Výpravný velkofilm z 1. světové války. Výborné herecké obsazení i zpracování podle skutečného příběhu, kde najdete velkolepé bojové scény, příběh, duši, romantiku i skvělou filmovou výpravu. Mladý Dave Mitchell miluje koně a nechá se zlákat jako rekrut australské lehké jízdy. Je převelen do Arábie a nasazen proti německo-tureckým jednotkám v pásmu Gazy. Dave je vynikající střelec, ale mírumilovná povaha. Odmítá střílet na lidi a je díky tomu považován za zbabělce. Tento potupný cejch zmizí teprve tehdy, když během leteckého útoku při záchraně koní prokáže neobvyklou statečnost. Sám je ale raněn, v lazaretu se zamiluje do ošetřovatelky a nechá se převelet k sanitní jednotce, aby nemusel zabíjet, ale mohl zachraňovat. Při útoku na Be-er-Shebu, obsazenou tureckými jednotkami, je zahájen masivní jezdecký útok proti dělostřeleckým liniím a Dave se přidá ke svým kamarádům v první linii. Nejbližšímu příteli zachrání vlastním tělem život a turecký voják, kterého ušetřil, vrhá granát. Dave je těžce zraněn a Be-er-Sheba je dobita. (oficiálny text distribútora)

helrohir

Ďalší veľmi kvalitný austrálsky vojnový film z prostredia prvej svetovej vojny. Z počiatku je trochu pomalší a málo záživný, ale postupne sa z neho vyvinie dramatické divadlo s naozaj excelentným vyvrcholením v podobe jedného z najpamätnejších jazdeckých útokov vo svete filmu. Je pravda, že herectvo je skôr priemernejšie a scenár skôr jednoduchší bez nejakých výraznejších odbočiek od hlavného diania, ale na druhej strane tu máme výbornú prácu s kamerou, kvalitnú výpravu a ja osobne mám k tomuto historickému obdobiu určité sympatie, preto hodnotím pozitívne. 75%. ()

Slasher

Přijde mi, že na téma starosvětsky troufalá jezdecká zteč proti zákopům, kanónům a kulometům (Beersheba 1917) se dala natočit i zábavnější podívaná. Takto jen průměrná, ničím vynikajíci “TV kvalita” bez nějaký pořádný esence, pro australský hrdinství za první světový doporučím volte radši GALLIPOLI Gibsona/ Weira. Přišel, viděl, zapomněl. ()

porky93

Překvapivě velmi slušný válečný film, který je z mého pohledu mnohem lepší než známější Gallipoli s Melem Gibsonem. Scénář se sice nevyvaroval tradičních klišé válečných filmů - nováček, který si musí zasloužit úctu zkušených vojáků, romantika se zdravotní sestrou atd., ale jinak je děj celkem zajímavý a poutavý. The Lighthorsemen ukazuje První světovou válku z trochu jiného pohledu než ji známe z evropské literatury a filmů. Místo utrpení života v zákopech popisuje strasti a zvláštnosti válčení v poušti. Bojové scény jako takové jsou taky povedené. The Lighthorsemen jsou v rámci filmů o 1. světové válce určitě nadprůměr. ()

Big Bear

Nevím proč, ale vždy jsem měl pro Australáky slabost a to v obouch válkách. Snad je to jejich syrovostí a nepoddajností. Za první světové se vojáci z Britských dominíí museli hlásit do tohoto konfliktu jako pomoc koruně za druhé války to už bylo dobrovolné. To ve snímku postihlo i Australany ač se válka odehrávala na druhé polovině světa. Film je o lehké jízdní kavalérii bojující kdesi v Arábii proti Němcům a Tureckým jednotkám. Film nás blíže seznámí se čtveřicí kavaléristů. Jednoho z nich posléze vystřídá nováček, který ač vyniká přesnou muškou na terč a velmi dobrým ovládáním koně, nedokáže vystřelit na člověka. Není to zbabělostí, ale odporem zabít. Tento handycap kamarádi v boji brzy odhalí a doporučí mu se nechat převelet jinam. On se raději dobrovolně nechá převelet k sanitě kde je třeba také odvahy při odnosu zraněných z pole a kde se zamiluje do zdravotní sestřičky. Jednotka posléze dostane rozkaz dobýt důležitou oázu s jediným zdrojem vody široko daleko. Generalita si uvědomuje, že pokud se to mužům nepodaří, všichni zemřou v poušti žízní. Úkol dobýt oázu připadne pěchotě, ta je ale zmasakrována zakopaným dělostřelectvem a střelbou ze zákopů. Velící důstojník pošle proti všem tehdejším zvyklostem proti opěvněným pozicím lehkou jízdu Australáků. Obránci si myslí, že útok kavalérie bude jako vždy - dojezd na dostřel karabin, sesednutí a pokračování pěšmo k nepříteli s nasazenými bajonety. Velitel jízdy ale rozhodne k útoku za jízdy až k pozicím nepřítele. To zcela překvapí obránce oázy, dělostřelectvo není schopno na rychlý úder tryskem jedoucí jednotky včas reagovat náklony děl a většina palby jde mimo. Ke ztrátám dojde až při překonávání zákopů. Přesto tato jednotka s minimem ztrát oázu dobila a zajistila tolik důležité studny. Film je natočen podle skutečné události. Jediné co mi kazilo dojem byla špatná kvalita obrazu (koupeno na stánku na DVD) a šílený dabing kde mi vadil hlas Pomejeho a užívání hlasu jednoho dabéra pro více postav... Finální útok a pohled jedoucí kamerou na jednotku tryskem jedoucí na krásných koních byl fantastický a dechberoucí! Velmi povedený válečný film! Dávám poctivé 4 hvězdičky. ()

Aky

Trošku zklamání. Hlavně proto, že mi to celé připadalo nějaké zmatené. Těžko se orientovat, proč se zrovna teď o co bojuje, navíc typy hlavních představitelů si byly velmi podoboné, takže se postavy dlouhou dobu vzájemně pletly. I soukromá linka v příběhu mi připadala poměrně banální, s pointou, která se nabízela už v polovině filmu. Prostě mi to nesedlo. ()

• Během natáčení filmu nezemřel žádný kůň. (Yardak)
  • V závěrečné bitvě zobrazující útok australské lehké jízdy v Beershebě jsou někteří jezdci ve skutečnosti ženy oblečené v mužských uniformách. (Marek06)