"Kráľ je váš život. Jedna chyba a môžete o neho prísť. Musíte sa naučiť myslieť predtým, než učiníte pohyb. Inak skončíte v kriminále, alebo na vozíčku..."
Eugene Brown (Cuba Gooding Jr.) za všetko dobré vďačí šachu, ktoré sa naučil hrať v kriminále, kde si odsedel takmer dve desaťročia svojho života. Vinil každého, len nie seba, a to preto, lebo hral bez premýšľania. Z tohto dôvodu stratil i svoje dve deti, ktoré sa mu za čas strávený vo väzení odcudzili. Teraz, po prepustení, sa mu naskytla možnosť viesť a učiť hrať šach mladých ľudí na miestnej škole. Ihneď si všimne výnimočne nadaného a talentovaného Tahima (Malcolm M. Mays), avšak ten nejaví o hru záujem. Navyše je pod tlakom miestneho dealera Cliftona (Carlton Byrd), ktorý má naňho nepriaznivý vplyv. Podarí sa pánovi B. vytrénovať z detí ulíc šampiónov a získať stratenú dôveru svojich detí späť? (sochoking)

erased

NERDS!!! To jsem si po závěrečné fotce opravdového šachového klubu, který tomuto filmu stál inspirací, nemohl odpustit. :) Samotná autorská práce Jake Goldbergera je sice naprosto schematickou sladkobolnou směskou snad všech klišé, která se ve školských/youth dramatech založených na reálných událostech kdy objevila, ale scénárista a režisér v jedné osobě je dohromady skládá tak že žádná z nich nevadí, ba ani neruší. Cuba Gooding Jr. a míhání se šachových figurek díky tomu diváka protáhne, když ne strhujícím, tak alespoň zajímavým a fungujícím, stokrát viděným příběhem. ()

playboxguest

Přemýšlej, než uděláš tah. No já tentokrát jela ovladačem po harddisku úplně bez přemýšlení a stálo to zato. Život Krále jasně ukazuje, že šachy jsou právoplatně uznané za sport a filmy o nich mohou být stejně napínavé jako kousky z kteréhokoliv jiného sportovního odvětví. Záplava endorfinů ze mě vytáhla čtyřku. ()

Dont

Nenápadný sportovní film (a teď se nechci přít o to, jestli jsou šachy sport nebo stolní hra, myslím tím žánr, do kterého Life of King nesporně spadá), který doplácí jako naprostá většina těchto snímků na závěr plný klišé. Ono už se jich pár objevilo i v průběhu filmu, ale na konci to už Jake Goldberger fakt přehnal. Jinak je to po většinu času takový docela chytrý fajn příběh s výborným Cubou Goodingem Jr. v hlavní roli, který by celkem oprávněně mohl aspirovat na čtyři hvězdy, nebýt již zmíněné přemíry klišé. ()

heyda

Skvělý a hlavně opravdu zajímavý námět podle skutečné události, který je však značně pokřivený a zkažený režisérovou neschopností. Zaprvé se nevyvaroval schématičnosti a klišé, které doprovází skoro každý podobný příběh, zadruhé nedokázal filmu vtisknout žádnou zapamatovatelnou formu a zatřetí neumí vůbec budovat napětí a emoce. Takže bohužel film je předurčený k tomu, že člověkem jen rychle proletí a za 2 dny už nebudete vědět ani kdo hrál hlavní roli, natož o čem to bylo. Jsem zklamaný, protože námět se mi moc líbil a mám rád motivační filmy, ale režisér se svým týmem to zabili. 55% ()

Fr

,,TOHLE JE KRÁL. VÁŠ ŽIVOT. STAČÍ JEDNA CHYBA A MŮŽETE O NĚJ PŘIJÍT.…“ /// Podbízivě dojemnej, nebo možná až opravdovsky skutečnej životní příběh Eugene Browna. Sportovní film (šachy vole, makačka jak kráva!), byť jinej, než když složej z negrů baskeťáckej tým. Sport je tady vedlejší produkt, taková pomůcka. Příběh je plnej ulice a života v černošský čtvrti, kde přežít znamená vyhrát. A kdyby se podařilo změnit myšlení… Závažný téma, který je jednoduše podaný, byť závěr už je opravdu jedno velký klišé (turnaj za účasti všech co nejsou zavřený, přijde i zfetovaná kurva – takže máma…). Ovšem vono i ponaučení, že život je boj, kterej se má hrát podle pravidel a nevzdávat to, je vlastně klišoidní ideologie. Já ale věřím, že její opakování je matkou moudrosti. Třebaže tady má za úkol nejen šířit osvětu, hlavně na ni (pro ni) vydělat prachy. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kousky podle skutečnosti. 2.) Jsem členem Big Chair Chess Club. Nebo chci jen přežít... 3.) Thx za titule ,,GaRaN_“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

• Přestože je film založen na skutečném příběhu, odehrávajícím se ve Washingtonu, D.C., natáčení probíhalo v Los Angeles. (Ashnobe)
  • V závěru filmu se v cameo roli objeví skutečný Eugene Brown, a to jako rozhodčí v kostkované čepici, který zaregistruje Tahima (Malcolm M. Mays) do turnaje a popřeje mu hodně štěstí. Jeho jméno lze nalézt i v závěrečných titulcích. (Ashnobe)
  • Celý film byl natočen během tří týdnů. (Ashnobe)