Příběh je založen na skutečné události, která se odehrála 8. srpna 1963, kdy skupina lupičů vedená Brucem Reynoldsem vykradla poštovní vlak směřující z Glasgow do Londýna. Dvoudílná minisérie BBC popisuje události jak z pohledu pachatelů (1. díl: A Robber's Tale), tak i z pohledu vyšetřovatelů (2.díl: A Copper's Tale). (Scylla)

TV spot

Rimland

A Robber´s Tale: Překvapilo mě, jak rychle se vlastně dostaneme k samotné loupeži (čekal jsem ji až tak v závěrečné 20timinutovce). Celé to svižně ubíhá a nejsou tu tak žádná hluchá a zbytečná místa. Úvodní "prácička" na letišti je navíc velmi stylově zpracovaná (konečně jsem se dočkal adekvátního použití skladby "Sinnerman" ve filmu). Výtky některých kritiků, že není dost prostoru věnováno pozadí jednotlivých postav, mě rozhodně netrápí (beztak by na to byl třeba rovnou seriál), protože z té palety účastníků vyčnívají cca 4, z nichž stejně jediný kdo vám pořádně utkví v paměti a komu budete fandit je "plánovač" Bruce Reynolds v podání ultra-charismatického Evanse. V tomhle snímku jde především o loupež jako takovou, britský ekvivalent Dannyho parťáků tu ale v žádném případě nečekejte. Trochu mě nicméně zklamalo, že nebylo o něco víc prostoru věnováno plánování a přípravě samotné loupeže (např. jak si gang obstaral uniformy a vozidla, vyhlížení místa přepadu, apod.). Chápu, že to bylo z důvodů stopáže, ale přidalo by to na atmosféře (jinak perfektně podkreslené sychravým anglickým venkovem) a napětí. Zajímavým překvapením bylo posledních 15 minut, které ukázaly, jak snadno se může takovej kšeft podělat. A Evansovo "It´s too much..." bylo geniální :-) A Copper´s Tale: Očekávatelně o dost slabší než první díl. Přeci jen v policejním pátrání není moc co nabídnout, vzhledem k tomu, že divák ví, koho policie chytá a je jen otázkou kdy k tomu dojde. Broadbentův Butler, ač skvěle zahraný, je svým charakterem na hony vzdálený diváckým sympatiím (což je o to problematičtější vzhledem k faktu, že je tu de facto hlavní postavou), a tak vrchol tohoto dílu tvoří hlavně scény s Evansem. Ale hudební doprovod je parádní :-) Jako celek další povedený kousek z dílny BBC. ()

1985lula

“I tried the church, the army. It was like finding a family. Brothers in arms, that’s what they were.“ Už v úvode som tušila, že toto bude to pravé orechové. Výborne obsadenie, ktorému dominuje Luke Evans a Jim Broadbent, rozdelené do dvoch častí, jedna z pohľadu samotných páchateľov, druhá z pohľadu policajných zložiek. Kúzelným okamihom bolo, keď si Reynolds uvedomil, že si odhryzli obrovské sústo z koláča... “It’s too much.” Toto si budem pamätať ešte veľmi dlho. :) ()

VenDulin85

Velká vlaková loupež mi sedla jak rozdělením děje do dvou částí (aby mělo oko diváka slušný rozptyl úhlů pohledu), tak herecky. Člověku skoro nezbývá než fandit těm prohnaným zlodějíčkům, i když tuší, že happy-end slavit nejspíš nebudou (spoiler? Nee..) Samozřejmě- krást se nemá. Všichni to víme. Ale co když taky víte o vlaku plném peněz, který jezdí pravidelně sem a tam? Líbilo se mi, jak se hlavní strůjce zděsí, když mu kumpáni sdělí výši lupu. "Bylo toho MOC. My jsme jen chtěli ukrást nějaké prachy, ne udělat loupež století!" Prostě příběh ze života pár podnikavců, kterým nevoněla pravidelná pracovní směna. ()

bararich8

Výborné dílko. První díl naprosto super, k druhému dílu jsem přistupoval s obavami, jelikož pohled z druhé strany nesliboval takovou atraktivitu - naštěstí do dobře dopadlo a maximální spokojenost. Skvěle padnoucí hudba Překvapivě dobrá forma vyprávění, která dokáže na celou dobu zaujmout, jako bonus sympatičtí hlavní hrdinové. Navíc hned první scéna prvního dílu je vynikající až dokonalá :) 4* ()

paradoxman

Zábavný první díl vystřídalo pokračování, při jehož sledování jsem jen čekal na konec. Bylo jasné jak to dopadne. Velký detektiv nakonec všechny pochytal na základě udání a borci, kteří spáchali loupež století, byli do jednoho amatéři. Nakonec z toho jako jediný vyšel nemaskovaný popletený taťulda, co zapomněl, jak se řídí vlak... ()