Princezná Rhea Silvia sa na naliehanie kráľa Amulia stala vestálkou - panenskou kňažkou bohyne Vesty. Neodolala však láske boha Marta. Z ich spojenia sa narodili dvojičky. Keďže deťom hrozilo nebezpečenstvo, že ich Amulius zabije, odniesla oboch chlapcov k rieke, zavesila im na krk zlaté medailóny a pustila ich po prúde. Tam ich našla vlčica, ktorá sa ich ujala a odkojila ich. Zo zachránených detí vyrástli Romulus a Remus, zakladatelia Ríma a hrdinovia tohto príbehu. Romula stvárnil Steve Reeves, úspešný herec a legenda svetovej kulturistiky. (oficiálny text distribútora)

liquido26

3,5 Tak nějak jsem trochu na rozpacích mezi třemi a čtyřmi, ale nakonec dávám vyšší hodnocení. Je sice fakt, že místy mi to přišlo zbytečně zdlouhavé, ale na druhou stranu mě docela dost bavila poslední půl hodina, i když ta legenda je notoricky známá, takže není pochyb o tom, jak to nakonec dopadne. ()

gumli

Na tento film nedám dopustiť.Je to zároveň spomienka na detstvo.Ale aj tak je to výborný film.Taliansko v tej dobe vychrlilo celú kopu podobných filmov rôznej kvality,väčšinu som nevidel,tak neviem či práve tento je z tých lepších,alebo nie.Pustili sa do toho s veľkou vervou,ako potom do špagety westernov a neskôr do zombie horrorov.Samozrejme že tú sa nejedná o žiadnu historickú udalosť,ale o legendu o založení Ríma Romulusom a Remusom.Vo filme sa objaví aj zopár krásnych žien a niektoré typické scény pre tento žáner,ako boj gladiátorov atď. ()

gogo76

Takmer až biblicky ladený príbeh o dvoch rozdielnych bratoch. Škoda, že úvod v ktorom ich vychováva vlčica nedostal pár minút naviac. Hlavný ťahúň je nepochybne kulturista Steve Reeves, ktorý bol kedysi spolu s Regom Parkom vzorom istého mladého Arnolda Schwarzeneggera, ktorý sa po rokoch tréningu stal opäť vzorom pre milióny mladých ľudí, medzi ktorými som bol i ja. Asi najviac sa mi do pamäte vryla scéna, kde Romulus vyorie brázdu na poli a stanový tak nové hranice budúceho slávneho impéria - Ríma. Film samotný môže pripomenúť Kubrickovho Spartakakusa a aj keď jeho kvality zďaleka nedosahuje, beriem ho ako slušný historický film, zvlášť keď zvážim koľko rokov ubehlo od jeho vzniku. Slabšie štyri.70%. ()

MikO_NR_1909

Navonok vyznie ako veľký epos s vážnou tématikou, ale vo vnútri iba šedý priemer so svalnatými bratmi a veľakrát videnými gestami, priemernou réžiou a menej nápaditým scenárom. Ako nádejný európsky historický veľkofilm mierne pokuľháva, čo ale nie je nikoho veľká vina pokiaľ sa nestavia do kategórie prvej ligy. ()

hous.enka

Chvílemi jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo. To ale neubírá filmu na atraktivnosti tématu a hezkých herců. Jako dobový pohled na legendu o založení Říma je film dobrý. Bohužel se mu ale nedaří být filmem nadčasovým, protože výkony herců i práce s kostýmy a rekvizitami opravdu neodpovídají historické skutečnosti. Koukatelné to ale je, o tom žádná, a závěrečný boj - ač naivní - mě dost zaujal. Zejména technika boje, která byla opravdu originální (využití bažin, koňských "hradeb" a jam zakrytých listím). ()

• V USA v tomto období všetky talianske kvázi historické a mytologické filmy putovali do béčkových kín. Tento však Paramount pretlačil do áčkových, a to vďaka spolupráci Steva Reevesa a Gordona Scotta. (Arsenal83)
  • Producenti pôvodne chceli, aby Steve Reeves (Romulus) hral aj postavu Rema. On však dvojitú rolu odmietol a odporučil Gordona Scotta. (misterz)