Nadácia

USA, (2021–2023), 18 h 12 min (Minutáž: 45–69 min)

Predloha:

Isaac Asimov (kniha)

Jared Harris, Lee Pace, Slaney Power, Laura Birn, Leah Harvey, Terrence Mann, Mido Hamada, Geoffrey Cantor, Brian F. Mulvey, Cassian Bilton, Alfred Enoch (viac)

Seriál Nadácia zobrazuje skupinu vyhnancov na veľkolepej ceste za záchranou ľudstva a opätovným vybudovaním civilizácie počas pádu Galaktického impéria. (Apple TV+)

DoubleJack

"ANO" jsem fanouškem Isaaca Asimova a "NE", nečetl jsem Nadaci. Proto nejsem ovlivněn knižní předlohou a můžu nechat předstudky stranou. Bohužel, pokud bych měl seriálovou Nadaci popsat jedním slovem, bylo by to "Zklamání", které je porovnatelné s loňským Raised by Wolves. Děj se neúměrně táhne, přichází ne vždy chytlavé linky a do konce seriálu nemá člověk jasno, proč daná postava dělá právě to, co dělá. Výsledkem je pak zbytečný chaos. Ten má očividně podle děje vést k nějakému "vyššímu plánu", ale ten je pro diváka špatně uchopitelný, a proto ve výsledku vyzní vše prázdně. Herecké výkony obou hlavních představitelek občas fyzicky bolí, a tak jedinými přínosy seriálu zůstávají vždy skvělý Jared Harris a původní nosná myšlenka, která má co říct i v dnešní době. ()

ilemas

Na tomto sci-fi seriálu je úchvatný pouze vizuál, kvůli kterému jsem to vydržel až do osmé epizody, na poslední dvě už jsem neměl sílu, jak mě to děsně nudilo. Seriál mě uchvátil hned od prvních záběrů. Skvělá výprava, efekty, casting, hudba až na ten příběh, který mě moc nebere a nebral mě ani v knize. Galaktické Impérium, mezigalaktické války, hyperskoky, mám raději reálnější scifi o objevování planet a mimozemských civilizací. Po vizuální stránce zatím jeden z nejlepších sci-fi seriálů, až na ten děj. Vadila mě Gaal s neustálým počítáním prvočísel, matematické výpočty předpovidání budoucnosti, nudný děj, který zachraňoval jen nádherný vizuál. ()

kiros179

Po dvou sezonách naprostá spokojenost. Jako velký sci-fi a fantasy fanoušek, který Nadaci několikrát četl, nemám nejmenší problém s tím, že si seriál jde svoji cestou, když se drží pouze hlavní linie knižní série Isaaca Asimova, naopak je to pro mě osobně osvěžující.  Seriál má skvělý vizuál, za který by se nestyděl jakýkoliv film, který aktuálně běží v kinech. Jared Harris či Lee Pace ve svých rolích úžasní a samotný příběh po dvou sériích drží tempo a člověk se vždy těšil na další díl. Není to úplná dokonalost, ale pohybuje se to hodně vysoko a pár dílů bylo naprosto úžasných. Když vidím hodnocení místních uživatelů, musím se tak trochu smát - každý totiž musí všechny ujistit, že knihy četl a že ví, že to bylo v knížkách jinak, a tudíž je toto celé špatně - srandovní, leč realita. 90% ()

warrenur

1.seria: Nepoznajuc knizny original, siahol som po sfilmovanej verzii. Mozno tvrdit, ze mnohe casti su velmi dobre a vo svojej podobe i originalne a technicky kvalitne natocene. Herecky, az na drobne vynimky tiez v pohode. Neokukane sci-fi, ktore odporucam nie len fanusikom zanru. Rozpoctom sa zrejme nesetrilo....uvidime. 65%            2.seria: Opat kolisava kvalita epizod. Velmi kolisava. Celkovo vsak urcite nadpriemer. Viac diania na cisarskom dvore, lepsie pochopenie postavy Demerzel, ci opis zakladov a prezivania Seldon-ovho odkazu v zakladoch "nadacie". Rozporuplne, co je skoda, cakal som rozhodne zdvihnutie latky, pretoze niektore originalne sci-fi myslienky si ma ziskali uz v prvej serii. Snad predznamenany vyvoj v tretej serii nebude taky nalinkovany, ako by sa dalo predpokladat. I tak odporucam. 65% ()

Malarkey

Rok před vydáním tohoto seriálu jsem přečetl celou Nadaci a říši, takže si dovedete představit, že když jsem na Apple TV četl, že chystají její zfilmování, docela jsem měl důvod se těšit. Námět je to teda na zfilmování neskutečně náročný, ale proč ne. Když se to pojme dobře, mohla by to být pecka. V tomto případě ale zůstaneme u slova mohla, protože mám pocit, že si tu tvůrci z knižní série spíš utahují. Když na scéně byl Jared Harris v podobě Hari Seldona, tak to ještě ušlo, ale jakmile tu tvůrci začali s dějem dělat totální harakiri, vyprávět ho ledabyle všelijak s jakoukoliv časovou nespojitostí, z postav dělat muže, ženy, cokoliv, být genderově vyvážení a bůhví co ještě na dnešní dobu populární, trošku mě to zarazilo. Přitom Nadace nebyl seriál z nejlevnějších, naopak. Na vizuálu je to třeba zatraceně znát. Ten je totiž úchvatný. Také je to ale jediný důvod, proč jsem u seriálu zůstal a už o něm v životě nechci slyšet ani slovo. Zajímalo by mě, co by Isaac Asimov říkal na to, že v téhle srágoře má producentské prsty jeho dcera. ()

• V České republice se natáčelo od 7. dubna do 8. července 2022, a to na lokacích, jako jsou Ostrava, Sedlec, lom Homolák, Pardubice, Nevřeň, Střemy, Prachovské skály, Tisá, Dobříš, zámek Kačina, Kladno, Praha (například v budově Právnické fakulty Univerzity Karlovy) a Prague Studios. (CamilleS)
  • Natáčení 1. série probíhalo v Irsku, na Maltě a na španělských ostrovech Fuerteventura a Tenerife. (Martrix)
  • Dcera autora předlohy, Robyn Asimov, zastává pozici výkonného producenta. (Martrix)

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (viac)

Apple má s Nadací velké plány

Apple má s Nadací velké plány

23.09.2021

Od té doby, co kabelovka HBO zaznamenala obří a zejména dlouhodobý úspěch se seriálem Hra o trůny, se ostatní snaží o něco podobného. Netflix to zkouší přes Zaklínače, Amazon bude mít Pána prstenů, a… (viac)