Městečko Pines

• USA Wayward Pines
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, (2015–2016), 14 h 31 min (Minutáž: 42–44 min)

Siobhan Fallon Hogan, Matt Dillon, Carla Gugino, Toby Jones, Shannyn Sossamon, Melissa Leo, Hope Davis, Reed Diamond, Terrence Howard, Tim Griffin (viac)

Ethan Burke (Mat Dillon) je agentem tajné služby, který vyšetřuje, kam zmizeli dva jeho kolegové, rovněž federální agenti. Během pátrání utrpí náhle autonehodu, a když se probere z bezvědomí, vidí, že se nachází v idylickém městečku Wayward Pines. Nepamatuje si však, za jakých okolností se tam dostal. Místní lidé ho nejen chtějí přimět, aby u nich zůstal, ale Ethanovi se ani žádným způsobem nedaří navázat kontakt s okolním světem. Celé město je opředeno jakousi podivnou tajuplností a zdá se, že z něho není úniku. Ethan chce věci přijít na kloub, ale místo odpovědí naráží jen na stále nové a nové záhady. Brzy si začne uvědomovat tvrdou realitu: vypadá to, že z Wayward Pines už nikdy živý nevyvázne. (Film+)

Tom Hardy

Klobouk dolů. Na co jiné seriály potřebují x sezón, to zvládli v Wayward Pines na ploše pouhých deseti dílů. Na jedné straně je sice škoda, že ona počáteční zmatenost a nejistota "co se to vlastně děje" vydrží jen pár dílů, následující vývoj je ale všechno možné, jen ne předvídatelný (a každé téma se aspoň nestihne okoukat). Klobouk dolů před podobným sebevědomým uchopením, kdy jde v prvé řadě o příběh a jednotlivé osudy, než aby se hrálo na hvězdná jména a dojení tématu donekonečna. Jsem moc zvědavý, co přinese druhá série a zda si udrží podobný nekompromisní styl. ()

Tosim

JE TO JEN MĚSTO! Poslední dobou se zprávy o M. Night Shyamalanovi lepší a jednou z nich také je, že ještě neztratil smysl pro humor...tohle tolik připomíná jeho nejslavnější film, že je to až neuvěřitelné. :-) Wayward Pines ale jde trošku dál, nebo spíš na to jde jinak, zajímají ho dost společenské otázky a hodně to, jak se třeba lidé nechají radši ovládat, než aby se svobodně rozhodovali. Sedělo by mi víc záhadné dílo, než že se cca v půlce zlomilo ve sci-fi, to ale samozřejmě není zápor. Opravdu těžkotonážní a nesmlouvavá (díky Bohu) minisérie. 90%. ()

J*A*S*M

Po pěti dílech: Wayward Pines by velmi slušelo nějaké osobitější, autorštější, "filmovější" režijní uchopení. Náladou a audiovizuálně totiž působí jako zaměnitelný televizní mysteriózní seriál, což je velká škoda, protože věci, které se v něm dějí, nejsou nezajímavé. Prvotní obava z prvoplánového vršení mysteriózních záhad, které nemají vysvětlení a nebudou nikdy objasněny, se začíná ukazovat jako lichá. Pátý díl totiž patrně odkrývá hlavní část tajemství (co je městečko Wayward Pines zač). Odhalený koncept je boží a pokud s ním pracují chytří tvůrci (týká se i autora knižní předlohy), potenciál na kvalitní dlouhodobou podívanou je přímo obří. Daný zvrat nicméně vzbuzuje další otazníky (zejména by mě zajímalo smysluplné objasnění toho, proč se ti, co vědí, chovají vůči těm, co nevědí, tak, jak se chovají ... a proč jim to vlastně neřeknou? Vždyť tenhle stav musí bejt mnohem nebezpečnější než potenciální odkrytí pravdy) a jsem velmi zvědavý, jak to tvůrci všechno obkecají. Celkový dojem ze seriálu se tak v podstatě může měnit každým dílem, každým zvratem, každou novou informací. Hodnocením si tedy zatím opravdu nejsem jist, může to být hodně dobrý, může to být horší ... ale sleduju dál, baví mě to. Po konci seriálu (nebo 1. série): Tak za mě někonec spíš "hodně dobrý" :) Mysteriózní záhada se v půlce seriálu překlopila do hard scifi, řešícího otázky podstaty lidské civilizace a společnosti, vzniku, vývoje a zániku totalitních zřízení, vzniku a fungování odboje, božského komplexu, školy jako zásadního ideologického aparátu atd. Lze sice rozporovat celkovou logiku chování "vedení", nicméně toto rozporování může probíhat v rámci debaty se seriálem (nemyslím si, že vaše vysvětlení je stoprocentně přesvědčivé), ne jako jednostranná výtka (wtf, vždyť to nedává smysl! A to se to ani nepokusíte vysvětlit?!). Jsem spokojen. Wayward Pines je uspokojivá podívaná, která toho za těch 10 dílů stihne až nečekaně hodně. Potěšil i poměrně nekompromisní závěr, který může fungovat jako cliffhanger před druhou sérií, ale i jako uspokojivé ukončení desetidílné minisérie. ()

Malarkey

Jelikož mám rád knihy, tak reklamy na internetu mě neustále konfrontovaly se skutečností, že v knihkupectvích se objevil třetí knižní díl Městečka Pines. No a jelikož reklama na knihy na mě docela funguje, říkal jsem si, že v tomto případě mám možnost pustit si na HBO Go seriál a tak jsem neváhal. Námět se jevil zajímavě a v prvním díle jsem měl trošku pocit, že to atmosférou směřuje k seriálovému kousku Jericho, který mě svého času dost bavil. Tvůrci se ale v tomto případě se seriálem vůbec nemazali a v první sérii divákovi nakládali, jak jen mohli. Matt Dillon a Toby Jones byli super a pod náporem informací to docela i odsýpalo. Průser je ale druhá série, která to rozjela s novými herci a novou hrozbou, což způsobilo slušný propad. Pokud budu citovat hlavního herce druhé série, tak nepřítel je "mladej kretén", kterej se podle mě tváří, jak kdyby sežal Šalamounovi hovno. No a tím to celý šlo do hajzlu. Škoda. M. Night Shyamalan ale rozjel solidní projekt a první série za zkoušku určitě stojí. V podstatě je ukončená. ()

T2

1.séria__ M. Night Shyamalan je opäť vo svojom živly, toto je pre neho látka, videl zatiaľ dva diely ale bavilo to, má to dobrú ponurú atmosféru a nechá to diváka tápať v nevedomosti ako hlavnú postavu,... dejová skladačka začne mať zmysel až po piatom diely, vtedy sa to začne pekne kryštalizovať, dopozerané, moc moc spokojný /95%/ ____2.séria je diametrálne odlišná, už nemá tie správne grády a ani herecké obsadenie tu tak nedominuje, je to tak o polovicu slabšie než prvá série, čo je veľká škoda /50%/ ()

Djkoma

Pro mě je největším překvapením Wayward Pines brutální tempo, kterým tvůrci odhalují svůj příběh a jeho tajemno. Z první sezony je jasně cítit, že scénáristé cítili potenciál a pokusili se ho využít bez ohledu na případnou další sezonu (viz závěr a celkové množství odhalení). Něco podobného se na půdě rozvléklých rádobytajemných seriálů posledních let (ehm, Ztracených...) nevidí často. Bohužel na druhou stranu se musím ptát, zda tu je potenciál na kvalitní druhou sezonu. Ta už jde výrazně odlišným směrem a vychází z první, odhazuje tajemno a nabízí "pokračování" bez mnoha původních postav. I tak považuji Wayward Pines za velice odvážné a povedené dílo, které kromě scénáře a atmosféry sází na výborné herce (Dillon, Gugino, Toby Jones, Terrence Howard). První sezona za to rozhodně stojí. ()

Fr

„VÍTEJTE VE WAYWARD PINES, KDE JE RÁJ DOMOVEM…“ /// Mr. Shaymalan a jeho ZTRACENI! Zamotanej děj, neobyčejný místo se svejma pravidlama a několik potížistů. Chcu se dozvědět pravdu (stejně jako voni). Fajn jsou všechny ty pochybnosti, který navíc mají logický (aspoň myslím) vysvětlení. Druhá půlka série je zajímavější tý první – navíc dějově důvěryhodnější. Celý si to pohrává se zajímavou myšlenkou o lidský povaze, a je škoda, že to neskončilo (i přes tu snahu) zajímavěji. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou trilogii, kterou v letech 2012-2014 napsal Blake Crouch, neznám. 2.) Po bouračce jsem spal podezřele dlouho. 3.) Thx za titule „Anniie126“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

emma53

Zatím jsem napnutá jak kšandy i po čtvrtém dílu, atmosféra taky bezvadná, tak uvidíme dál, co se z toho vyvrbí..........tak to mně vydrželo asi do šestého dílu, kde se to najednou začalo pohybovat směrem ke zdi, za kterou se odhalilo konečně to, na co jsem s takovým napětím čekala a to byla už na mě asi moc silná káva. Neotřelé, příšerkové, což mnohé asi potěší, ale já tentokrát nad trojku nejdu. Matt Dillon byl výborný a Toby Jones, který si střihnul dr. Jenkinse mně sedne spíš do těch komediálních rolí jako byl Marvellous a nebo v seriálu Detectorists. A dámy hrály výborně. ()

choze

První řada: První půlka s odkrýváním tajemství městečka mi přišla tím kombinováním vládního (?) spiknutí/experimentu a jakýchsi monster v lese dost aktoixodní, což nemyslím jako pochvalu. Pak ale seriál vyložil karty na stůl, začalo se hrát kdo s kým a proti komu a dostalo to parádní spád a napětí, bavilo mě o tom přemýšlet. Celou dobu příjemně paranoidní a sympaticky obsazené, bohužel bez výraznějších postav a osobitější atmosféry. Druhá řada: Po třech dílech vzdávám. Dá se na to koukat, ale záhadnost i napětí jsou pryč. ()

Davies182

S01E01 + S01E02: Hvězdně obsazený seriálový mindfuck, se kterým by se jeho "šajmalanský" tvůrce evidentně mohl pomalinku vrátit zpět na režisérské výsluní. Inspirace Lynchem se nezapře (i když se vlastně jede podle knihy), Dillon se snaží a nuda nehrozí, jen se do budoucna obávám zbytečně natahovaného děje. Zatím lepší tři s tím, že se mi tak docela nepozdáva všechno, co ústřední postava udělá. Jak byste se zachovali vy? ()

Real Tom Hardy

"WELCOME TO WAYWARD PINES, WHERE PARADISE IS HOME" -------------- Nemôžem si pomôcť – Matt Dillon je môj obľúbený herec, Terrence Howard je môj obľúbený vedľajší herec a malé vidiecke americké mestečká uprostred hôr (najlepšie s jednou v bezprostrednej blízkosti hneď v pozadí) à la Twin Peaks, prípadne tie, ktoré majú v názve 'Pines', sú mojou absolútnou slabosťou. A tak som sa do toho pustil, aj keď som vedel, že mysteriózno mi moc šmakovať nebude (pretože dosiahnuť level Twin Peaks je nemožné), no nakoniec som to dal všetko naraz a iba s miernou dávkou nespokojnosti. Pre fanúšikov mysteriózna, dobrého obsadenia, niečoho relatívne neopozeraného (v rámci možností) a tých troch vyššie uvedených záležitostí vrelo odporúčam. Ale pozor, len prvú sériu, s druhou opatrne. ()

misterz

Keby som mal hodnotiť len prvú sériu tak je to jasných 5 hviezd. Mysteriózna atmosféra, ktorá ma začala dráždiť svojimi otázkami už hneď od začiatku. Celého ma to pohltilo. Keď sa to zhruba v polovici prvej série začalo vyjasňovať a na tie hlavné otázky som dostal odpoveď, tak aj tak to na pútavosti nestratilo, práve naopak. Stále a stále pribúdali nové otázniky, pričom odpovede na ne postupne vyjasňovali celý príbeh a osobné drámy hlavných postáv. Všetko do seba pekne zapadalo a každý jeden diel priniesol so sebou zároveň i jeden dielik do celkovej skladačky. K tomu pribudli večne hladní mutanti (gore mohlo byť viac), takže aj o napínavejšie chvíle bolo postarané. Druhá séria však už čo to zo svojho lesku stratila. Počiatočný odboj proti 1. generácii bol teda trestuhodne odbitý, smrť niektorých dôležitých postáv mimo kameru a mal som pocit mierneho naťahovania deja. Najviac ma zaujali scény, kde ten černoch dostal možnosť sledovať ako sa mení svet... zaujímavé a pocitovo príjemne melancholické. Koniec mi tiež prišiel trocha odfláknutý, je to otvorené, ale pochybujem, že by ešte natočili aj tretiu sériu. Na druhú stranu nenudil som sa ani pri druhej sérii, takže celkovo veľká spokojnosť. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

Satan

Ano, je to v zásadě vystavěné na béčkových proprietách (knížky jsem nečetl) a má to několik zkratek a oslích můstků, ale seriál baví velmi i díky závratnému tempu. Osudový pátý díl výborně pracuje s informacemi a překrucuje protagonisty s antagonisty rychlostí lusknutí prstu. Twistů a dramatických situací je dostatek (pilot, pátý a šestý díl), stejně jako myšlenkového podhoubí (druhá půlka seriálu, otázka totalitního státu) a fanboyovských výjevů (Abbies). Tenhle seriál je guilty pleasure a moderním mixem toho nejklasičtějšího z Lynche, Hitchcocka a Orwella. Přesto si na Wayward Pines cením nejvíc jasně obhajitelných motivací postav (Pilcher) a dynamického dialogu mezi syžetem a fabulí. ()

Anderton

Svojim spôsobom bolo šalamúnskym rozhodnutím obe série relatívne ukončiť ako dva samostatné príbehy s niekoľkými styčnými dejovými líniami, prvkami a postavami. Akoby tvorcovia rátali s tým, že na ďalšie série dôjsť nemusí, konkurencie, aj v žánri, je totiž obrovské množstvo. Obe série ma takmer maximálne naplnili, čo určite súvisí aj s mojou obľubou sci-fi žánru, ktorému často viacero nedostatkov odpustím. Obe, aspoň pre mňa, priniesli dostatočné množstvo materiálu na premýšľanie a pritom dokázali aj patrične zabaviť akciou a vydarenou výpravou. Ak sa niekedy stane zázrak a dočkáme sa trojky, určite sa opäť na túto archu nalodím. ()

swamp

1. SÉRIE M. Night Shyamalan po delší době přišel s něčím zajímavým. Mysteriózno z městečka Wayward Pines jen číší a člověku najednou dává vzpomenout na okamžiky, kdy se sžíval s obyvateli třeba Twin Peaks. Takových kvalit však samozřejmě zdaleka nedosahuje, ale podívaná je to nadmíru sympatická. 2. SÉRIE S pokračováním bohužel přichází i propad. Tajemno je pryč, k moci se dostává mladá garda protivných parchantů a nádech mysteriózního městečka, potažmo seriálu, se žánrově mění v něco, co spíše připomíná World war Z. ()

Crocuta

POZOR SPOILER! Přijmeme-li jako fakt to, co se dozvíme v 5. dílu, pak má seriál tolik děr v logice, že ementál proti němu působí jako vzor kompaktnosti. I přesto je ale "Wayward Pines" mimořádně dobře napsaný a hlavně dramaturgicky bezchybně zvládnutý počin. Gradace napětí a ústrojně a nenásilně podané dějové zvraty (a že jich není málo) bez problémů udrží divákovu pozornost po celou sezónu a vzbuzují neodolatelnou chuť na přídavek. Velkým plusem jsou také skvělé herecké výkony sympatickým Mattem Dillonem počínaje přes výborné (a nezřídka i pohledné) ženské postavy až po fascinujícího Dr. Jenkinse - Pilchera (Toby Jones), jehož osobnost by stála za nějaký ten samostatný psychologicko-sociologický rozbor. Suma sumárum - jeden z nejkvalitnějších sci-fi seriálů poslední doby, na jehož pokračování se budu určitě těšit. ()

FTP

Hustá atmosféra, vysoké napětí, naprostý zmatek... Poznávací znamení režiséra, který svým šestým smyslem vstoupil do dějin kinematografie. To se tomuto seriálu nedá upřít... a Baví Po shlédnutí: Prvních 8 dílů TOP poslední dva nic moc ()

honajz

Viz moje komentáře k samotné 1. a 2. sérii, jen bych se opakoval. První série až na ten pitomý zlom v polovině má myšlenkovou hloubku, druhá série je zmatek nad zmatek s pokusem o rozměry antické tragédie, což ale v příběhu bez příběhových mantinelů vyzní leda směšně. ()

Morholt

První polovina série odhaluje, co se vlastně děje a v té druhé je divák zvědavý na to, co se bude dít. A takhle se mi to zamlouvalo. Upřímně řečeno během prvních pěti dílů jsem netušil, co se a proč se děje a hádal jsem jestli se jedná o pokus posvěcený vládou, sólový projekt šíleného vědce, nebo třeba o kolonizaci jiné planety. Vysvětlení mě sice nijak neohromilo, ale bavilo mě, stejně jako mě bavila ta nejistota. Druhých pět dílů už bylo trošku předvídatelnějších, ale pořád se jednalo o slušnou adrenalinovou zábavu s výbornou atmosférou a perfektním vyvrcholením. Velkým plusem bylo iobsazení na čele s Mattem Dillonem, Carlou Gugino či Tobym Jonesem. Shyalaman zase pod delší době strčil prsty do něčeho, co za něco stojí a je velká škoda, že Wayward Pines je jen o jedné řadě. 90% ()

Shymalan se vrací k hororům

Shymalan se vrací k hororům

27.08.2015

M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) se pokusil o výlet do blockbusterových vod a moc se mu tam nedařilo. Poslední vládce větru a Po zániku Země sice nelze označit za propadáky, což je v… (viac)