Zrodila sa legenda

• Česko Zrodila se legenda (viac)

Film je inšpirovaný skutočným životným príbehom čínskeho národného hrdinu Wonga Fei Hunga (1847-1924). V roku 1868, počas neskorej dynastie Čching,  pôsobia v Kantone dve zločinecké frakcie - Čierny tiger a Severné more. Obávaný boss Čierneho Tigra, majster Lei Gong, sa už roky snaží zbaviť svojho konkurenta. Jeden z jeho najnovších regrútov, 21-ročný majster bojových umení Wong Fei-Hung, mu po neľútostnom boji prináša hlavu vodcu konkurenčného klanu. Majster Lei Gong si všimne jeho talent, prijme ho ako svojho štvrtého krstného syna - jedného zo Štyroch tigrov, najdôveryhodnejších mužov v gangu. Lenže Fei má ešte ďalší, prísne tajný a veľmi nebezpečený plán, ktorý začne realizovať hneď, ako sa usadí v gangu... Fei sa chce v skutočnosti pomstiť všetkým gangstrom, čo zavraždili jeho otca, dobrotivého učiteľa a lekára, ktorý viedol miestny sirotinec. Od toho dňa Fei a jeho brat Fiery trénujú bojové umenia a sú odhodlaní splniť si svoj sen - zbaviť spoločnosť zlých síl a pomáhať slabým a chudobným. (TV JOJ)

majo25

Na úvod musím napísať, že meno Wong Fei-Hung mi nič nehovorí, nepoznám túto čínsku historickú postavu, preto som si užil film bez kritického porovnávania s historickými skutočnosťami. Ide o moderne poňatý film, nielen akčnými a počítačovými prvkami, ale hlavne poňatím príbehu. Infiltrácia do gangu a silný prvok pomsty z neho robia nadštadartné historicko-akčné dielko. Kvôli dlhšej stopáži sa ale nevyhne niektorým hluchším miestam a množstvo flešbekov, počítačových efektoch pri súbojoch i menej výrazné obsadenie zasa nie sú jeho silnou stránkou. Vrátane Sammo Hunga, ktorý je síce legenda, ale v zápornej postave Krstného otca je málo vierohodný a pri efektoch mu hutne vypomáhal počítačový "dvojník", takže nie príliš šťastné obsadenie.Napriek tomu film ako celok nenudí, fajnšmekri si pochutnajú na štandartne dobrej akcii a dobre fungujúcom príbehu. ()

Vavča

Král akční choreografie Corey Yuen rozpoutal akční peklo, kde ukazuje, že v čínských teritoriích za to ještě umějí pořádně vzít. Národní legenda podána velmi přístupně a působivě, Sammo Hung nepatří do starého železa, Eddie Peng, asi největší hvězda současnosti velmi sympatický, má charisma v jakékoliv roli. Ač ve vedlejší roli, tak Angelababy urvala docela solidní prostor svým výkonem pro sebe. Filmu možná škodí některé prvoplánově tragické momenty (bez kterých by se to podle mě obešlo). Nicméně film má vše - hudbu, akci, příběh, výrazné postavy. Není důvod nezařadit ho mezi nej filmy roku 2014. ()

Hapretor

Zkrátit. Bylo to dlouhé a místy nudné. Celkově však to mělo dobrou myšlenku, leč nijak originální. Bitky ale total trapné. Ty dráty, lana, dopomáhání počítačem, skákání po stropě, odskočení 10 metrů, výskok 3 metry, a další hovadiny, to je fakt humus. Není nad poctivé kousky Kung-Fu, bez ničeho, jen tělo na tělo, co doopravdy dokáží herci, kteří opravdu umí. To je pak podívaná, jak má být. ()

666Carnage

Wong Fei-hung chodící legenda Číny. Bojovník, který neměl protivníka. Porazil každého koho chtěl a koho mohl. Krom toho, že byl takhle velký bojovník byl i léčitel a učitel kung-fu. Co se týče filmu mělo to dobrý a poutavá příběh a choreografie byla dosti povedená, Efekty byli sice trošku horší ale těch tam bylo jen pár. Dobrý hudební doprovod. Určitě povedený kousek z Číny. 80% ()

Trustme

Kung-fu movie má stále ty stejné hrdiny a zápletky, jen technika snímání se modernizuje - kamera, dynamika střihu i choreografie, maximalizace digitálních efektů (oheň, kapky, krev, kouř) dotvářející divácké vnímání živelnosti soubojů, špičkový mix zvuku. Poslední módou je i vytěžení 3D prostorovosti pro martial arts filmy made in CHINA. Rise of the Legend je přímo referenčním filmem pro ukázku i důkaz, že Číňané to prostě zvládají v tomhle žánru stále nejlíp. Pokud budu brát v potaz čistě podívanou pro zážitek z parádních soubojů, bude tento film dokonalý. Že jsou nereálné? Ano, sledujeme filmové souboje, exhibici vybroušenou pro efekt. Dřív jsme byli vykulení, když někdo ve filmu proskočil bambusový paravan. Dnes se ve zpomalených záběrech v dešti urve pěstí betonová zeď, bojovník dopadne do kaluže a kolem hlavy mu obkrouží zakrvácený meč protivníka s dunivě litinovým zvukem v Dolby Atmos, aby divák, fanoušek mohl říct: "所以這是很好的". S příběhem, dějem je to jako u většiny asijských filmů v této branži bídné a doporučuji ho ignorovat. Démonický a nezničitelný Sammo Hung, kterého si nespletete s ostatními asijskými herci se zde opět sám dosadil do hlavního padoucha. Corey Yuen předvádí, že mu nápady stále nedošly a stvořil jedny z nejúchvatnějších vizuálních bitek. Pokud máte možnost tohle vidět za pomocí domácího kina se subwooferem a jste fanoušky okázalých soubojů budete nadšeni. ()