Věčnoje vozvraščenije

• Ukrajina Vechnoe vozvrashchenie (viac)

rivah

VĚČNÝ NÁVRAT. Černobílý film s barevnými sekvencemi, Film získal Cenu NIKA 2013 - nejlepší film + Cenu ruské kritiky Bílý slon. Setkání někdejších spolužáků, kteří se nějaký čas neviděli. On přijíždí požádat ji o radu v situaci, kdy miluje dvě ženy a neví co dělat. Dvojice herců se několikrát mění, ale padají stejné dialogy. Přerušeno barevnými sekvencemi s režisérem a (asi) producentem diskutujícími v projekční místnosti. ()

Radko

Základná zápletka: Po rokoch prichádza k dávno nevidenej, osamelo žijúcej žene muž- známosť z minula - a požiada ju z ničoho nič o radu v jeho citovom trápení. Muž má manželku, miluje ju a žije s ňou 10 rokov. Pred tromi mesiacmi si ale našiel milenku. Miluje ju viac než život. Čo má, chudák, robiť? Žena odpovedá, to i ono. Žiadna rada nie je mužovi, dobrá. Surovo sa na ženu osopuje, že toto nie je veru rada, ktorú od nej čakal. Žena sa nachádza v byte plnom obrazov. Základná schéma sa celý film opakuje. Obmieňajú sa herci, dialógy sú poprehadzované, vety rovnaké. Scény narušia/osviežia občasné farebné prestrihy do štúdia. Tam vedú dialóg nad projekciou videného režisér a producent. Zo správ z tv štúdia opakovane znie správa o obesenom mužovi v hoteli. Zamotané vzťahové klbko symbolizujú špagátikové muchlance v bytoch žien, nachádzajúce sa na rozličných miestach. Konštantný je tiež zvláštny obraz stoličky s prehodenou látkou, ktorý všetci muži po opýtaní ženy opíšu ako krásny. Emočne sú však muži tak mimo, že namiesto dialógu o maľbe či štýle obrazu, prechádzajú okamžite v rozhovore na tému vlastnej nešťastnej lásky. Miestami film pôsobí naťahovane a menej invenčne než silnejšie režisérkine kusy, stále však ide o pozerateľnú a zároveň netradičnú zábavu a zamyslenie v jednom. 70% ()

Drumtum

Zajímavá zkušenost. Neustálé opakování stejných scén mě dostává do transu a dokonce jsem si to dokázal užít. Ale samozřejmě je potřeba k filmu přistupovat jako připravený, kdybych nevěděl do čeho jdu a myslel bych, že jdu na normální film, tak jsem si jistý, že bych se zbláznil a vypnul to a už nikdy to nezapnul. ()

garmon

Postmoderní hra s narací jakou míval rád Resnais (Smoking...), ale jakou v nekompromisnější podobě znám už třeba z filmu Dialóg 20-40-60. Mj. - postmoderna je stará přes 50 let, takže slovo experiment sem nepatří. Co se Muratovy týče, je to bohužel jen matný odlesk její minulé síly. Stejně jak u posledních filmů Zulawského a u mnohých dalších. A v hudbě asi totéž - stejně tak i Silvestrov může napsat za odpoledne tři takového skladbičky jaké zní zde. Překonání studu k tomu, bloku v sobě, technologie, která se patří, se odehrálo kdesi na počátku 70. let. Beztak bych řekl, že je Kiře prostě půjčil-prodal luxusně nahrané mnichovskou firmou ECM. Postmoderní revolucionáři ve jhu korporací. Na víc už nezbývala soustředěnost, éthos, vůle; nevím... ()