Maminka to nedovolí

• Veľká Británia Momma Don't Allow
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Veľká Británia, 1955, 22 min

Ostravský rodák a anglický režisér Karel Reisz natočil dokumentární film o jazzovém klubu v Londýně, kde se scházela mladá generace padesátých let, toužící nejen po této hudbě, ale i po seznámení. (MVanis)

LaRhette

Čistý průměr. Dokument, na který mi nedělá problém se koukat a dosledovat ho, nemohu ale říct, že bych se jím nějak výjimečně bavila a snad si i některé momenty zapamatovala. Autoři se snaží zachytit jazzovou atmosféru, která ožívá spíše přes záběry konkrétních návštěvníků klubu. Neříkám, že je chyba prokládat záběry parketu plného lidí, myslím ale, že právě v té konkrétnosti je síla. Vyváženou kombinací soustředěné konkrétnosti a menší dávky všeobjímavosti by dokument nabyl na hodnotě, takto je to 20 minut, které vám vyprchají z paměti stejně tak rychle, jako pomíjivé vztahy mladých vyznavačů jazzu. ()

tomtomtoma

Maminka to nedovolí: začínající filmoví režiséři Karel Reisz a Tony Richardson se do filmového světa uvedli se svým základním určením Free Cinema - jsou zaměřeni na přítomnost, aktuálně akutní problémy a mládež v novém poválečném uspořádání společnosti, v němž hledá především své životní místo, hodnoty a vlastní potřeby. Nelze hovořit o dokumentu v jeho obvyklém slova smyslu, jde o svobodný záznam koncertu jazzové kapely Chrise Barbera (pozounista) s bluesovou zpěvačkou Ottilií Patterson v severolondýnském jazzovém klubu Wood Green. Hlavní zájem směřuje na svět mladých, jejich způsoby, pocity i oblíbený jazzový tanec doby. Charakterem jde více o poetickou koláž než o vlastní dokument. ()