Paul Simon v Paříži

(koncert)
  • USA Paul Simon: You're the One: In Concert from Paris (viac)
Hudobný / Dokumentárny
USA, 2000, 58 min

Réžia:

Gary Halvorson

Paul Simon

Americký písničkář koncertuje v Olympii. Slavný americký folkrockový písničkář (skladatel, textař, zpěvák, kytarista), jeden z nejvýraznějších mluvčích své generace (roč. 1941). Studoval práva, věnoval se literatuře. Od roku 1958 působil v duu s Artem Garfunkelem. Počátkem roku 1970 se s ním Paul Simon rozchází a nahrává celou řadu mimořádně úspěšných samostatných alb (Still Crazy After All These Years, Graceland, Hearts And Bones), příležitostně koncertuje a nahrává s Garfunkelem (Concert In The Park), angažuje etnické muzikanty z Afriky a z Jižní Ameriky, nahrává album The Rhythm Of The Saints a téměř po desetileté přestávce vydává album You're The One. U příležitosti světového turné k vydání této nahrávky, Paul Simon koncertoval v pařížské Olympii. Srdcem jeho rytmiky je zde jazzový velmistr bicích Steve Gadd, s nímž Simon spolupracuje od poloviny 70. let. (oficiálny text distribútora)

bohemia_regent

Geniální muzikálnost prezentovaná jako nejsamozřejmější věc na světě, levou zadní, bez sebemenšího tlačení na pilu, bez důrazu na vnější efekty. Interpretace Darling Lorraine s využitím prvků „šansonového herectví“ nikterak nenarušuje celkově civilní atmosféru vystoupení - narozdíl od ne zrovna citlivého tleskání nadšených diváků na první dobu v závěrečné The Boxer. Ale i tak tento koncert hodnotím jako jeden z nejkrásnějších, které jsem kdy (aspoň na televizní obrazovce) viděl. -------- V titulcích pořadu uvedeno: český název Paul Simon: Pařížský koncert /podtitul Olympia, 1. 11. 2000/. ()