Holky pod zámkem

(relácia)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2015, 7x45 min

Příběhy žen ve vězení ve Světlé nad Sázavou. Co je dostalo dovnitř a co je čeká venku? Režim věznice i nepsaná pravidla přežití v časosběrném dokumentu TV Nova. (TV Nova)

Sláveček

Mám to vůbec komentovat, vždyť jsem v jedné z těch věznic zaměstnaný? Dodám jen, že někteří zde komentující nevědí, o čem mluví a jejich úsudek z tohoto dokumentu je jak jinak než zkreslený. Ať už je to pohled na množství cigánek, kterých tam rozhodně není 90%, ani většina. Nebo pohled na to, že se tam vlastně mají dobře, když dostanou jídlo, čisté prádlo apod. A určitě bych přál některým zde hodnotícím, aby si to tam vyzkoušeli. Viděli by, že každá mince má 2 strany. Zkreslený pohled na život ve věznici podává i tento dokument komerční televize, nepodává pohled na vězeňství jako na nějáký celek, ale spíše na život jednotlivých žen, jejichž dialogy v seriálu jsou často vytrženy z kontextu. Také se zde v jejich osudech moc nerozebírá to, proč se vlastně do problémů dostaly, protože opravdu ne každý si za to může sám. Seirál se ani nevěnuje problematice nápravy odsouzených, možnostem rekvalifikace, přípravy k jejich zařazení do společnosti, žádná zmínka o práci psychologů, psychiatrů a vůbec o možnostech dostat obvyklou zdravotní péči od praktického nebo zubního lékaře, gynekologa apod. Nemluví se o financích, kolik musí vězeň platit za jídlo, kolik odevzdá ze své výplaty, pokud pracuje, zpět do systému; nevěnuje se problematice osobní hygieny v přeplněných věznicích; divák neví, jak funguje systém vycházek; zkreslený pohled na bachaře, z nichž většina je v dokumentu vykreslena v dobrém, ale vězte, že šikana existuje i zde, a vůbec, vždyť oni si to zaslouží, že? Pravdou je, že částečný pohled na život ve věžnici to podává, ale určitě si z toho nikdo nedělejte závěry, ani o tom, jak je to tam v pohodě nebo naopak. Doporučuji ale k shlédnutí. Já věřím, že každý by měl dostat šanci, i kdyby ji měl znovu promarnit, a také v to, že v každém z nás je něco dobrého, i v tom, kdo už je tam po třetí. ()

mira.l

Hmmm... komentář píšu poté, co jsem viděl dva díly. Je to dostatečné nebo ne? Pro to, co napíšu, mi to asi docela stačí. Z určitého úhlu pohledu se dá říct, že na Novu je to vcelku zajímavý počin na neokoukané téma, kdy asi tvůrcům muselo dát nemálo běhání, papírů a razítek, než se celé toto vůbec mohlo uskutečnit. Navíc v několika věznicích. Na druhou stranu co nám to řeklo?? No, poodhalilo to trochu to, jak se žije i z mých daní těm "pod zámkem", v tomto případě ženám. Tak nějak nepřímo mi z toho vyplynulo, že ten vězeňský stereotyp v ne zrovna malebném prostředí musí být neuvěřitelná pakárna pro obyčejného člověka, v tomto případě ženskou, která má řekněme fungující rodinu, jedno či dvě děti někde ve školním věku, slušnou práci a která by se tam dostala z nějaké nešťastné shody náhod, chvilka nepozornosti, "ta tetka přece na tom přechodu nebyla, neviděla jsem jí tam". Takové to může život (včetně toho po propuštění, a asi hlavně ten) úplně zničit a obrátit naruby. Málokdo si asi uvědomuje, že na dveře nápravného zařízení jedním prstíkem klepe každý z nás vlastně pokaždé, když usedneme za volant... Ale kolik takových "obyčejných ženských", pro které je to opravdu trest, který je poučí, tam je?? V pořadu je uveden příběh jedné takové ženy, která na sebe vzala za přítele nehodu, při které zemřel člověk, v domnění, že vyvázne s podmínkou, a ono to nějak nedopadlo, otočilo se to proti ní... Jinak je to vzorek ženské populace, který podle mého názoru už těžko někdy bude jiný. Z nadpoloviční většiny se jedná o ženy romské národnosti. A pokud ne, tak i jejich příběhy vypadají víceméně stejně - většinou jsou to relativně mladé holky, které se už někdy v dospívání chytly špatné party, krádeže, krádeže, krádeže, drogy, krádeže, drogy, krádeže, někdy nějaké to napadení, loupež, ublížení na zdraví, do toho všeho některé zvládly i čtyři(!) děti. Jak se o ně asi staraly? Vážně si někdo myslí, že po propuštění budou jiné? Že se začnou živit poctivě?? Že holka, která je - kolik jí bylo?? 20, 22 let?? - v tomto věku 7x trestaná, se nějak změní? Těžko, těžko. Co mě docela překvapilo, že zatím jsem neviděl, že by tam ty ženské dělaly nějakou opravdu smysluplnou práci, lépe řečeno, že by MUSELY NĚCO dělat. To, že tam v nějaké místnosti slepovaly nějaké - těžko říct, co to bylo - nějaké kytičky bůhví z čeho, to nepovažuju za práci. Ty zatím shlédnuté dva díly ve mně vyvolaly pocit spíš takové ubytovny nevalné kvality, kde nikdo vlastně nic nedělá, jenom nesmí přes den spát a je tam třeba dodržovat jakžtakž pořádek. Celkové hodnocení je velice těžké. Není to typický "seriózní" dokument, který by asi byl ještě o dost hodnotnější, ale není to ani typická reality show. Má to jistou vypovídací hodnotu, která u mě kolísala mezi poměrně dost vysokým hodnocením a odpadem, když jsem viděl Margitku se zjizvenýma rukama, která by se svou inteligencí asi měla být v trochu jiném zařízení a která mě teda nezajímala ani trochu, "...viď Margitko, je to tak, řekni?" ....."Jo". Je ale fakt, že to ukazuje jen jistou část celé té problematiky, viz komentář uživatele Sláveček. Pro větší objektivitu stáhnu ještě aspoň dva díly a uvidím, jaké bude výsledné hodnocení. () (menej) (viac)

Big Bear

Tak předně nutno dodat, že na TV Nova je to celkem solidní počin. A i když se jedná o reality show, je to spíše takový dokument jak to chodí v našich věznicích kde je krapet mírnější režim. Samozřejmě účinkující jsou skutečné postavy se skutečnými osudy, které se tam za mříže nedostaly jen tak. O každé z těch ,,padlých žen'' si můžeme myslet co chceme. A ačkoliv samozřejmě člověk vidí, že tam opravdu mají celkem pohodičku a že je ta čórka za kterou tam jsou ani moc netrápí (na rozdíl asi od okradeného), udivilo mne, že mi jich bylo vlastně líto. Když člověk vidí z jakého prostředí často vzešly, jak musely fungovat v dravém světě tam venku, když si uvědomí, že ony nedostaly tak dobře rozdané karty už od mala jako jsme třeba dostali my v podobě milujících rodičů, domova, krásného dětství, rodinou podporovaného vzdělání.... pak opravdu je trocha té lítosti na místě. Vrcholem byla zpověď bezdomovkyně, pro kterou vlastně kriminál byl řádem a jistotou, který venku postrádala. Pravidelný režim, pravidelná strava, zázemí, teplo, hygiena... pro člověka z ulice tohle zní jako ráj. Já tu nebudu spekulovat o tom, co bylo kdyby. Kdyby se víc holky snažily, kdyby nekradly, kdyby si našli ubytovnu... Pro řadu z nich ten kriminál byl trestem. Bylo to cítit v povzdechu těch nastupujících trest ,,no jo... budu to tu muset nějak ... vydržet.. ''. A i když můžete za dobré chování večer na telku a kouknout na další díl Ordinace... přesto je to prostředí hrozné, depresivní, plné různých živlů v podobě spoluvězňů... nechtěl bych se tam dostat. Brrr. Tohle je celkem zajímavá sonda a Nova ukázala že když chce, jde to i normálně. Ti co zde dávají - ODPAD, protože ve filmu jsou socky placený z našich daní jaksi nepochopili jak se má zde hodnotit. Hodnotíme film, ne lidi v něm hrající. To je jak odsoudit dokument BBC o kosatkách, protože zabíjejí ty roztomilé lachtany a tuleně... * * * ()

AllShallFall

No co dodat. Koukam kriminal pro zensky docela pohodicka. Zenskych jako kriminalnich zivlu neni tolik. Vyjma teda ciganek, kterych je tam, jak koukam 90%, 5% fetacky a dalsich 5% zoufale zenske, ktere se snazili nekde vydelat penize formou zasahujici daleko za hranice zakona. Samozrejme, ze za to muze jedine vladnouci rezim. Jak si obyvatelstvo vychoval, takoveho ho ma. Jinak teda musim souhlasit s komentarem Heavymana. Je to jak na tabore a bacharky jsou hodny tety. To je docela pech no, vedet kam jde cast, a hlavne komu, penize pracujicich lidi. Zensky, ktere si muzou za to, kde skoncili uplne sami, se vlastne maji dobre. Musi akorat dodrzivat nejaky rezim a to je cele. Bavi se vesele, nazrat dostanou, maji strechu nad hlavou, tancuji. No parada. Pro mukly a je jedno jakeho pohlavi, je treba zavest prisny rezim a hlavne poradnou praci. Protoze prace osvobozuje. Jak od kriminalnich cinnosti, tak i od drogove zavislosti. Jenze to by musela vlada bezmozku byt nasilim sesazena. Protoze v tehle republice se nikdy nic nezmeni. ()

Daginka

Na tohle dílo jsem narazila na Youtube, když jsem hledala něco jinýho. Přiznávám, že glorifikaci zločinců asi moc neocením, nicméně jsem poslouchala ty srdceryvný příběhy, který hovořily za všechno. Do pozadí, kdy kriminálnice štkaly svůj příběh o své stoprocentní nevině, hrála dojemná hudba, při které jsem usínala. Po chvíli (kdy už jsem podřimovala a dojemnou hudbu vystřídala jakási ezo meditační melodie a cinkání indický zpívající misky), mě v polospánku napadlo: "Hmmmm, už minimálně tři minuty nepadlo slovo "nevina", "filcuňk" ani výhružky o cigáro, navíc ta hudba je docela uklidňující, asi to nebude zas tak špatný...". Byla to ale jen Youtube reklama/kampaň na srovnání čaker, co se nenápadně vecpala dovnitř. 15%. ()

• Čtyřdílný dokumentární seriál byl vyroben pro stanici Nova v roce 2011, ale jeho televizní premiéra proběhla až koncem roku 2014. (Bernyz)