Mikrokozmos

• Česko Mikrokosmos (viac)

Umelecký dokument Mikrokozmos je výsledkom dlhoročnej práce biológov Clauda Nuridsanyho a Marie Pérenn, ktorí sa výrazne venujú popularizácii svojho odboru. Spoločne natočili ojedinelý film, ktorý ponúka pohľad do prostredia malých tvorov (väčšinou z ríše hmyzu), žijúcich na obyčajnej lúke francúzskeho vidieku. Film obsahuje v úvode len krátky poetický komentár. Jeho hlavnou zložkou sú fascinujúce zábery a zvuky z malého sveta, ktorý sa nachádza mimo obzor bežného ľudského vnímania. Film zachytáva „obdobie" dvadsiatych štyroch hodín. Je ponorom do prostredia, kde vládnu úplne iné proporcie ako v našom svete. Týka sa to nielen priestorových či objemových pomerov (veľkosť jednotlivých aktérov voči steblám trávy či kvapkám vody), ale aj vnímaniu času. Tvorcovia pritom nachádzajú paralelu s ľudskou kultúrou. Film získal štyroch Cézarov. (STV)

Tessie

Těžko hodnotit takový kousek.. ne že by tam teda nebyl úplně děj.. Viděla jsem pracovité mravence, fikaného pavouka vodního, líhnoucího se komára, mazlící šneky, jakéhosi tropického pavouka zapavučujícího kobylku nebohou.. a co se mi líbilo nejvíc? Bobika beruška jdoucí si takhle v pohodě po lístečku, přičemž kapka dopadajíc na lísteček ji parádně odmrštila. To muselo být úplně tsunami pro ni.. Nádherné to ale bylo.. opravdu.. super kamera v perfektním přiblížení. Takové pokoukání se nám, měšťákům, často nepoštěstí. ()

Snorlax

Kvůli fóbiím svých přátel jsem si zvykla (alespoň před nimi) označovat všechen hmyz jako chrousta. Toho se totiž bojí nejmenší procento z nich. Velmi ráda bych doporučila tento film mým milým fobikům. Zcela po pravdě jim sdělím, že jsem u něj byla několikrát napjatá více než při dobré detektivce. Že se mohou těšit (dle jejich zálib) na spoustu sexu, opulentní žranice, porody, zrození, boj na život a na smrt, snahu o záchranu holého života. A to vše bez steroidů a počítačových triků. Jen mám trochu problém, jak tento film vnutit kamarádovi, který se rád vychloubá svými jizvami, jež utržil v lítém boji se slunéčkem sedmitečným. ()

bouncer

Fascinující pohled do života v trávě, kde se změní vnímání velikosti. Naprosto úchvatná kamera udrží vaše oči přišpendlené na obrazovce, přestože ve filmu nemůžeme mluvit o jakkémkoli příběhu a suma-sumárum padne jen několik slov uvaděče. Nezapomenu na záběry, kdy sluníčko sedmitečné sbírá rosu nebo kdy začne pršet. Podívat se na déšť z pohledu hmyzu je báječné...pět celých... ()

contrastic

Musím se přidat do řady k těm, kteří sice ocení krásné záběry a určitě spoustu práce filmařů, ale byla to prostě NUDA a u takového typu dokumentu mě chybí komentář. Taky to chtělo více akce, protože pokud je největší vzrůšo milostná anabáze dvou nadržených šneků, tak se nedivím, že někde usnula půlka kina ! - 50% ()

VIPerson

Krásné záběry z jedné "prosté" louky se spoustou kvalitních němých herců.Dokument téměř bez komentáře.Zpočátku na mě Mikrokosmos působil,jako by se tvůrci snažili o něco až příliš artového,ale asi po deseti minutkách mě přesvědčili o hravosti celého filmu.Navzdory své krátké stopáži přesto chvílemi nudil.Chtěl bych snad jen vypíchnout záběry na hovnivála,skvělou scénou se šneky podbarvenou Coulaisovou hudbou,zakuklení a vykuklení vosy či co to bylo a pár kratičkých patálií s hmyzem na vodě...jinak mi to nepřišlo ani nijak přínosné,zábavné a ani umělecké.Tvůrcům závidím jejich trpělivost,které jistě musí mít přehršel.PS:Nakonec jsem udělil hvězdy 4...v bluray to musí být ještě o dvě tykadla lepší. ()

• Snímek byl uveden na filmovém festivalu v Cannes. (Zdroj: wikipedia.org) (Kmotr76)
  • 15let výzkumu, 2roky příprav, 3roky natáčení a 80km filmu. (formelin)
  • Půlka režisérské dvojice, Claude Nuridsany, komentoval vypravěčský přístup: "Chtěli jsme se pokud možno vyhnout násilí, dravým scénám a krutým momentům. Svět hmyzu nemá morální zábrany, je drsný a krutý. My jsme se ale rozhodli jít záměrně proti a tyto živočichy jaksi rehabilitovat. I oni jsou každý den konfrontováni s překážkami a těžkostmi osudu při hledání svého místa na slunci. Proto jsme je chtěli ukázat v jakési polidštěné podobě." (NIRO)