoolová honička ve finále snímku), výborně dávkuje napětí a díky tomu byl tenhle žánrový film skutečně napínavý, což je gro žánru...a hlavně uvěřitelný (až na těch několik otřepaných žánrových klišé). Výborný casting a práce s herci, zvlášť ruské postavy byly přesvědčivé, konkrétně maršál Kulikov v podání Olega Maslennikova (zde na čsfd zatajeného) byla herecká kreace s tím nejsilnějším fyzickým herectvím. Osobně jsem měl ale rozporuplné pocity z postav amerických, zvláště těch z centrály tajné služby, všichni tihle americkou angličtinou hovořící herci mi přišli o třídu níže než herci ostatní... ()

• Ryszard Kukliński (Marcin Dorociński) upozorňuje policajtov, ktorí prišli oznámiť nehodu jeho syna, že ako dôstojník armády môže byť odvedený iba vojenskou políciou. Vojenská polícia však v poľskej armáde v tej dobe neexistovala. (tiradentes)
  • Skutečný Ryszard Kukliński zemřel v roce 2004. Je pohřben na čestném místě na varšavském hřbitově Powazki. (morgos)

3Kino - filmem proti ruské agresi

3Kino - filmem proti ruské agresi

27.02.2022

3Kino chce společně s organizátory Ukrajina film fest vyjádřit podporu a solidaritu Ukrajině. V několika pražských kinosálech budou postupně promítnuty filmy, které reflektují katastrofální dopady… (viac)