Rammstein: Feuer frei!

(hudobný videoklip)
Hudobný / Krátkometrážny
Nemecko, 2002, 3 min

Feuer frei! je pátým singlem z třetího alba Rammstein jménem Mutter. Skladba se objevila ve filmu XXX z roku 2002 stejně jako celá kapela, která zde píseň prezentuje v jedné z dramatických scén. Klip mixuje záběry na Rammstein při tomto divokém koncertu s dalšími záběry ze zmíněného filmu.  Ač se koncert dle filmové fikce odehrává na pražském Starém Městě, byl místem natáčení kostel sv. Václava v krušnohorské obci Výsluní. (J.Connor)

Marek1991

Tvrdé, zbesilé, chce sa mi rozhýbať normálne celé telo, toto proste človeka v kľude zrejme nenechá. Tiež to nie je nič extra vzhľadom na použité prvky z filmu, nemá to taký odkaz ako napríklad iné piesne od Rammsteinu, je to proste niečo bláznivé, až chaotické, možno aj trocha ľahkovážne s veľkou dávkou zlosti. ()

GTS_PUNK

Počas svojej kariéry nahrala skupina Rammstein množstvo skladieb, ktoré možno pokladať za kultové. Medzi tie najkultovejšie a najznámejšie možno zaradiť aj túto pesničku z albumu "Mutter". Hudobná stránka ponúka poslucháčovi očakávaný a rokmi overený industriálny zvuk tvrdých gitarových riffov a mlátenia do bicích. Všetko v neuveriteľne rýchlom tempe a za speváckeho sprievodu Tilla Lindemanna v najlepších rokoch. Po hudobnej stránke sa tak nemožno na nič sťažovať. Videoklip k pesničke, to už je niečo iné. Rammstein sa tu nepúšťajú do žiadneho experimentovania, ani vymýšľania príbehov, ale zobrali to jednoducho a od podlahy, najlepšie ako vedia. Zavreli sa do kostola sv. Václava vo Výsluní a gro videoklipu tvoria práve zábery z jeho interiéru, doplnené o ukážky z filmu xXx, v ktorom táto skladba tvorí súčasť soundtracku. Videoklip tak nepôsobí nejakým extra zaujímavým dojmom a vyznieva skôr iba ako bežne profesionálne natočený koncert skupiny Rammstein so všetkým tým ohňom, ktorý k tomu patrí. Ale áno, stále sa na to pozerá dobre a prvoradý je v tomto prípade skôr zvuk, ale v žiadnom prípade nemožno povedať, že by videoklip dokázal akokoľvek oslňovať. Feuer frei! ako veľké množstvo klipov akéhokoľvek žánru neponúka väčší divácky zážitok. Chvíľkovo možno dokáže osloviť, ale určite sa nejedná o majstrovsky spracovanú záležitosť, ktorú by človek sledoval s radosťou znovu a znovu. To sa však nedá povedať o samotnej skladbe. Tá patrí snáď už povinne do každého koncertného setlistu skupiny a je neodmysliteľnou súčasťou tvorby tohto nemeckého zoskupenia. ()

MM_Ramone

Pieseň "Feuer frei!" je v poradí piata skladba z tretieho radového, štúdiového albumu nemeckej hudobnej skupiny Rammstein. Album nesie názov "Mutter". Vyšiel druhého apríla roku 2001 pod značkou vydavateľstva Motor Music. Song "Feuer frei!" je súčasťou soundtracku ku akčnému filmu "xXx", ktorý v roku 2002 natočil režisér Rob Cohen. Takže je logické, že oficiálny videoklip ku tomuto titulu obsahuje zábery z tohto amerického snímku. Film ma nezaujal, dal som mu len dve hviezdy. Pieseň "Feuer frei!" je perfektná, energická vypalovačka. Avšak klip na mňa zapôsobil iba priemerným trojhviezdičkovým dojmom. *** ()

DarthArt

Dobrá písnička a klip k šíleně stupidnímu filmu, nicméně osobní vzpomínka na komparz pod pódiem s živými (playbackovými:) Rammstein ve zdevastovaném kostele na Výsluní (ten kostel ovšem nezlikvidovali Rammstein, nýbrž "moudrá" vláda KŠČ), jediné dva dny v životě s pravým pankáčským čírem na hlavě a na mejdan podivných postaviček ze všech koutů rockového podsvětí vysoko v Krušných horách. A na dva tisíce na ruku za dva dny týhle srandy. Jo jo, brigády na vejšce občas stály za to :) ()

• Klip byl natočen mj. v krušnohorské katedrále v kostele Sv. Václava ve Výsluní. (Frontie)