mm13

Cítiť, že to oproti pôvodným plánom uťali, bolo by tu ešte o čom na celú jednu sériu určite (a tak je účasť doktora Jekylla dosť samoúčelná či množstvo detailov alebo epizódnych zápletiek nedopovedaných). Ale až natoľko to nevadí. Keďže vedeli, že to musia uzavrieť, preniesli drvivú väčšinu pozornosti na tú najdôležitejšiu postavu a vymlátili z tohto fakt maximum. Zdieľal som smútok nad obrovskou stratou (a úľavu, že je koniec) s každou z postáv... a nevedel sa vyznať, s kým vlastne najviac. Až takto prirodzene sa to medzi nimi vyvinulo, že som plne chápal fakt všetkých. Hej, chcelo to ešte jednu, pokojne aj dve série. Ale fajn! ()

neo93

Již třetí řada úchvatného hororově-dramatického seriálu, který nás znovu zavádí nejen do viktoriánského Londýna 19. století. Opět se setkáváme s našimi (ne)hrdiny, kteří se musejí potýkat se svými temnými démony. A zase je to fantastická podívaná, nejspíš nejlepší ze tří sérií. Všechny postavy se pozoruhodně vyvíjejí, Vannesa Ives v podání znovu úžasné Evy Green mě ale nejvíce zajímala, nejlepší samozřejmě byla ve čtvrté epizodě, která je věnována pouze jí. Jen velká škoda, že se už nedočkáme další řady, jelikož rozhodně by bylo ještě co sledovat, ale se závěrečným rozuzlením se to bohužel dalo čekat. ()

anatheman

Když už si myslíte, že váš gotický seriál po dvou sériích vyčerpal všechna témata, přidejte Drákulu, western, Apače, feministky, zoologické muzeum a vypolstrovanou celu a doufejte v úspěch. Za sebe mohu říct, že mě tato výsledná kombinace uchvátila. Takhle "to" zkrátka mělo vypadat od první série. Kdyby se v ní vynechaly pseudofilozofické žvásty a přidalo na akci a epičnosti, jako se to povedlo zde, výsledek by byl podstatně přijatelnější. Ale to bychom možná nedostali dvě kvalitní sezóny, k jejichž realizaci nakonec následně došlo. To mě vede k tomu, že se mi líbí, jak si tvůrci byli vědomi nedostatků, které se snažili odstranit, a měli tedy tendenci k vlastnímu sebezdokonalování. Třetí série je totiž vybroušeným diamantem. Navazuje výborně na druhou a místy vytváří dramatické oblouky k té první. Ačkoliv zde nejsou postavy tak provázané jako v předcházející sezóně, všechny jsou relativně ukotvené na svých místech. Rehabilitace se dočkal i Dorian Gray, který byl dříve prakticky zbytečný. Dalo by se říct, že mezi dva uzlové body, které spojují ostatní charaktery, patří Victor a tradičně Vanessa. Druhá jmenovaná je výborně propojena díky "flashbackům" s Johnem Clarem, který měl dosti možná nejzajímavější, což v intencích díla znamená nejtragičtější, linku. Koneckonců je možné říci, že depresivnější seriál, co se týče vývoje postav, nenajdete. A to se mi líbí! Opět mohu zároveň pochválit práci s tématickou výstavbou epizod. Kvituji, že tvůrcům vůbec nevadilo vybrat si pouze 2 ústřední postavy, na než se soustředil jeden díl. Což je případ S03E04, ve které dosti možná spatřuji vrchol celého seriálu. Vitamíny E a G představují tradičně hlavní výživovou hodnotu; nutno však podotknout, že i ostatní představitelé hlavních postav jsou herecky výborní. Hudba opět proudí do uší se vší slastí a prostředí jsou vybrána přijatelně. Sice ubylo na gotických interiérech, ale přibyly odporné industriální čtvrti viktoriánského Londýna a hřbitovy, což vizuálně zklamat nemůže. A to nemluvím o amerických scenériích. Mysteriózní složka funguje opět výborně. Zde mám ale jednu potíž. Spíše okamžik, kdy se dostavil facepalm. Jde o origin Drákuly. Na jednu stranu je řečeno jednou z postav, že veškeré spisy o upírech a Vladovi se nezakládají na realitě. Na druhé straně je tou samou postavou erudovaně sdělováno, že Drákula byl ve 13. století (!) členem jakéhosi klanu Drákulů, jejichž historie sahá až do starověku (!!), přičemž on samotný se staral o vyvolání konfliktu mezi Osmany a Svatou říší římskou (!!!). To jako jsem se musel hodně tlemit. :-) Tímto bych chtěl komentář ukončit. Pouze dodávám, že se tvůrcům podařilo seriál úspěšně dovést až do samotného finále. Naštěstí vznikl ideální počet sezón, díky čemuž je celé dílo dobře ucelené a především uzavřené. ()

liquido26

Bohužel ani poslední série u mě nedosáhla na pět hvězdiček. Ano je asi nejlepší, ale stejně uprostřed byly dva totálně hluché a nudné díly, kde se jen flashbackovalo (Vanessa v blázinci) a kecalo o minulosti (Ethan a spol. na cestě k otci). Dozvíme se tedy hodně informací o minulosti postav, ale některé věci bohužel zůstaly bez vyřešení (např. jaká nehoda potkala Johna Clara před tím než se stal monstrem). Objeví se sám Drákula jako hlavní záporák a z vedlejších postav přibude Renfield, Dr. Sewardová a Dr. Jekyll (i když bohužel bez pana Hydea). Jinak závěrečné epizody byly samozřejmě hodně luxusní a závěr neobyčejně silný. ()

Shakers

3. séria - 95%. Tretia, záverečná a pre mňa najlepšia séria Penny Dreadful rozohrala dokonalú hru s postavami od samého kraja úvodnej epizódy. Príbeh a celá séria ma spád od začiatku do konca a od začiatku doslova cítiť, že sa schyľuje k veľkým zvratom, ale predovšetkým k dramatickej a záverečnej epizóde, ktorá je nie len akčná, ale vďaka skvelej hudba Abela Korzneniowskiho aj emóciami nabitá. Skvelý seriál, vynikajúci záver. ()