Nájemný zabiják Johnny Oro (Mark Damon) zabil tři bratry Perezovi, ale ušetřil čtvrtého, nejmladšího Juanita (Franco De Rosa), poněvadž na něj nebyla vypsaná odměna. Juanito slibuje pomstu a za tím účelem se spojí s indiány. Když je Johnny uvězněn přísným šerifem Billem Nortonem (Ettore Manni), Juanito s indiány jsou rozhodnuti napadnout městečko a dostat Johnnyho za každou cenu. (ilclassico)

špaček421

Špageťácká variace na filmy V pravé poledne a Rio Bravo, kdy záporáci chtějí dostat z vězení hrdinu kvůli pomstě, by mohla bejt docela povedená, ale je tady dost věcí, který to dost srážej. Jednak blbý scénář bez uvěřitelných motivací postav, které ani nejsou nijak prokreslené. Hrdina Johnny Oro (čili italsky zlato) má rád zlato. Šerif respektuje zákon. Hlavní záporák je zloduch. Šéf indiánů rád vrhá tomahavky. To je prakticky všechno, co se o postavách dozvíme. Proč má hrdina rád zlato? Protože se narodil ve zlatém dole. Aha. Krom toho, hrdinou je tady ultra nesympatický Mark Damon se silným make-upem, podivným knírkem, černým teploušským oblečkem a vším ze zlata - pistolí, ostruhami, násadou na cigaretu... Hlavní záporák pak nebudí žádný respekt. Clint by mu bez řečí ustřelil hlavu, Bud Spencer by mu dal kladivo a už by se o něj nestaral. Jenom pistolníci s vizáží italských popových zpěváků s ním mají problémy. Všechny postavy vůbec jsou nesympatické. Když indiáni honí malý dítě, a já si v duchu přeju, aby ho chytili, uvařili a snědli, tak je asi něco špatně. Postava ukecaného dědka, co se zabydlel ve vězení a nechce se mu ven, by byla vtipná jenom na chvilku, a ne aby s ním otravovali celý film. Mimochodem, když půlku filmu hrdina stráví nečinně ve vězení, tak je tu asi taky problém. Ale ten největší mám se střihem. Když máte celkem vtipnou scénku, která je uprostřed gradace přerušená prostřihem do jiné nezajímavé scény, tak je to celý na nic. Dlužno říct, že tohle asi nebude úplně Corbucciho chyba, protože po dotočení se na tenhle film vykašlal a šel radši točit Djanga, takže to stříhali bez něj. Krásná krajina a kamera, docela dobrá akce s dynamitem na konci a celkem dobrá hudba už to moc nezachrání. Nejspíš nejslabší Corbucciho film. ()

ilclassico

Až doteďka jsem nevěřil, že by tři pistolníci (šerif, žena a stařec) mohli postřílet celou hordu indiánů. Teď, když jsem spatřil tvůj film, už věřím, že je to možné. Děkuji ti, Sergio. V rámci žánru (s odřenýma ušima) za 3. ()

kkarx

Upřímně, nic moc, docela slabota. První westerny se Corbucci teprve chybami učil co a jak. Johnny Oro a Minnesota Clay vykazují pouze náznaky autorových kvalit, většinu času se drží ve stylu amerických B-westernů, mimo to dávat do špaget indiány nebyl nikdy dobrý nápad (viz. též Corbucciho režijně vyspělejší, ovšem ne o moc zábavnější Navajo Joe). Damona (Johnny Oro) jeho současníci líčí jako velice profesionálního bezproblémového herce, se kterým se dobře spolupracovalo. Corbucci s ním byl natolik spokojen, že se stal jeho první volbou pro Djanga. Ovšem nakonec roli získal na popud producentovy ženy do té doby neznámý Franco Nero. Zajímavé je i to, že si Damona vybral už v roce '64 Leone jako hlavního padoucha do svého přelomového westernu Pro hrst dolarů. Damon na radu svého agenta tuto nabídku odmítl. Zvláštní to osud, když někomu proklouznou mezi prsty hned dvě role ve dvou nejvlivnějších filmech žánru. Damonovým nejlepším westernem je tak Guierriho Johnny Yuma, což je sice taky vynikající film, ovšem pro žánr nikterak zásadní. Tohle je pouze jedna z těch slabších Corbucciovek s nevýrazným příběhem, u mě tak někde na pomezí dvou a tří hvězd. Ničemu nepřidávají neatraktivní lokace a mdlý padouch. No alespoň se film nebere příliš vážně a Corbucci přes množství chyb odvedl ještě slušnou práci. ()

Cascabel

Zábavný italowestern kombinující náměty americké westernové klasiky V pravé poledne a Rio Bravo. Komičnost je možná větší, než autoři zamýšleli. V závěru filmu je ale skvěle natočená scéna indiánského přepadu města, která prozrazuje, v čem byl Corbucci jednička. Naopak šerif je tady asi jediný z plejády Corbucciho mužů zákona, který není pro legraci. Ale ani ten se neobejde bez pomoci prohnaného pistolníka, o kterou nestojí... Napoprvé jsem Johnnyho Ora vzdal, ale dal jsem mu druhou šanci a nelituji. ()

Cervenak

Sú tam solídne nápady (bomba v čutore) a dobre natočené prestrelky, ale všetko padá na hubu s nechcene smiešnym hlavným hrdinom. Skoro sa nechce veriť, že Corbucci v tom istom roku ako túto limonádu natočiť skvelého temného cynického Djanga. ()