Nagi no asu kara

• Japonsko 凪のあすから (viac)
Japonsko, (2013–2014), 10 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Kedysi dávno žili všetci ľudia v mori. Časom ich však stále viac vychádzalo na súš. A hoci sa ďalej stretávali, postupne sa odcudzili a zabudli na svoj spoločný pôvod.
No v mori sa voľačo začalo diať. Padá tam soľný sneh a ochladzuje sa. Deti z dediny pod hladinou sú okolnosťami donútené začať chodiť do školy na súši. Aj suchozemci zisťujú, že bez mora, na aké boli zvyknutí, sú ich životy ťažšie. Otázkou je, ako upokojiť nevyspytateľného morského boha. Podarí sa deťom presvedčiť dospelých, aby všetci začali ťahať za jeden povraz? (Palisander)

biasim1

K Nagi no asu kara jsem se dostal jen díky tomu, že byl nejvíce doporučován u mého milovaného Golden Time. Šel jsem do něj tedy bez jakýkoliv očekávání a bez znalosti i minimální části zápletky. A můžu o tom říct jen to, že mi to sakra sedlo. Jedná se o hrozně fajn středoškolskou romantiku se silnými prvky fantasy. Skupinka postav je v takovém počtu, který ideálně sedí na 26 dílů a dokáže každé z postav věnovat minimálně tolik času, kolik je potřeba. Proto jsem také po zhlédnutí naprosto souhlasil s jedním komentářem, kde bylo krásně zmíněno, že by vám na konci ani nevadilo kdo s kým skončí, protože se tu nenachází jediná postava, která by vám vyloženě vadila. Svět, ve kterém se celý příběh odehrává sice není nějak moc rozsáhlý, o to více se mu ale dokáže věnovat pozornost a až na pár menších logických chyb, které se ale daly úplně v pohodě přehlédnout, jsem si zasazení od začátku do konce užíval. Hodně tomu pomáhá také "rozdělení" na dvě poloviny, kdy se v každé z nich podíváme na vše z trochu jiných úhlů pohledu.  Celkově se jedná o jedno z těch největších překvapení, které jsem v anime zažil a opět jsem si potvrdil, že cokoliv si nejvíce užijete, pokud se do toho pustíte bez znalosti čehokoliv, kromě názvu. 9/10. ()

Palisander

Tak toto sa pozeralo samo :-). Milé na pohľad aj na pocit. Prvá polovica, t.j. príbeh "pred" sa mi zdala zaujímavejšia (sčasti aj vďaka novému, neopozeranému prostrediu) ako udalosti "po" no našťastie jedna zaujímavá ženská postava dostala dosť priestoru na to, aby spoľahlivo znegovala miestami príliš filozofické reči mužskej časti miestnej populácie. Tempo nie je nejako omračujúce, ale napriek tomu sa v každej časti niečo udeje. A pretože veľkú úlohu má vplyv mystickej sily, naozaj sa nedá hádať, akým smerom to bude pokračovať. Aj keď šťastný koniec si želá asi každý, všakže ;-). A chcem aspoň jedno OVA, pretože záver by predsa len potreboval pridať trocha šťavy :o). PS: More romantiky. PS2: Dievčatá sú ako more. ()

Sakikura

Můj dojem je upřímně trochu rozpolcený protože nevím, jaké hodnocení mám udělit v případě takového "bordelu", který tohle anime představuje. Šílený milostný mnohoúhelník, který je hlavním tématem, mi neskutečně lezl na nervy stejně jako postavy, ze kterých jejich "pocity" po celou dobu série lezly jako z chlupaté deky. Prostě parta děcek, které naprosto neví, co chtějí. Postupem času se to ale stávalo tím méně otravným prvkem a překvapilo mě, jak se vztahy nakonec vyvíjely. Některé postavy (především ty nezajímavé) tady dostávaly víc prostoru, ne ty, které opravdu za něco stály. Druhá dějová linie zaměřená na problematiku soužití suchozemských a mořských lidí byla už zajímavější. Velkým plusem Nagi no Asukara je hlavně nádherná animace, syté barvy a hezké soundtracky. Je tu hodně věcí, které vás budou hodně otravovat, ale to všechno docela dobře vyváží klady, kterých taky není málo. ()

Hees

Ťažko hodnotiť Nagi no asukara (fakt ťažký oriešok). Jediné za čo sa to dá pozerať je more romantiky a príjemné charaktery. Všetci niekoho milujú a nikto im tú lásku neopätuje. SPOILER : To by nebolo také divné keby tam ešte nie je k tomu časový skok a potom sa to celé ešte premieša. KONIEC SPOILERA. Stále sa zaoberáme niekoho citmi a nie je ani jeden diel na oddych. Čiže to uchváti najmä ženy (ženy a mňa). Do šiesteho dielu som mal stále slzy na krajíčku, ale potom sa niečo stalo. Stal som sa imúnnym až do vlakovej scény, ktorá je o veľa dielov ďalej. Je tam veľa priznaní a chvíľ kedy sa dá plakať a to nevyzdvihuje žiadnu jednu naozaj silnú chvíľu. Silné chvíle mám najradšej pri romantických anime a tu to bolo nemožné, lebo keď prišlo niečo krásne za minútu bolo zas niečo ďalšie. Vtipných scénok, ktoré by mohli dopĺňať príbeh narátate na jednej ruke. Príbeh čo príde po zoznámení sa s postavami je priemerný a som rád, že ma nenudil. Skoro všetky postavy majú osobnosť, ktorú som už niekde videl (žiadna mi, ale nevadila). Najviac sa mi páčila Chisaki, ale to som mal zas stále nervy, že jej sa najmenej darí. Vyzdvihol by som do popredia nádherný melodický ending (ten sa oplatí po pozretí dielu vypočuť). Pokiaľ nehľadáte romantiku rozhodne po tomto nesiahajte. Takže iba v takej nálade sa tomu oddajte, lebo inak to moc pekne neohodnotíte. Ja som spokojný napriek výčitkám je to krásne. ()

cesmine

Nekonečné množství únavných neopětovaných lásek, ignorace fyziky, nezištnosti a příměrů s mořem. Bohužel se nedokážu ztotožnit s tím, že všechny postavy jsou tak sympatické, že by mi bylo na konci jedno, kdo s kým skončí (když se vám totiž - stejně jako mně - nejvíc líbí díly, ve kterých není přítomná hlavní postava, je něco trochu špatně). Druhá polovina se nám snaží bezostyšně namluvit, že nám to vztahové rozuzlení nějak hintuje od začátku, ale podle mě tomu tak prostě není a jen se autorka snaží spárovat co nejvíc lidí a trochu jí nevychází počty. Jako ostatně ve více věcech (Itaru Shiodome má v sedmadvaceti letech čtrnácetiletou dceru?), ale nevermind. Jakmile jsem zjistila, že za Nagi no asu kara stojí tvůrkyně Anohany, tak mě konečně trklo, co mi na tom tak nesedí. Poprvé na mě jisté vzorce zafungovaly, i když přiznávám, že mě to stálo přivření obou očí, ale napodruhé už mě nápadně podobné postavy a vztahy prostě nedojaly. Manaka je úplně to stejné malé, otravné a všemi bezmezně milované stvoření co Menma, Hikari je zase stejný čtrnáctiletý „já sám“ rádoby macho, jako Jintan. Všichni milují všechny. Nikdo se nemiluje navzájem. Konec se možná zaslouží o vymáčknutí nějaké té slzičky. Rozhodně to není celé špatné, má to fajn momenty, které jsou libé hlavně očím, druhá polovina velmi rychle utíká a poslední dva díly svými myšlenkami, hudbou i animací stojí vysoko nad předchozími čtyřiadvaceti. Stejně se ale nakonec přikláním spíš k silnějším třem hvězdám. ()