Kdyby Marta a Věra nebyly zaměstnankyně slevového portálu leeevne.cz, neměly by nic společného. Rozděluje je jejich zcela odlišný přístup k životu. Marta (Bára Poláková) věří, že dělá práci, která má smysl a pomáhá lidem lépe žít. Když má vše systém, je šťastná a plná iluzí. Věra (Sabina Remundová) má nedozírné zkušenosti, a proto žádné iluze. Improvizace je její radost a zároveň recept na přežití v jakýchkoli podmínkách. Majitel firmy Brouček (Pavel Liška) je podlý skřet převlečený za manažera, který nejraději řídí, šmíruje a šikanuje své dvě zaměstnankyně. (Česká televize)

TV spot 19

sahier odpad!

Ak mám zhrnúť môj dojem z tohto dielka slovami pubertiaka napíšem jednoducho : Celé zle! Môj mimoriadne obľúbený herec Petr Liška mi nepríde ani vtipný ani zaujímavý vo výzore a lá Hitler. Nepríde mi to ani groteskné , skôr mám pri pohľade na túto postavu pocit sklamania a nevkusu. Akoby vtipné výroky sekretárky - nesekretárky a jej kolegyne ( typu smutný Laurer a Hardy ) pôsobia nasilu , slabá réžia a hudba , umelý smiech za každým slovom. Nenašla som nič čo by ma potešilo a rozosmialo. ()

piranha

Demence většiny pseudovtipů prohlášených v prvním dílu tohoto veledíla mě odvála málem až za roh. Jak jsem se tak hrabala zpoza toho rohu, usoudila jsem, že lepší už to nebude, a tudíž si nebudu krátit život takovými pochybnými činnostmi jako je sledování Lišky v přestrojení za Hitlera a jeho dvou hloupých společnic. ()

kingik

Šéf je tvůj přítel a kolegialita je nade vše. Svědomitá a lehce ambiciozní Marta pracuje na internetovém portálu nabízející výhodné slevy. Není na to sama. Kancelář sdílí s vyrovnanou a dobrosrdečnou asistentkou Věrou, která má nervy obalené tuky a cukrem a přebytečná kila řeší tak, že si dá v práci vždy něco dobrého na zub. Nad jejich pracovní morálkou a správným chodem firmy bdí nevyzpytatelný ředitel Brouček s hitlerovsko-chaplinovskou fazonou, u něhož pravidelně vítězí rádoby humánní přístup ke svým podřízeným zaměstnancům, ukrajovaná benevolence má navrch nad železnou autoritou a šmírování svých dvou pracovnic považuje za něco přirozeně normálního až etického. Co je však pro něj zásadní je to, aby na pracovišti nevládl chaos, zaměstnankyně do puntíku plnily zadané úkoly a pracovní morálka neklesla níž, než je nezbytně nutné. Děj se co děj. Nepoložit a nerozložit firmu je zásadním krokem k úspěšnému podnikání. Pánové Kolečko s Fuitem si troufli na sitcom, který u nás nemá zastoupení, ačkoliv v zámoří existují desítky podobně laděných sitcomů. Problém vyvstává hlavně v odlišném tvůrčím přístupu, který zdaleka nedosahuje kvalit zámořských harcovníků, a pak také v daném prostředí kanceláře, které pro našince nepředstavuje nutně místo, kde by si užil kopec legrace. Převládá u většiny diváků zažitý pocit, že takové pracoviště je v podstatě nudné, a prostor pro komediální situace, je zde takřka nulový. Tvůrci však byli opačného názoru. Každý dialog tlačí do vtipu (i za pomoci předtočeného smíchu), i když převládal spíše podivně konstruovaný nevtip a vypointovaných gagů je opravdu jen minimum. Kdyby tvůrci slevili z jakési povinnosti být za každou cenu vtipní a tolik to nehnali do extrému, tak by půlhodinové epizody byly relativně vkusné a zábavné. Hranice (dobrého) vkusu je občas až nemile překročena. Jednotlivým epizodám, i přes jejich méně umné sepsání, nechybí originalita. Nejedná se sice po stránce tvůrčí o nic mimořádného, ale vzhledem k fiaskům, ke kterým na naší sitcom scéně dochází velmi často, tak se v podstatě jedná o takovou první sitcom vlaštovku. Trio Poláková-Remundová-Liška si přes prkennost a nízkou ohebnost dialogů nevede vůbec špatně, a je to hlavně jejich zásluha, že nějaký vtip alespon obstojně funguje a nekončí křečí, se kterou tenhle počin bojuje v globálu. Málo nosné zápletky, nízká vypointovanost gagů a slabá režie, ale také snaha v tuzemsku prorazit s novým formátem situačních komedií, který v zahraničí slaví úspěchy, ale pro českého diváka až tolik atraktivní není. Situační humor, když se umí, je poměrně vděčná disciplína, avšak musí se respektovat její určená pravidla. Obávám se, že našim, ne až tak zkušeným tvůrcům, bude ještě nějakou dobu trvat, než dosáhnou kýženého výsledku. Do té doby divák musí anebo nemusí vzít zavděk humoriádou z druhé ruky. A vida, zmíněná firma dokonce slevový výprodej preferuje a profituje z něj. Mé hodnocení: 40% ()

Mlle

Po prvním díle zatím plný počet a milé překvapení. Když jsem se dočetla, že ČT připravuje sitkom s Pavlem Liškou, po zkušenostech s filmy, v nichž vystupoval (což mu ovšem neubírá na talentu), jsem nečeokávala nic dobrého. Posteskla jsem si, jak česká produkce nenávratně bloudí ve vyšlapných šlépějích osvědčeného malého, českého "smrádečku ale teplíčka", v němž se, jak stvrdil právě odvysílaný seriál Čtvrá hvězda, stírá hranice mezi nováckým mainstreamem a sametovým pivním pseudointelektualismem. Naší národní hrdostí i devizou je naše chudáčkovství. Slabomyslné hrdiny a jejich neúspěchy Čech miluje. Vystavujeme je na odiv (filmy z protektorátu), nebo se s nimi v pokřiveném soucitu ztotožňujeme, neboť naše lenost i neschopnost pramení ve stejném zdroji (Vratné lahve, Kolja, Idiot, Václav ... ), anebo se jim smějeme (Čtvrá hvězda), abychom se snad nemuseli nedej bože o něco snažit, pracovat, nebo se učit - to všechno průměrného Čecha, a tedy i širokou cílovou skupinu českého filmu, bolí a obtěžuje. A ono ejhle. Sitkom je přece jen jiného ražení. Zejména potěšil fakt, že humor skutečně vychází z dialogů. Ty dosahují intelektuální úrovně, kterou bych tu nečekala. Z prvního dílu čiší nefalšovaný závan britské břitkosti, což stylově dokreslují double-recesistické rekvizity. Zatímco pseudohumor seriálu Čtvrtá hvězda byl postaven na tom, že je někdo špatně oblečený, hloupý, masturbuje, lže, krade, nebo má sex s nadřízeným (samé "vtipné" věci, až se za břicho popadám), tady se opravdu směji formulacím i významům. Excelentní šou podtrhuje mistrovskou performancí Sabina Remundová. Dcera snad vůbec nejlepší české herečky s velmi sympatickou osobností předvádí, jak to dopadne, když jablko nedopadne :) daleko od stromu. Všem, kdo neviděli, doporučuji zejména díl "Jehňátko". Ten se tedy opravdu povedl. A komentátorka "ta*jemna*" má pravdu, je to i dokument :))) ()

Greg25

Myslím, že zdejších 39 % (27.5.2014) není k Martě a Věře vůbec fér. Uváží-li se, že kvalita jednotlivých dílů stoupala, i to, že je to jedna z prvních českých vlaštovek typického sitcomu (protože takový Okresní přebor a Čtvrtá hvězda jsou takřka geniální vtipné kousky, nikoliv ale tradiční sitcom). K nejčistší sitcomové formě (jako "žánru") měl u nás zatím nejblíž Comeback a teď Marta a Věra. Porovnání dvou titulů není taky úplně dobře proveditelné, protože Comeback pracoval s prostředím rodiny, zatímco Marta a Věra jsou "profesní" sitcom. Ale u obou platí jedna věc - pokusili se adaptovat sitcom na české prostředí a třebaže zatím ani jeden ne úplně ideálně, tak rozhodně dost dobře na to, aby si minimálně průměrné hodnocení zasloužil. Protože jestli tady někdy bude skvělý ryze český sitcom tradičního formátu pracující stoprocentně s českými reáliemi, bytelné podhoubí mu zařídí a cestičku ušlapou právě tyto nedokonalé, ale v české televizní tvorbě mile osvěžující sitcomy. A Marta a Věra potenciál má, třeba přijde další série, a bude lepší než prvních osm dílů, ale i ty měly nápad i hravost a nabídli adaptaci na české prostředí i ryze sitcomové postavy (skvělá Sabina Remundová). 60% ()

• Doménu Leeevně.cz si zaregistrovala Česká televize a využila ji jako fiktivní rekvizitu seriálu. (MTHRFCKR)
  • Exteriér fiktivní kanceláře Leeevne.cz se nachází na Vinohradech, v ulici U Zvonařky. (hermiona)