Čary

Kouzelnický asistent Corky připravuje své první samostatné vystoupení, naneštěstí při něm totálně vyhoří. Jeho smůla se změní až s příchodem břichomluvecké loutky Fat, s níž během krátké chvíle začne Corky slavit velké úspěchy. A navíc narazí i na Peggy Ann, dávnou lásku z mládí. Všechno se daří, všechno funguje jako na drátkách. Corky si ale jednoho dne uvědomí, že se mu začínají hlavou honit podivné cizí myšlenky. Fat ožívá a chce odměnu za přinesené štěstí... (oficiálny text distribútora)

PKD

V podstatě dosti špičková záležitost a opět, totálně 70tková se vším všudy. Zlověstná Goldsmithova harmonika v pozadí to perfektně doplňuje. Viděl jsem verzi s ještě klasickým dab. tam též nemá co vytknouti, i když by mě pochopitelně zajímal i orig. zvláště kvůli Fatsovi. Dal bych i plný počet, ale ten ´´konec´´ mě poněkud vytočil. Ovšem, zda jest toto horor...tak to bych se hádal. ()

MM_Ramone

Z neúspešného kúzelníka Corkyho Withersa sa stane úspešný bruchomluvec. Absolvuje mnoho podarených vystúpení. No potom čo sa nedohodne na zmluve s celoštátnou televíziou, odíde z New Yorku a utiahne sa do malej chaty pri jazere. Prenajme si ju od svojej stredoškolskej lásky. Nadviaže s ňou milenecký vzťah. Lenže veci sa začnú komplikovať. Corky začne prepadať šialenstvu, naplno prepukne jeho psychická porucha. Schizofrenia! Ku snímku "Magic" som sa dostal úplne náhodou. Očakával som bezvýznamný béčkový horror z konca sedemdesiatých rokoch, ale zhliadol som kvalitný psycho dramatický thriller s bravúrnym Anthony Hopkinsom v hlavnej úlohe. **** ()

honajz2

Popravdě jsem od toho čekal víc. Tohle má skvělý rozjezd, ale pak je docela dost jasné, oč se bude hrát a než se to naplno potvrdí, je vše před tím ještě poněkud roztahané. Umí si to sice udržet atmosféru po celou dobu a i přes odhalení všech karet to je stále napínavé a takové i hodně, hodně, hodně lehce psychologické, ale dojmy mi pak dost pokazil závěr, který se za mě prostě nepovedl. SPOILER Fakt jsem čekal, že nožem zabije tu loutku, ne že se spolu s ní vydá na onen svět. Tohle je prostě odbyté a nechci si tu honit triko, ale varianta, která mě při sledování napadla, je chytřejší, propracovanější a víc sedí do celku, než tohle. KONEC SPOILERU Ale vlastně se tu ani nepřechvaluji, tohle napadlo už víc lidí. Není to tedy špatné a i když jsem neměl jinou možnost, než to vidět v dabingu (který teda za moc nestál, co si budem), měl jsem možnosti si to i přepnout na angličtinu, což jsem taky občas udělal a musím uznat, že v něm je skvělé namluvená loutka a že i mladý Anthony Hopkins je velmi dobrý, jen v tom závěru mi přišlo že krapet přehrává. Na čtvrtou hvězdu to ale pro mě prostě není. Silné 3* ()

Willy Kufalt

Budu patřit k těm, kterým (alespoň u prvního zhlédnutí) závěrečné vyvrcholení zklamalo a nesedlo. Celý film měl přes pomalý a komorní ráz skvělou dramatickou atmosféru, nikam nespěchal, ale zároveň dostatečně upoutával mou pozornost a skvěle budoval napětí se zvyšující se nejistotou. Divně vypadající mladý Anthony Hopkins v roli ještě divnějšího kouzelníka předvedl bravurní výkon, k tomu hned dvojitý, když připočtu i rovněž skvělé namluvení jeho umělého mluvícího společníka (měl jsem to štěstí vidět film v originálním znění). Vtip v několika scénách se úspěšně střídá s náznaky horroru, vedle Hopkinsova výkonu k tomu napomáhá i pečlivé stylizování záběrů a scén – dřevěný panáček umí rozesmát i jindy mrazit, i vražedné scény zanechávají v sobě kus tajemství ohledně skutečného způsobu jejich provedení a navzdory zdánlivě brakovému námětu se jedná o velmi důstojné drama s fantastickými prvky. Scény odehrávající se kolem chaty oplývají vizuálně velmi působivým studeným dojmem, asi nejvíc ta na dřevěné loďce (která mi dost připomněla podobnou scénou z Le Témoin a vida, taky natočeno v roce 1978) a dávaly tušit spád k něčemu velkému... a pak přišlo posledních 15 minut, které na mě působily scenáristicky mírně odfláklé, kdy jsem už jenom převracel očima nad něčím, s čím jsem se úplně nedokázal stotožnit, a začal vyčkávat konec. SPOILER! I přes poněkud narušený charakter hlavní postavy jsem očekával, že se Corky pokusí svého loutkového společníka zbavit se, třeba nejdřív i tím nejednoduchším způsobem zavřít ho do kufru, ve kterém již byl dříve během jízdy, a zanechat ho na jakémsi vzdáleném místě... a ne že se mu takhle, sice se zoufalstvím, ale i tak prakticky dobrovolně zcela podvolí... KONEC SPOILERU Nakonec jsem se po menší úvaze přeci jenom rozhodl pro 4 hvězdičky, protože ten film si to vzhledem ke všemu skvělému zaslouží, ale současně to hodnocení obsahuje menší zklamání nad absencí mnohem propracovanějšího vyvrcholení, které si takový psychothriller mohl zasloužit také. [75%] ()

Campbell

Attenborougha uznávám hlavně díky parádnímu Chorus line. Tak nějak jsem mu věřil i u tohohle. Nakonec to nebyla taková pecka jak jsem čekal. Ale tenhle film i když během mnoha scén nemá tak moc co nabídnout tak konec je naprosto dokonalej. Každopádně po psychologické stránce je to moc dobře natočený a Hopkins tu nebál bych se říct podává svůj druhý nejlepší výkon. Ale bohužel film je moc dlouhý a některé scény jsou vyloženě zbytečné. A i v dnešní době je tu sem tam nějaká scéna spíše k smíchu. Ale i tak je to na svou dobu parádní dílo. ()

• Břichomluvecké loutky byly vyrobeny tak, aby vypadaly jako Anthony Hopkins. (Chatterer)