Putovanie vtákov

• Česko Ptačí svět (viac)

Obdobný tvůrčí tým, který si získal pozornost uměleckým dokumentem o tajemných obyvatelích hmyzí říše MICROCOSMOS (1996), natočil podobně laděný snímek věnovaný ptákům a jejich obdivuhodné schopnosti migrace. Ta je nejen důkazem výjimečné orientační schopnosti a téměř nekonečné životaschopnosti opeřenců, ale i metaforou naděje na návrat. Pro řadu druhů znamená životní nezbytnost podmiňující úspěšnou reprodukci a umožňuje jim přežití v často extrémních podmínkách. Pro člověka se však může stát poetickým obrazem života odhodlaného přetrvat navzdory nepřízni počasí, podnebí i osudovým náhodám. Ve filmu, který ke svým divákům hovoří prostřednictvím poetických obrazů a hudby a především obraznosti samotné přírody, se průvodního slova ujal režisér Jacques Perrin. Snímek získal v roce 2001 Césara za nejlepší střih a nominaci na Césara pro režiséry a autora hudby. (oficiálny text distribútora)

ibeh

Je neuvěřitelné, co za zázraky dokáže příroda vytvořit. Nejvíce jsem obdivovala výdrž těch malých tělíček, která zvládají stovky až tisíce km přeletů během pár týdnů. Navíc se často vracejí na stejná místa, takže mají naprogramovanou GPS navigaci v mozku. Filmařské zpracování úžasné, výborná spolupráce, přímo kaskadérské kousky za kamerou. K tomu příjemná hudba. Opravdový zážitek, doporučuji na velkém plátně. ()

Radko

Pri celej tej nadhľadovej paráde, často ako z nejakého plagátového predvádzacieho katalógu, príjemne prekvapilo, že tvorcovia nezabudli upozorniť na negatívne zásahy človeka do života operencov. Zábery odstreľovania členov husieho kŕdľa a bezmocného pádu strelených vtákov do vody. Pohľad na mamutie priemyselné komplexy, chŕliace kúdoly dymu, vybudované na miestach rokmi stanoveného oddychu vtáčích kŕdľov. Tie sú potom nútené brodiť sa odporne mazľavo-olejovitými sračkami z výroby vypúšťanými priamo do vody. Neveselé výjavy završujú smutné pohľady z klietok odchytených obyvateľov amazonských pralesov - opíc a papagájov. ()

InfernaL

Možná je plné hodnocení přehnané, já však mám pro dokumentární snímky slabost. A když je v něm navíc toliko krásných záběrů, které se nedají nazvat jinak než "pastva pro oči", mé srdce plesá. Moje původní obavy, že koukat 90 min na ptáky s minimálním komentářem příliš zábavné nebude, byly vyvráceny. A po tomto snímku také k ptákům chovám veliký respekt. Jsem rád, že nejsem jedním z nich, putovat tolik tisíc kilometrů 2x do roka a s rizikem smrti na každé cestě by se mi asi nechtělo:-) ()

Honza dAve

Ptáci - nikdy nebyli mí oblíbení živočichové, vždycky jsem radši obliboval chlupatější stvoření vhodné k ochočení a k pohlazení, a od té doby, co mě celýho posral z výšky racek, si od ptáků dávám zdravý odstup, dokonce je ani nejím. Ovšem tento úžasný film dokazuje, že ptáci jsou úžasní, zajímaví a inteligentní tvorové. Díky mimořádným způsobům natáčení s nimi proletíte celý svět a vidět tančit jeřáby a vzlétat bernešky opravdu stojí za to. Také se v tomto filmu skrývá významné ekologické poselství. No 4 * minimálně. ()

jonyyy

Fascinující! U každého záběru jsem žasl a přemýšlel, jak se autorům mohlo něco takového povést. Úžasná doprovodná hudba. Záběr, jak stará paní krmí ptáky na farmě vě mě vyvolal pocit naprosté harmonie, pohody a důvery a ten jak se papoušek osvobodil byl zase velmi dojemný. Svět ptáků je neuvěřitelně rozmanitý, hravý, krásný, ale i krutý. Spolu s Microcosmem se řadí Le peuple migrateur mezi moje nejoblíbenější dokumenty. ()

• Celou noc museli filmaři nechat zapnuté motory letadel, aby si na ně nenarozená ptáčata nenásilně zvykla a považovala je za zvuky těla své matky. (EMMY)
  • Natáčelo se ve 40 zemích světa. Na filmu se podílelo 14 kameramanů, 7 asistentů režie, 11 asistentů kamery a 350 dalších pracovníků. (EMMY)
  • Kameraman byl zavěšen při leteckýh scénách ve vzduchu vpředu před pilotem, aby mohl natáčet v úhlu 180 stupňů kolem sebe. (EMMY)