Ďáblův houslista

• Nemecko Paganini: The Devil's Violinist (viac)

Turbulentní příběh lásky, touhy, moci a lákavé slávy. Film zachycuje život slavného italského houslisty a skladatele Niccola Paganiniho, který se stal na počátku 19. století  světoznámým virtuózem... V roce 1830 je houslový virtuóz a notorický sukničkář Niccolo Paganini na vrcholu kariéry, uznáván po celé Evropě. Už jen jeho jméno napovídá o množství afér a skandálů, což je přesně to, co chce a pěstuje jeho impresario Urbani (Jared Harris). Je v jeho zájmu, aby všemi prostředky prodal svého slavného klienta. Ještě musí dobýt Londýn a jeho publikum. Urbaniho plán, ke kterému mu pomohl britský impresario John Watson (Christian McKay) s milenkou Elisabeth Wellsovou (Veronica Ferres) a novinářka Ethel Langhamová (Joely Richardson), se podařilo uskutečnit. Paganini dobývá davy Londýna a srdce žen. Když se zamiluje do mladé zpěvačky, Urbani musí najít způsob, jak je oddělit… (JOJ Cinema)

kocik1

Mít talent jako Paganini…. bych čekala především od režiséra a scénáristy, protože pak by těžko vzniklo něco tak povrchního a bezpointového. Myslím, že Paganiniho životopis v sobě skrýval možnost natočit zajímavý film a bez mučení se přiznám, že jsem se na tenhle příběh těšila. Byla jsem ale zklamaná. Ne, film neurazí a dodívat se dá bez újmy. Ale nic člověku nedá. Něco naťukne a už nedopoví, přičemž o otevřeném konci se v tomhle případě hovořit nedá. Takže pokud jsem chtěla zjistit, jak to opravdu bylo s prohranými housličkami nebo jestli za Mistrův brzký konec může nějaká nemoc z oblasti venerologie, nezbývalo než použít google. ()

VanTom

Dějově značně toporný a zkratkovitý, prvních 50. minut mi ani nebylo jasné, o čem film vlastně chce vyprávět (chudý geniální virtuóz uzavře pakt s ďáblem, čímž se střihem stává slavným excentrickým bohémským svůdcem - ale příběhově prázdno). On také představitel Paganiniho je viditelně podstatně schopnějším houslistou než hercem. Až city k mladičké zpěvačce eskalující při koncertu v Londýně (skutečně strhujícím, což bezezbytku platí pro všechna hudební čísla) publikum rozpumpují, jenže dovětek opět zajede do vyjetých drncavých kolejí. ()

Aljak

Najväčším lákadlom film bol pochopiteľne David Garrett, ale aj životopisná story husľového veľmajstra Niccola Paganiniho. Jeho životný príbeh nijako zvlášť nepoznám, takže neviem posúdiť ako veľmi sa film zakladal na reálnych podkladoch, no musím uznať že celý Paganiniho excentrizmus ma poriadne iritoval. Čo sa týka spracovania, tak to malo naozaj príjemnú atmosféru, hoci som očakával niečo oveľa lepšie a zaujímavejšie. Áno, husľové variácie v podaní Garretta boli úchvatné, ale dejová línia a taktiež dialógy mi prišli dosť chabé. Potenciál bol isto vyšší, takže za mňa 3*. ()

Amonasr

Film je natočený líbivě, aby oslovil co nejširší publikum - má to ale jeden háček: je to na úkor jeho uměleckých kvalit. Na druhou stranu to může přitáhnout ke klasické hudbě i ty diváky, které by to jinak vůbec nenapadlo. A nádherná houslová sóla, včetně doprovodných filmových obrazů, jsou také tím nejlepším na celém filmu. Jinak jde spíš o jakýsi současný melodram nabitý nejrůznějšími vějičkami na nenáročného diváka, aby se měl na co dívat a mělo to patřičný švih. ()

janesX

Veľmi vydarený hudobný, ale aj silne romantický film, ktorému som takmer udelil plný počet. Jeho tvorca si dal záležať na výbere huslistu do hlavnej postavy, ale aj na scenári (aby sa príbeh ujal). Z komerčného hľadiska teda ani mne neprekážalo, že udalosti z filmu boli len polopravdy (čo som zistil dodatočne), alebo sa stali, ale úplne inde a inak. Paganini bol nútený k cvičeniu od piatich rokov, sedem hodín denne, to sme vo filme nevideli. Žil teda už od mala s husľami a mne je z toho jasné, že ho v dnešnej dobe Androidu už nikto neprekoná. Preto viac takých filmov. A podľa štýlu jeho hrania je mi tiež jasné, že ak by žil dnes, bol by tvrdým rockerom a snáď najväčším gitarovým virtuózom. Ako je dnes napr. Malmsteen. Pekný film. ()