Neon Demon

• Francúzsko The Neon Demon (viac)

Jesse (Elle Fanning) je mladá, krásna a má onú tajomnú esenciu, ktorá ju vyčleňuje zo zástupu dokonalých krások uchádzajúcich sa o svojich pár rokov slávy na módnych mólach v Los Angeles. „Kto by chcel kyslú smotanu, keď môže mať čerstvé mäso", poznamená na jej adresu jedna zo závistlivých kolegýň, ktoré ju sprevádzajú po márnivých zákutiach fashion sveta. Neónový pulz večierkov a sektárská atmosféra fotografických seáns začínajú mladé dievča natoľko pohlcovať, že prehliada varovné signály – prostredie plné odleskov a luxusného pozlátka totiž ukrýva zlo, ktoré sprevádza kult krásy od pradávna. Pre naivnú Jesse v ríši divov už ale môže byť neskoro. Zatiaľčo prežíva svoj neonový sen, v diaľke sa prebúdzajú prízraky vrážd, nekrofílie a kanibalizmu. Farboslepý dánsky provokatér Nicolas Winding Refn vyzýva diváka, aby s ním vstúpil do pestrofarevného prázdna, ktoré požiera pôvab a nevinnosť. Horor o kráse a ničote i o kráse ničoty – Neon Demon vťahuje diváka do zvodnej čiernej diery módneho priemyslu i Mesta anjelov. (Film Europe)

Kailo

”Beauty isn't everything. It's the only thing.” Audiovizuální gore západní (módní) kultury. Naprostá homogenizace žen - musí být bíle, perfektní a ochotné udělat vše. Retro wave hudba vás přivede do transu a skvěle koresponduje s tím "glamorous feeling", kterým se film snaží tak ohromit (a že se mu to daří sakra dobře). Nicméně jsem i tak čekal, že to bude taková Lynch-ovka, ale postavy tady jsou podstatně prázdnější;těžko říct, či špatný scénář, nebo záměr dosáhnout co největší autenticity ( ^^ ) ()

Spiker01

Ok, zjevně šílený Winding Refn se mi občas, jako u minulého filmu, do vkusu trefí, ovšem nyní mi už přijde, že moc přehání. Ta stylizace do červených a veskrze nepříjemných neonových barev je pořád úchvatná, násilí se ovšem nyní opodstatnit nepodařilo. Ač jsem byl u Jen bůh odpouští spokojen mnohem více než většina lidí, tenhle kousek si asi zopakovat nepotřebuji...5,5/10 PS : Keanu Reeves is the World's Biggest Asshole! ()

silentname

Už dávno som nemal takú silnú potrebu napísať celú slohovú prácu o jednom filme. Ale myslím si, že dnes sa mi to podarí. Takže sa vopred ospravedlňujem ak bude môj komentár príliš dlhý, ale je potreba si povedať nejaké veci o tomto filme. "The Neon Demon" som chcel vidieť ako horor a ako fanúšik Jeny Malone, ktorá je podľa mňa jedna z najtalentovanejších herečiek, ktorú som mal kedy možnosť vidieť. Každopádne to už dávno nie je malá Mary z filmu The Book Of Stars. A rozhodne sa nebráni ukázať aj svoju temnú stránku. A myslím si, že v tomto filme je absolútnym hereckým highlightom. Každú jednu scénku som jej vo filme uveril na sto percent. A myslím si, že už v úvodnej scénke na dámskej toalete, kde sa naše štyri dámy stretnú človek cíti určitý nepokoj, ktorý sa neustále len stupňuje. Elle Fanning v hlavnej role je rovnako vynikajúca. A tiež mám pocit, že prešla určitou transformáciou postavy počas filmu. A je veľmi zaujímavé ju počas tejto premeny sledovať. Modelingový svet podľa mňa akosi zabíja v dievčatách ich nevinnosť a vie z nich stvoriť skutočných démonov. Poďme teraz ale na dva najsilnejšie elementy tohto filmu. V prvom rade hudba. Je tak neskutočne atmosferická, tak silná a tak podmanivá, že počas celej doby človek zabúda dýchať. Pretože umocňuje každú jednu momentku vo filme a výrazne umocňuje atmosféru filmu. Soundtrack si určite musím zohnať do svojej hudobnej zbierky, lebo je to podľa mňa najlepší soundtrack tohto roku. A nemyslím si, že preháňam. A potom je tu vizuálna stránka filmu. A jediné čo môžem povedať je to, že to vyzerá absolútne fantasticky. Každá scénka je tak perfektne vizuálne stvárnená, že človek môže sledovať tieto zábery a mať pocit, že človek za kamerou vie čo robí a vynikajúco zobrazuje každú situáciu. A často sa stáva, že tu máme len vizuálne momentky filmu a málo dialógov. Podľa mňa je to vynikajúce. Problémom filmu je však skutočnosť, že nerozpráva moc príbeh. Nemá žiadnu priamočiaru dejovú líniu, ktorú by bežný divák bol schopný jednoducho sledovať. Pre mňa to robí film trošku zaujímavejším a iným, ale viem si predstaviť, že to mnohých vie odradiť. Plus musím povedať, že napriek tomu, že ide o horor, dlho som z filmu nemal pocit, že by bol veľmi desivý. Atmosferický rozhodne, no nie desivý. To všetko sa nám ale zmení v poslednej polhodine filmu, kedy musím povedať, že ide o jazdu, kde človek môže zhodnotiť, že tento film je absolútne zvrátený. A bude mať pravdu. A keď už máme pocit, že je po všetkom, tak film na nás ešte vytasí jeden záverečný moment, kedy som skutočne nevedel čo povedať a len som pozeral s otvorenými ústami. Tento film si zapamätám ešte na veľmi dlho, pretože skutočne vie čo robí a veľmi dobre využíva vizuálne médium. Dokonca by som si ho pozrel pokojne aj znovu, čiste pre jeho vizuálnu a hudobnú stránku. Chápem všetkých, ktorí film zatratili, no podľa mňa ide o jednu z najkreatívnejších filmových jázd tohto roku. Určite to nie je film, ktorý by som ohodnotil ako jeden z najlepších, ale rozhodne jeden z najzaujímavejších. Odporúčam ale len ľuďom, ktorí majú radšej artové a vizuálne filmy. Ak hľadáte jednoduchý horor s jednoducho povedaným príbehom, tak tu určite narazíte a budete to preklínať. Zhodnoťte si podľa toho sami, či je "The Neon Demon" film, ktorý chcete vidieť. Určite môžem ale povedať, že je to lepší film, než The Model. Hodnotenie: A- () (menej) (viac)

sniper18

Vedel som, že to raz príde. Nicolas Winding Refn sa v posledných rokoch našiel a tak vlastne od Valhalla Rising točí jeden vydarený film za druhým, ktorým nechýba nielen perfektný audiovizuál, ale aj zaujímavá umelecká vložka a nejaké tie amorálnosti, ako brutálne násilie, alebo aj trochu tej zvrátenosti, ale vždy len v inteligentnej podobe. No predsa len ani z jedného som nebol úplne nadšený, každému k dokonalosti chýbalo niečo, čo som napríklad našiel v niektorom z tých ďalších a tak som len čakal, kedy sa dočkám toho dokonalo vyváženého filmu a stalo sa to práve teraz. Tématika modelingu ma síce vôbec nezaujíma, ale už som sa dávno presvedčil, že aj tá najmenej atraktívna téma dokáže v rukách schopných tvorcov vyniknúť, takže som sa jej vôbec neobával Prvá polovica ešte pôsobí tak relatívne nevinne, ale na moje prekvapenie mi to prišlo dejovo dosť zaujímavé, ten rýchly postup hlavnej hrdinky a zároveň závisť konkurencie ma bavil, no a následne sa začne do popredia viac dostávať tá falošnosť a plochosť, aká funguje v tejto oblasti, no Refn sa očakávane nezastavil len pri nej a dokáže teda poriadne prekvapiť, akých úchylných zvráteností sa tu dá dočkať, ale keďže je to očakávane podané tým rozumným spôsobom, tak mi to určite nevadí, práve naopak a až do konca to už len graduje. Takže tentoraz som si dostatočne užil aj príbeh, ktorý by mi aj sám o sebe vystačil na nadpriemerný film. Ale nezostane len pri ňom, forma je dokonalá a tak som si neustále užíval ten fantastický vizuál, perfektnú hudbu a vynikajúcu hypnotickú atmosféru, hlavne tie vystúpenia mi svojou pôsobivosťou až brali dych. Obsadenie ma len príjemne prekvapilo, Elle Fanning to zvládla výborne a sedela mi nielen v tej naivnejšej, ale aj suverénnejšej polohe, zvyšné ženské zloženie je atraktívne a charizmatické, bavili ma hlavne Jena Malone a Bella Heathcote a medzi mužmi, ktorí tu ale nemajú výrazný účel zase vynikajú Keanu Reeves, ktorý akoby pokračoval hrať Johna Wicka, ale aj Desmond Harrington, v ktorom som ale vôbec nespoznal toho sympaťáka z niekoľkých hororov zo začiatku tisícročia. Takže očakávania som mal vysoké, no Nicolas Winding Refn ich ešte o dosť prekonal, pre mňa je Neon demon jednoznačne jeho najlepší film, bavil ma po úplne každej stránke, nemám tu absolútne čo vytknúť. Opakované pozretia sú samozrejmosťou. 90% ()

Faustka

Modelky jsou jako přes kopírák, alespoň je tak vnímám. Ovšem Jesse je jiná. Nesmělá, éterická bytost s vrozenou krásou a nevinnou duší. Přišla aby poznala samu sebe a ochutnala slast úspěchu. Obojí se jí dostalo vrchovatě, ale sláva většinou bolí a zářivá hvězda může brzy pohasnout. Uchvátil mě Refnův vizuál i herecký výkon Elle Fanning. "Oči vidí jen to co je zřejmé, nemají schopnost předvídat." ()

• Timeline: 3. listopadu 2014 oznámila produkční společnost Nicolase Windinga Refna Space Rocket Station název a místo natáčení režisérova dalšího filmu. 6. ledna 2015 byla obsazena do hlavní role (první hlavní ženská role ve filmu Nicolase Windinga Refna) Elle Fanning. O tři týdny později byla obsazena Abbey Lee Kershaw, která na filmu pracovala také jako módní poradce. Film byl doobsazen do konce března. Natáčení začalo v Los Angeles 30. března. V listopadu zakoupila společnost Amazon práva na kinodistribuci ve Spojených státech. Film si odbyl světovou premiéru 20. května 2016 na filmovém festivalu v Cannes, kde obdržel cenu za nejlepší hudební doprovod Cliff Martinez. Do kin se snímek podíval 8. června ve Francii a o tři týdny později v USA. (Hal_Moore)

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Festival Be2Can, který se uskuteční v kinech v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a Zlíně od 6. do 12. října 2016, zveřejňuje kompletní program, jehož ozdobou bude čerstvá držitelka Ceny poroty z Cannes,… (viac)

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Dánský režisér Nicolas Winding Refn (Bronson, Barbar) si řádně nakopnul kariéru s Drive. Jeho předloňský film Jen Bůh odpouští ale naopak všude vyhořel, takže Refn o mainstreamovější pozornost opět… (viac)

Refn si vyjde s mrtvými

Refn si vyjde s mrtvými

16.06.2014

Nicolas Winding Refn si po rozporuplně přijatém thajském výletu Jen Bůh odpouští vybíral mezi několika projekty a teprve před pár dny došlo k oficiálnímu potvrzení, že jeho následujícím filmem bude I… (viac)