Guy Trilby (Jason Bateman) je štyridsiatnik, ktorý náhodou objaví medzeru v pravidlách národnej súťaže v hláskovaní a rozhodne sa ju vyhrať. Rozhodcovia, namosúrení rodičia, ani premotivovaní ôsmaci nemajú šancu, pretože Guy nemilosrdne ničí ich sny o víťazstve. Keď sa reportérka Jenny (Kathryn Hahnová) pokúsi zistiť jeho skutočný motív, Guy naviaže nečakané spojenectvo s iným súťažiacim – nešikovným desaťročným Chaytanyom Coprom (Rohan Chand), ktorého Guyov škandalózny prístup ani náhodou nevyvádza z miery. (TV JOJ)

Necrotongue

Napoprvé jsem filmu přiklepl čtyři hvězdičky, dvě z nich ale reprízu nepřežily. Celá záležitost mohla být celkem slušnou komedií říznutou dramatem, to by se k ní tvůrci ale museli postavit jinak. V první řadě by museli použít větší množství nekorektního humoru, a pak by museli od základů přebudovat celou dějovou linii o přátelství s chlapcem, jehož jméno bych opravdu hláskovat nechtěl. Takhle totiž celý snímek vyzníval jako při zdi se držící a patosem zavánějící pokus o hořkou komedii, který po dlouhém běhu padl k zemi ještě před cílovou páskou a potupně uhynul na nedostatek odvahy. Jo, jo, důležité je držet krok a nevybočovat z řady. My starší si pamatujeme a už se to zas vrací jako módní vlna (jen přichází z opačného směru). Film mě každopádně jen utvrdil v mém odporu vůči všem těm pošahaným dětským soutěžím, hláskováním počínaje a dětskou miss konče. Mít ve Státech (a už nejen tam) ambiciózní rodiče, kteří si na dětech ventilují vlastní selhání a touhu po slávě, musí být peklo. P.S. Pro lepší zážitek doporučuji videoklip skupiny Clawfinger: Biggest & The Best. / Poučení: Nikdy není pozdě pověřit někoho splněním svých snů. ()

ORIN

Soutežit se dá v lecčems. Třeba v hláskování. Právě tento "contest" nám Jason Bateman ve svém nesmírně vyspělém režijním debutu představuje. Pro naše končiny těžko myslitelná věc má své kořeny v USA, kde se v roce 1925 konala první oficiální soutěž. Tzv. Spelling B(ee) si dnes užívá mezinárodního věhlasu a popularity. Soutěže se konají napříč kontinenty - přes USA, Kanadu, Blízký východ, některé asijské státy až po Austrálii. Jednotlivé národní šampionáty bývají často velmi prestižní záležitostí a není divu, že je účastník na soutěž připravován dlouhé měsíce. O to vtipněji vyznívají Sprosťárny, které skrze geniální postavu Guye Trilbyho tento specifický model systematicky nabourávají. P.S. Velmi dlouhou dobu jsem ve filmu neviděl tak nesympatickou a záměrně asociální a škodící postavu, se kterou bych se ihned ztotožnil a celou dobu ji fandil. Bateman je vskutku dobrý herec. ()

Terva

CITÁT - Je mnoho věcí, které mi nejdou......... Hlavní hrdina je jak drzý dítě, ale má to háček, je to dospělák. Musí však čelit spoustě dětí, hlavně svému hotelovému sousedovi. Rodiče ostatních dětí ho nemají rády. Soutěž v hláskování je totiž pro děti a náš hlavní čtyřicetiletý hrdina soutěží. Je to hajzlík a srandista. Třeba situace s kalhotkami okolo 30 minuty mě šíleně rozesmála. Guy je opravdu šílenec a provokatér. Stále jsem čekal na další jeho vtípky. Chcete-li si film Sprosťárny užít více, doporučuji původní znění, jen tak se dá film sledovat a pochopit. Český překlad je zavádějící. CITÁT - Zazvoň!!....... Film je věnován producentu Jarredu Rodriguezovi, který zemřel v roce 2013 ve věku 26 let. ()

Fr

,,…ALE VÍTE, JÁ JSEM SEM NEPŘIŠEL PROHRÁT. A TAKY NEPROHRAJU. JE TO HRA, VE KTERÉ HRAJU, A JSEM NA CESTĚ VPŘED...“ /// Flustrovaný Guy Trilby dráždí děti, jejich rodiče a organizátory Golden Quill national spelling bee. Válečný epizodky plný sprostých slov a bitvy plný písmen… Připravte se na humor drsnějšího ražení – dalo by se říct, že je vobčas i černej. I když konečný vyznění je spíš dramatičtější… Po seriálovejch píčovinách konečně Bateman kápnul na rozumnej scénář, kterej přetavil na strávitelnej (celovečerní) debut. Je to jednoduchý, krátký a vobčas i vtipný. Co by člověk chtěl víc? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nedokončil jsem základku. 2.) Rád se účastním všelijakých soutěží. 3.) Thx za titule ,,Fingulka“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

papadoce

Kásting na dabingových hercov bol úplnou fraškou. Bateman dostal tak debilný hlas, že mi to posralo celý film. Inak nie zlý film, ale prišlo mi to, že sme sa až príliš komplikovanou cestou akože vtipnou dostali ku dramatickému záveru. Čím vlastne film chcel byť, lebo tu je klasifikovaný ako komédia ? ()

• Jason Bateman uvedl, že pozorně sledoval kariéru ostatních herců, kteří se dali na režisérství, například Bena Afflecka, George Clooneho. Režírovat film pro něj byla výzva a chtěl najít rovnováhu v herectví a režírování. (Mitin)
  • Film je věnován producentovi Jarredu Rodriguezovi, který zemřel v roce 2013 ve věku 26 let. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v americkém městě Los Angeles. (Terva)