Rybka a kočka

(festivalový názov)
  • Irán Mahi va gorbeh (viac)

Dva kuchaři v malé restauraci na konci světa, kde by nepovečeřel ani ten nejhladovější zákazník. Pytel zkaženého masa a paranoia, že do podniku dorazí někdo, kdo neprojel „bránou". Na druhé straně lesa kempují studenti a chystají se na soutěž v pouštění draků. I v této skupině vládne nervozita. Nic není, jak má být, věci nejsou na svých místech a někteří návštěvníci jsou možná již dávno mrtví. Ve vzduchu se vznáší cosi zlověstného, co způsobuje, že následek ne vždy musí přijít až po příčině. Minulé se v organickém celku prolíná s budoucím, výrazy „teď" a „tady" ztrácejí smysl a bloudění postav odnikud nikam se pro ně samotné začíná stávat noční můrou. Snímek Rybka a kočka je uhrančivou směsí hororu, černé komedie a úvahy nad podstatou času. Režisér Shahram Mokri rozehrál v jediném, přes dvě hodiny trvajícím záběru obdivuhodně komplikovanou choreografii, jejíž rafinovanost umožňuje nahlížet osudy postav z různých úhlů a časových rovin. (MFF Karlovy Vary)

honajz2

HOROROVÝ VÝBĚR, ZEMĚ Č.40 - ÍRÁN - Škoda nedotaženého scénáře a neschopnosti vyjít z rámce jinak pozoruhodného experimentu, jelikož právě tohle mi chybělo k dokonalosti a silnějšímu dojmu. Rozhodně ale je Rybka a kočka další ukázkou kreativity íránských filmařů, jelikož retrospektivní jednozáběrový film, ve kterém se minulost a současnost odehrává i ve stejnou chvíli, jsem opravdu ještě neviděl. Hlavně mě ale těší, že to není jen pro efekt, ale že s tím tvůrci pracují a díky promyšlené skladbě jednotlivých scén se jim povedlo vytvořit chytrý mindfuck, který mate, působí mysteriózní atmosférou a přitom se dá dekódovat. Jen je třeba dávat pozor a vnímat, kdy jaká postava mizí ze scény a kdo ji v pozici stěžejní obsazuje - s čímž se zde dokonce graduje a vše je postupně složitější, ačkoli pořád smysluplné, pokud se vám povede najít klíč. A ten (ve velké zkratce, abych nespoileroval) tkví v ústřední záhadné větě nové Battlestar Galacticy - "Už se to stalo a stane se to znova." Tady teda pokud "Rybka a kočka" nezmění situaci, o což půjde až v samotném závěru. Ke konci zbytečně přibývá nových postav, které vše mají udělat (přehnaně) složitější, ale i přes jisté nedostatky se pořád jedná o opravdu pozoruhodný experiment s porušováním časových pravidel, který je zároveň mysteriózní, horor a dokonce i psychologický. Nějak takhle si představuji, že by mělo vypadat On se bojí, ale obávám se, že Aster na něco takového nemá buňky. Každopádně v tomhle mě upřímně bavilo tápat a spojovat si jednotlivá vodítka - a přitom to celé nejspíš bylo natočené dost levně, v jednom lese, s pár herci a pár stany. A navrch jsem se dozvěděl, že v Íránu je oblíbené pořádat závody v pouštění draků. 4* ()

hero_bk

Jeden z nejdivnějších filmů, co jsem kdy viděl, a u nějž odcházelo z kina neuvěřitelné množství lidí - nemají výdrž :P Točit film na jeden záběr musí být vážně komplikované a opravdu obdivuju herce a všechny členy štábu za to, že se jim to podařilo. A to ačkoliv film kromě celkového rámce "jdeme do lesa a tam někoho podřízneme" vlastně ani nemá děj a je jen o dialozích mezi kempujícími u jezera. Budu na to ještě dlouho vzpomínat. KVIFF 2014 ()

tapir.cabrak

Íránští autoři snímku šli do rizika, že část diváků bude z jejich filmu odcházet předčasně a toto se také v hojné míře děje. Není to film konzumentský k sobotnímu obědu ale film nutící diváka přemýšlet o každém detailu a slovu, aby aspoň zčasti pochopil smysl a linku příběhu a přijmul relativitu času a prostoru odehrávajíci se na plátně v jediném nestříhnutém záběru. Osobně hodnotím jako jeden z nej, co se týče filmařského uměni a zasažení člověka a pro sledování doporučuji být v plné kondici, což při festivalových projekcích od 22:00 nebylo vždy na 100%. Navíc zrovna po tomto filmu bych uvítal diskuzi, měl jsem v hlavě 100 + 1 otázek. ()

Jindrusa

Filmový experiment, který se odehrává kdesi v Iránském lese v jednom dvou a půl hodinovém záběru. Do kamery se postupně dostávají jednotlivé, divné, postavy, které kamera v podstatě bez použití filmové řeči sleduje. Zachycuje je v jejich rozhovorech, aby je pak zase opustila a sledovala postavy jiné. Vše se děje v "reálném nefilmovém čase". (Například pán si zapálí cigaretu a divák jej sleduje celých pět minut v podivném dialogu se svým synem, než ji vykouří.") Asi by k pochopení inovativní výjemočnosti tohoto snímku, bylo potřeba více energie, než jsem byl ochotný mu jmenovat. Od Íránských filmů si dám zase na chilku pohov. ()

jacob_cz

Skutečné utrpení si představuji jako nekonečný filmový záběr vzniknuvší z tohoto filmu. Vydržet do úplného konce se všemi více či méně zajímavými postavami motajícími se v nevlídném lesíku vyžaduje ohromné množství energie. Avšak věnovat ji např. počítání stébel trávy by asi bylo užitečnější... 1* za komplikovanou práci v jednom záběru. (49. MFF KV) ()