Harry Dean Stanton: Zčásti fikce

• USA Harry Dean Stanton: Partly Fiction (viac)

Portrét legendárního herce Harryho Deana Stantona, který prostřednictvím ukázek z filmů a osobních rozhovorů přibližuje jeho život, kariéru i vášeň pro hudbu. (Netflix)

zigíš

Zajímavý útvar, tento dokument. Paní režisérka si nedělala práci s nějakýma těma rešeršé. Protože donutit stařičkého Harryho k tomu aby se rozpovídal je úkol vpravdě nadlidský. Žádné informační tornádo se nekoná. A pokud Harry nemluví, tak  zpívá (nějaké to teskné blues). Dá si pár skleniček v místím baru. Staví se i Lynch na kus řeči. Aspoň ten dostane z kamaráda pár odpovědí. Režijně fakt slabé, ta stopáž přijde pocitově mnohem delší. Ale přítomnost zajímavých hostů to nad průměr vytáhne, nenudil jsem se. ()

MM11

Divný patron = jiný pohled... Dokumenty o filmovém zákulisí mám tuze rád, dokonce i ty mechaničtější, jsou-li informačně nabité. Stantonův portrét se radikálně liší, snaží se objeít všechny normy, na základě nichž se tvoří dokument o filmu/tvůrci. Mluvící hlavy buď scházejí nebo jsou černobílé, hudba nesestává z neutrálního podkresu, poněvadž samotný Stanton zazpívá několik bluesových songů. Dokument je o něm, přizpůsobil se jeho přáním (o soukromí mluvit zpočátku nechce, režisérka na to musí oklikou) a pozoruhodně kopírují jeho způsob myšlení. Stanton by mohl představovat ideální reklmu na stáří – každým rokem ošlehanější rysy, mysl v maximálním pořádku, prohlubující charisma, hlas čistý a zpěv naléhavý. Proto není těžké pochopit nábožné naslouchání všem jeho slovům, i těm řečeným vlastně jen mimochodem. Nejdůležitější je vztah k tomuto osobitému herci, nenaladěný divák by na konci mohl cítit nevolnost ze stále stejných póz či hledání filozofické úvahy v každém Stantonově vydechnutí. Harry Dean je dle komentujících hostů hercem všude a neustále, a proto nikdy neztrácí svou auru. Ukázky potvrzují, jak neobyčejné postavení Stanton měl; nároční režiséři po něm chtěli, aby zůstal sám sebou a neuměli si za něj představit vhodnou alternativu. Musím říct, že tento ležérní dokument mě navzdoryobčasné rušivé strojenosti neobyčejně zaujal. P. S. – David Lynch z pozice tazatele vytáhne sadu banálně trapných otázek. Zábavné sledovat;) (MFFKV 2013) ()

Slarque

Netradiční životopisný dokument tvoří převážně mluvící hlavy. Co se týče hlavního protagonisty, je to hlava často zpívající, převážně folkové písně (možná i trochu blues) včetně melodií z jeho slavných filmů. Možná měl být film delší, protože tento herec má o čem vyprávět. Dokument doplňují ukázky z některých zásadních filmů Stantonovy rozsáhlé filmové kariéry: např. Cisco Pike, Paříž, Texas, Vetřelec či Příběh Alvina Straighta (70%). ()

Psema

Taková ikona, za kterou se musí skrývat tuny zajímavých historek... a oni vyplní půlku stopáže záznamem písniček. Nakopat do zadnice. ()

kobejn

Krásnej dokument o skvělym člověku, navíc sem se dozvěděl, že chodil s rebekou demornay, která mu pak utekla za tomíkem krujzíkem, a jemu to zlomilo srce. ()