Nadácia podstúpi dlhú cestu k Terminusu a Gaal s Raychom sa zblížia. Impérium čelí náročnému rozhodnutiu. (Apple TV+)

Parabot

Mno, začínám se obávat, že Foundation je kandidát na seriálové zklamání roku. Což je vzhledem k literární předloze trestuhodné. Třeba se dále sestupný trend otočí. Zatím to působí chladně mechanicky a byť už si z předlohy až tolik nepamatuji, tak mám dojem, že scénaristé rozjeli hodně velký freestyle. Taky bych úplně nečekal, že vizuál bude místo hard sci-fi blíže ke space opeře a fantasy. ()

Solverino odpad!

Tak to je skutečně masakr! Bohužel. "Černí" jsou dobří a bude se prý na ně vzpomínat, "bílí" jsou spíše zloduši. Ty woe kdo dokáže takhle zničit tak dobrou předlohu?! Dva díly mi fakt stačily, dál se na to dívat nemá cenu. Už druhý díl bych nedal bez posouvání vpřed, kdo se má na ty bláboly dívat? Skoro žádná akce, jenom kecy kecy a zase kecy. Hnus. ()

Martrix

Nikdy jsem po zfilmování Nadace netoužil, takže první reakce po ohlášení seriálu bylo zděšení. Proč zrovna teď, kdy se v zájmu hyperkorektnosti nectí předlohy a Hollywood je schopen udělat Romea jako černého homosexuála a Julii jako transgender? Asimov byl jeden z pěti mých nejoblíbenějších spisovatelů sci-fi a Nadaci jsem četl kompletně celou. A teď ji dostal do spáru Goyer, který je s logikou velmi špatný kamarád. Tento člověk má točit o něčem, co je logikou a matematikou prodchnuté?! Ale co, dal jsem tomu šanci. První epizoda má fajn měřítko a výpravu, casting v případě Cleona a Seldona je ok, u ostatních je to otřesné, ale překousnul bych to, kdyby to bylo dobře napsané a drželo se to předlohy. Druhá epizoda...je evidentní, že tvůrci si jedou svoje, knihy je nezajímají. Rozhodli se vyprávět takto rozsáhlou ságu z pohledu postavy, kterou pokroutili, některým událostem dali jiný význam...prostě pro každého fanouška knižní předlohy naprostý hnus. Poženštěné postavy mužů bych chápal, v Nadaci moc silných ženských postav nebylo, ale udělat ženu z Demerzela?! To asi nikdo z tvůrců nečetl knihy, jinak by věděl, že se tato postava prolíná se ságou o robotech a že je to R. Daneel Olivaw...kterého žádný fanda nepříjme jako ženu. Přitom právě z pohledu Demerzela by dávalo smysl celou Nadaci vyprávět a pokud byl seriál úspěšný, mohlo se prequelově couvnout a zfilmovat i dobu, kdy myšlenka na vznik Říše vznikla. Místo toho sledujeme vatu obsazenou snad z 80% různě kolorovanými herci, jen aby náhodou běloši nebrali práci minoritám. Z tohoto odbělování by se stal rasista snad i z nevidomého. Ale vzal to čert...to co provádí s předlohou, mi vadí mnohem víc. Ani náhodou se jim nepovede udělat 8 řad, tohle skončí v propadlišti dějin. Vím o čem to má být a stejně mě to nebaví, co teprve ti neznalí předlohy. ()

fandadofilmu

Tohle není Asimov. Proč tvůrci neráčí respektovat geniální literární předlohu? Podstatnou část zabírají pasáže, které Asimov vůbec nenapsal - ale které si "vymysleli" ti hollywoodští kreténi. Což je vrchol arogantní nadutosti! A jak zde již bylo několikrát řečeno, je to celé navíc opravdu přímo nesnesitelně přečernouškované. Kdepak, Asimov se v hrobě neobrací - ten tam musí rotovat přímo ďábelskou rychlostí! ()

Mukade odpad!

No to teda bola nnnuda, udiala sa tam jediná zaujímavá vec a to v poslednej minúte, keď ten idiot zabil Seldona a vystrelil von Gale. Lenže aj to je zaujímavé skôr negatívnym spôsobom pretože to pôsobí inkonzistentne a nerealisticky (aj keď viem že sa dozvieme nejaké rádoby rozumné vysvetlenie, ale aj tak). Tento seriál bude prepadák, sa stavím a žičím mu to (pokiaľ sa výrazne nezlepší). ............ Á, a ešte jedna zaujímavá vec sa stala, videli sme konečne ako sa Ronanovi podarilo doničiť dve planéty, mal šťastie že nebola poblízku Capt. Marvel, haha. (bez tohto súvisu s Ronanom by ale tá poprava a ničenie planét bolo naprosto nezaujímavé) ()