Simon Bolivar svedl se španělskou říší více než sto bitev za nezávislost Jižní Ameriky. Za svůj život ujel v sedle více než 70.000 mil a obsadil téměř dvakrát tak velké území jako svého času Alexandr Veliký. Je považován za jednoho z největších vojevůdců v lidských dějinách. S tím rozdílem, že Bolivar nebyl dobyvatel, nýbrž osvoboditel. (AMC Czech)

Hees

Libertador (písané 27.10.2016) tu nemá ani veľa hodnotení, aby to bolo adekvátne, ale myslím si, že tento film je trochu podhodnotený (64 percent), ale pozrieme sa ďalej v komentári prečo je tento film kvalitným a dobrým filmom. Film má možno menšiu chybu v postavách, lebo nie sú dosť vyprofilované, ale v tom ostatnom je dostatočne kvalitný a herecky dobre zvládnutý. Ide o historický film, v ktorom je ústredná postava Simon Bolivar a teda všetko sa vo filme krúti okolo neho a všetko máme pocítiť z jeho pohľadu či už je to vojna, láska, alebo beznádej a nakoniec aj nádej lebo vôla bojovať je taká, aké sú tie najhrubšie okovy čo nás zväzujú k zemi. Film Libertador sa nekončí pompézne, ale len tak bežne a to mu môže u niekoho zobrať body a u mňa našťastie nie. Čo je dôležité vo filme je niekoľko vrcholov a vo filme sa dá nájsť pravá podstata ľudí najprv dobíjaj a potom rozdeľuj to čo nikdy nebolo tvoje ...nemyslím tým nič zlé na pána Bolivara. Vrchol filmu nie je teda jeho samotný koniec, ale pár scén, ktoré sú minimalistické, ale krásne. Bohužiaľ pán Bolivar neskôr pochopil, že sloboda neexistuje a ak áno ľudia ju nikdy nechcú lebo v ňu neveria. Páči sa mi v tomto filme hlavne zobrazenie niekoho kto ťahá za nitky v nejakej vojne a to v iných filmoch veľmi časté nie je a vždy takýto ľudia existovali v každej vojne a čo je smutné tento film sa nebojí o tomto povedať pravdu vo vojne ide často iba o profit či je to vojna za nezávislosť, alebo o čokoľvek iné. ()

Aljak

Historické filmy si pozriem veľmi rád, a hoci o Simónovi Bolívarovi som doteraz až tak veľa nevedel (fakt len tie základné udalosti), tak som bol rád, že aj vďaka tomuto filmu som trochu rozšíril svoje poznanie. Aj keď treba brať do úvahy aj známy fakt, že každý historický film v sebe nesie idealizáciu, ktorá zvykne skresliť realitu. Ale zas v tomto prípade mi to aspoň neprišlo až tak strašne prehnané. Veľmi príjemný veneuzelský film o svojom hrdinovi potešil svojim scenárom, atmosférou, ale aj pôsobivým scenériami a hereckými výkonmi na čele so skvelým Édgarom Ramírezom, (škoda že María nevydržala aj dlhšie). ()

misterz

Simon Bolivar si rozhodne nemôže sťažovať na nedostatok vzrušenia ani dobrodružstva, pričom vo svojej dobe patril k najvýznamnejším postavám, ktorým sa podarilo riadne zatriasť dejinami. Filmové spracovanie jeho životnej púte sa mi síce zdalo trocha skratkovité a miestami i náhlivo zostrihané, ale celkový dojem je aj tak výborný. Bol som prekvapený ako si Venezuela so Španielskom poradili s výpravou, kamerou i zvukovými záležitosťami. Po technickej stránke môže film úplne v pohode konkurovať drahým americkým historickým veľkofilmom. Páčili sa mi aj kostýmy, ktoré verne odzrkadľovali svoju dobu. Jediné čoho ľutujem, ako už mnohí užívatelia predo mnou zmienili, je malý priestor postave, ktorú si zahrala M. Valverde. Nešlo od nej oči odtrhnúť. Veľká spokojnosť. 75/100 ()

emma53

Kdo se trochu zajímá o historii, tak by bylo namístě na tenhle historický film mrknout. Já si nejdřív našla informace na wiki a pak už jsem jen vstřebávala historii převedenou do filmové podoby. Víte na jakém základě vznikl stát, který se nazývá Bollívie ? Víte, že v Praze je socha Bolívara? Víte, co to bylo za člověka a jaký měl význam v dějinách? Já určitě neházím tenhle film do koše, protože pro mě osobně mnohé z historie přiblížil a já jsem byla spokojená. Ono držet se skutečností a přenést to do scénáře alespoň trochu srozumitelným způsobem je obdivuhodné. Jistě, že mnozí se budou kochat svůdnou kráskou Maríi Valverde, ve filmu v roli María Teresa, která má žel minimálně prostoru, ale i to málo stojí za to. Nádherné scenérie, ale i drsné boje za svobodu byly natočeny dle mého pohledu na výbornou a já rozhodně nelituji, že jsem mohla spatřit část dějin a míst, která jsou sice vzdálená, ale pro mě mají svojí nepopiratelnou hodnotu. Koho by z laiků normálně napadlo zabývat se dějinami takových míst? ()

kaylin

Ale co, já tomu dám trochu víc, než bych dal podobnému filmu, který by byl natočen v americké produkci. Venezuela a Španělsko ukázaly, že je pořád možné natáčet historické velkofilmy. Netvrdím, že je nějak pravdivý, nebo jak moc je pravdivý, ale jako podívaná to bylo celkem fajn, vytvoření hrdiny, kterého je možné následovat. ()

• Natáčanie prebiehalo vo Venezuele a Španielsku. (MikaelSVK)
  • Scéna ze začátku filmu, kdy Simon Bolívar (Édgar Ramírez) soupeří s princem ve hře, je ve skutečnosti invencí tvůrců filmu. Bolívarova rodina sice měla určité známosti na španělském královském dvoře, nicméně Simon sám k němu přístup neměl. S budoucím králem Ferdinandem VII. „Vytouženým“ (Andrés Gertrúdix), který je ve Španělsku jedním z nejnenáviděnějších panovníků, se tedy nejspíše nikdy osobně nesetkal. (AloeB)
  • Zástupcovia Venezuely zvolili snímku Osloboditeľ (2013) ako svojho kandidáta do boja o nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film za rok 2015. Do užšieho výberu piatich filmov sa ale nedostal. (MikaelSVK)