Nové skandinávské kino

• Francúzsko Le Nouveau cinéma scandinave
všetky plagáty

V tomto objevování „Nové skandinávské kinematografie" se tvůrci soustředí zejména na dvě události, které sahají až za hranice severní Evropy: zahájení mezinárodní distribuce filmové trilogie tisíciletí, založené na bestselleru švédského spisovatele Stiega Larssona, a natáčení jejích dalších dvou částí. Budeme mít příležitost pochopit světové vize skandinávské kinematografie, pochopit její úspěch a popsat její umělecká specifika. (oficiálny text distribútora)

Enšpígl

Dokument představí některé uspěšné kousky skandinávské kinemtografie, dělá rozhovory s tvůrci, nebudu jmenovat názvy ani jména , protože jsem jen fanoušek nikoli znalec skandinávské kinematografie, ale i průměrnej uživatel csfd určitě pozná nějakýho toho herce či režiséra a viděl alespoň jeden film o kterým je v dokumentu řeč, čímž chci říct, že dokument je zajímavej opravdu pro každýho, komu se v posledních letech skandinávská kinematografie dostala do chvalozpěvů. ()

troufalka

O skandinávské kinematografii nahlas uvažuje Stellan Skarsgård (Prolomit vlny, Goyovy přízraky, Melancholia, Nymfomanka), Noomi Rapace (představitela Lisbeth v Muži, kteří nenávidí ženy), energická a melodramatická Suzane Bier (Po svatbě, Lepší svět). Je zmiňovaný provokatér Lars von Trier (Prolomit vlny, Idioti) i bizardní komik Anders Tomas Jensen (V Číně jedí psy, Blikající světla). Zamyšlení nad tím, proč jsou skandinávské filmy jiné, možná trochu depresivní, protože žijí polovinu roku ve tmě, malebné, dávají víc prostor tichu, nebojí se kritiky a černého humoru. Sever daroval filmu Dogma 95, nežije pouze ve stínu Ingmara Bergnmana, tvoří vlastní současné filmy. Jako předloha slouží díla Stiega Larssona, Augusta Srindberga nebo Henrika Ibsena. Prošpikováno četnými ukázkami z filmů. Komentář a překlad je ve francouzštině, české titulky, aktéři mluví buď anglicky nebo v mateřštině. Pestrý dokument, který mě potěšil. ()

bohemia_regent

V titulcích filmu uvedeno: „český“ i originální název Le nouveau cinéma scandinave; režie Jean-Marie Nizan, Stéphane Bergouhnioux, Olivier Boucreux. ()