Mladá žena opustí svoj domov a vydá sa na veľkú misiu, ktorá sa začína v srdci galaxie, v ktorej vládne železná ruka dynastie imperátora. (Apple TV+)

dO_od

// Vizuální a příběhový mix Expanze (cajk) s nedávným Raised by the Wolves (meh). Upřímně to tam zatím nevidím, postavy nejsou nic moc, akce prakticky žádná a ten děj je na pilot trochu kostrbatý (v druhé epizodě se ještě zpomalí), na druhou stranu první díly ukázaly hned několik momentů, ze kterých lehce přebíhá mráz po zádech. Největší starost mi ale dělá, že to nebude na Apple TV+ tak velký divácky hit, aby tvůrci dostali svých vysněných osm řad, čili se nikdy nedočkáme plného potenciálu, který knihy zřejmě mají. A do takového vlaku se mi hnedka nastupuje s o dost menším zájmem. Třetí epizoda to pro mě rozsekne. ()

liskam

Ještě než jsem si pustil první díl, oprostil jsem se od toho, že bych ihned hodnotil a srovnával s knižní předlohou. Asimov, Herbert, Heinlein, S. Card, Niven, Simmons. To jsou taková jména, že se jakýkoli pokus hodit jejich díla na filmová plátna musí setkat s neúspěchem. Takže se pokouším seriálovou Nadaci vnímat aniž bych neustále pokukoval po originálech v mé knihovně a jímala mě hrůza. Seriál mě zaujal již při úvodní znělce, skvělá hudba a vizuál je naprosto perfektní. Navíc i herci prozatím vědí co hrají. Císař ve třech verzích jen podtrhuje kvalitní casting. Možná budu jeden z mála, který bude hodnotit tak vysoko. Ale prozatím se za toto hodnocení ani trochu nestydím. za mě 5* a 86% ()

MoiJe

Predlohu už si nepamätám prakticky vôbec, len povedomie, že sa mi čítala ťažšie než iné Asimove diela. Svet je vykreslený vizuálne naozaj parádne. Na mňa obsahuje trochu veľa postáv a priveľa súvislostí čo, kto, kedy a prečo, ale nie je to ani úplný bordel. Nejak si neviem predstaviť stráviť pri sledovaní hodiny, ale ešte jednu sa pokúsim, lebo snaha urobiť to dobre je evidentná. Pocitovo mladá neskúsená herečka mi nevadí, jediné čo, tie pohľady s Rowanom, to mala byť akože chémia? Pýtam sa seriózne na základe "cute" poznámky, inak som ju tam nevidela a miatlo ma, či sa o ňu pokúšajú, či nie. No a druhý najväčší zmätok mám kvôli časovému odstupu dejových liniek, na niečo je mi pridlhý, na niečo prikrátky. PS: Cool úvodné titulky. ()

PKD

Vizuál je tady vážně něco, včetně znělky. Za to ta 3.hvězda. Při 1. A rozhodně ne posl. čtení před zhruba 27 lety, jsem si oné lokace asi představoval trochu jinak ,ale nemám větších námitek. A i když všichni ti, co tomu zde nadávají a snad to i četli, mají v podstatě pravdu (ta zde tak silně protěžovaná propaganda, zde ještě zkombinovaná s femiblack verzí, je vskutku směšná a doslova galaktických, hahaha ,rozměrů) takže to nemusím už nějak dále rozebírati v tomto smyslu. Jen dodám, že pokud by nebylo geniálního obsazení asi jediné postavy z 1.knihy (v dalších již jen jako hologram), tak bych to asi nedal. Dr.Bashir, potěšil.;-)  Je mi přesto poněkud stydno a smutno z toho, jak se ti 2 developeři co tohle mají na svědomí, zachovali s ´´hlubokým respektem´´ k něčemu, co má např. zbožňovaná Duna (která určitě není Villeneuvem tak hluboce zprasená a vykastrovaná doslova, jako toto) vykradeno min. z 50% A takové Star Wars by upřímně bez Nadace taky nebyly nic extra. Proto mě nepřekvapilo, že Základní Radiant zde vypadá jako jedijský holocron. Při sledování jsem si totiž silně uvědomil, že adaptace (v tomto př. velmi volná a správně a fér by bylo uvésti v titulcích popisek based on elements from Isaac Asimov´s Foundation) přišla už dobrých 20 let s křížkem po funuse a tak divák neznalý předlohy (což budou nejspíše ti co pálí 4 a víc, což ovšem chápu) ale za to znalý hl. SW universe aj., zde každou chvíli objeví něco povědomého. A to je velká škoda. Páč zatímco z ní vesele kradli všichni ostatní, tak než se na tuto knihu/sérii dostalo, je už zkrátka pozdě, aby to na někoho dělalo velký a waw originální dojem. Tento tv s. je totiž a to je to nejdůl., bezcenný a bezvýznamný už od chvíle, kdy se oznámila produkce. Ještě že autoři měli aspoň trochu slušnosti a popisek nezní Isaac Asimov´s Foundation. Za to jim dávám malé a bezvýznamné...plus. Ode dneška si to překřtím na Jabko+ ´´NADACE´´. A jen pro tu prdel, to zkusím dosledovati až do konce. Na závěr se ptám...jaký má smysl adaptovati jakoukoli předlohu, když z ní skoro nic nezbyde? P.s. i když opět vizuálně parádní, pobavil vesmírný most/výtah, kterým cestujete na Trantor 14h, hahahaha. V knihách se prostě na něm přistane s lodí a vystoupí z ní ty postavy, které jsou pro ten daný díl série, důl.:) Zde si autoři ale řekli, proč to udělati jednoduše, když to jde složitě, checht. P.p.s. baví mě představa někoho, jak si po tomto tv s. když ho to zaujme na tolik, že si sežene předlohu/y přečte ji (celou) a bude nevěřícně zírati, co to vlastně čte. ()

SpaceOdyseus

Vypada to radne epicky, Pace je opravdove bozi, Harris je spravne tajemny. Ale porad nevim, co z toho nakonec bude, kterou cestou se Goyer vyda? Protoze slepych cesticek si po prvnim dile dokazu predstvit vic nez tech spravnych. ()

tlkounev

Asimov se v hrobe obraci... Z muzskych postav jsou zenske. Mame najednou 3 cisare. Seldon najednou neni nejvetsim matematikem v galaxii, ale nejakym provincnim profesor... Gaal Dornick je zenou z planety obydlenou sektou. WTF... Chapu, ze udelat ze Zakladny(spravny preklad Foundation) serial je tezkym oriskem, ale snaha predelat postavy je proste k smichu. Nemluve o terorismu, ktery v knize nebyl a sousednich kralovstvich Terminu ktere Asimov predstavil az dale... 40%. ()

Klajnik odpad!

Nenadchlo. Nepodařilo se udělat ten správný dojem. Není to vizuálně ani dějově tak poutavé, přičemž předloha poskytuje návod. Namísto toho, aby se zde řešila politika a Hariho teorie, se tenhle díl příliš motá kolem citů nezajímavý (blbě zahraný) holky, která zastupuje postavu, jež je v předloze zcela někým jiným. Nezdá se mi, že by scénář psali lidi, co ví, jak s látkou pracovat, přitom ten nosnej rámec je skvělej. Měl jsem pochybnosti, jen jeden trailer působil totiž dobře, ale teď už tomu nevěřím. Zdá se, že je brzo hodnotit seriál, kterej má být vlajkovou lodí Apple+ (i proto to má lepší CGI než je asi na seriál zvykem - úroveň Witchera), ale zvěstuji tomu neúspěch. Měli to dát schopnějším lidem, který se budou více držet toho, co Asimovu předlohu činí být skvělou, a nebudou upravovat látku k vlastní škodě. Nic se mi na tom nelíbilo. ()

ER

Hodnotím první 2 epizody. Za mně spíše zklamání. Postavy nemají hloubku, hraní je takové "studené", děj (spíše politicky pojatý), bez schopnosti se s něčím ztotožnit. Aspoň forma má výbornou úroveň. ()

TomasRichtr

Jak zfilmovat nezfilmovatelné. Jsem rád a žasnu nad tím, že se někdo pustil do tak složitého úkolu jako zadaptovat Nadaci. Sérii knih, nad kterou jsem si sám říkal, že tohle se snad nedá natočit, aby to nebyl nesmysl. Nicméně po prvním díle to vypadá nadějně. Po dlouhé době jsem si užil "opravdové" sci-fi, ne jenom akční film ve vesmírných kulisách. Je ale jasné, že Asimovova hluboce promyšlená předloha protkaná filosofickými úvahami, nebude v televizní podobě snadné sousto pro běžné spotřební diváky. Díky bohu za kvalitní vizuál, který celý projekt činí (prozatím) velmi snesitelný. Postupem času si podle mě seriál najde svoji skupinu, která ho bude bezmezně zbožňovat, pokud si ovšem udrží vypravěčskou kvalitu nastolenou v prvním díle. Já v to doufám a těším se. ()

zipacna

První díl je pro mě dechberoucí, ta pravá space opera, na jakou jsem dlouho čekal. Jako fanoušek Star Treku, Star Wars, Stargate a v podstatě každé space opery, jsem z prvního dílu opravdu nadšený. Před mnoha, mnoha lety jsem četl jednu z knih a bohužel si jí již nepamatuji. Proto je pro mě Foundation v podstatě nové univerzum. A první díl za to čekání rozhodně stál. Jared Harris je v pohodě, ale mě spíš mnohem více zaujal Lee Pace ve své roli imperátora. Doufám, že další díly budou stejně tak "nabušené", jako byl první díl. ()