Course à la saucisse

všetky plagáty
Krátkometrážny / Komédia
Francúzsko, 1907, 4 min

Pudl se rozhodl, že má chuť na klobásu. A tak se za ní rozběhl. Pán se ho marně snažil udržet na vodítku, ale pudl se nedal a běžel. Pán utíkal za ním. Jenže pán byl nemotora a tak postupně ubližoval po cestě různým lidem, kteří se následně přidávali k honbě na psa. Až z honičů vznikl dav. (Snorlax)

pursulus

Nezamýšlené drama.¬         Jeden z prvních, ještě krátkometrážních počinů jednoho z nejplodnějších tvůrců co se počtu režírovaných snímků týká, pana L. Feuilladeho. Několikaminutový tento snímeček, "Běh podle uzenky", nazval bych "malou genialitkou", a dodal bych "nechtěnou". Ano, její vydařenost vznikla podle všeho náhodou, šťastným dnem, kdy vše — pan režisér, kameraman i filmový pás vstalo pravou nohou a bez zaškobrtnutí nebo ubryndnutí ranní kávy. Podobná souhra věcí, kdy z běžného komerčního záměru vzejde skoro až geniální počinek, byla v dobách němého filmu u komedií vzácností (znám pouze ještě jeden takový případ, "Big business" s Laurelem a Hardym z r. 1929).¬                 V délce jen o málo delší čtyř minut je ukázána celá bída lidského života, takže do genrů bych určitě zařadil ještě "drama". ()

bratr.Milan

Pravá groteska. Příběh není důležitý, dívejte se co se před vámi odehrává na plátně a nechte se unášet vtipnou poetikou. Vtip je zde násoben způsobem, který věda zabývající se kinematografickou komedií nazývá „principem nabalování“, nebo také laicky, „princip sněhové koule.“ Což znamená, jeden strhne druhého, ten zase třetího a tak dále, až se dopředu valí dav lidí a ani neví proč. Jsem rád, že hlavní hrdina filmu na konci dostane zasloužený honorář, který si před kamerou náležitě užívá. Pokud se vám taková groteska líbí, doporučuji podobnou „La course aux potirons“ kde pejska nahradí kutálející se dýně. Myslíte si, že to není možné? Tak se podívejte. Je to na youtube. (délka asi 4min 15s) ()