Dopis

(festivalový názov)
  • Rusko Pismo (viac)
Krátkometrážny / Dokumentárny
Rusko, 2013, 20 min

Impresionistický a zneklidňující černobílý krátký dokument, ve kterém Sergej Loznica (Moje štěstí, V mlze) zavádí diváka na severozápad Ruska, do starého dřevěného domu, který je stejně jako jeho obyvatelé zjevně jen pramálo dotčen současnou civilizací. Co to je za stavbu? (MFF Karlovy Vary)

MartinNDL

Téměř až dokonalé ztvárnění nudy a nesmyslnosti života některých chudáků v severoruském zapadlém blázinci. 11 záběrů velice zvláštní kamerou ukazuje jeden den v mnoha ohledech extrémního života a to se tam skoro nic neděje. A to proto, že se tam skoro nic neděje. ()

Slarque

Že půjde o zvláštní zážitek, mi bylo jasné předem. Ostatně běžné Loznicovy dokumenty mi nepřišly nijak srozumitelnější. Takže tyto černobílé, jakoby nezaostřené záběry, natáčené neznámo kde a neznámo kdy působí téměř přízračným tónem. Co to je za starý dům, kdo jsou ti lidé, proč se někteří z nich pohybují s plynulostí filmových zombie, proč se to sakra jmenuje Dopis? Miliony otázek a autor záhadně mlčí. Ale něco do sebe to má. ()

Radko

Ahojte! Som tu už vyše roka. Mám sa dobre. Ráno čo ráno si vytrasieme plachty. Ak sú špinavé, tak ich vyperieme a vyžmýkame. Potom porozvážame seno. Prejdeme sa pomedzi lúky a lesy. Po tráve behajú kadejaké vtáky. Máme aj kravu. Dnes sa dala pohladkať. Slnko presvitá pomedzi oblaky. Lesy sú tu zmiešané. Nepočuť hluk mesta. Rečiam spolupacientov veľmi nerozumiem. Zvláštne brumľajú. Sestričky sú fajn, každá bielo žiari ako anjel. Majú čisto opraté uniformy. Nevadí mi nič. Poobede si zapálime s ostatnými chlapmi cigaretu. Sedíme na lavičke, fajčíme. Les je tu zmiešaný. Myslím, že na svete by bolo menej trápení duše, ak by ľudia viac fyzicky pracovali. Tak ako voľakedy. Alebo sa aspoň pešo prešli. Alebo by sa len tak potúlali. My tu dnes takto prežívame a musím Vám povedať, že je to fajn aj keď mi chýbate. Posledný týždeň tu bol režisér. Ruský. Nafilmoval nás a ukázal nám to. Pripomínalo mi to staré fotky, asi tak 50 rokov staré. Majte sa všetci fajn! P. S. Nezabudnite si vyjsť cez víkend na túlačku lesom alebo ulicami Vášho domova! ()

DH3Factor

Mlhavé vyprávění o ruské vesnické pohodě. V hlavních rolích: Les, prostěradla, životem znavení lidé, kráva, kohout, harmonika, seno. ()

Simbo

V okamžiku, kdy jsem uviděl záběr s dědulou usmívajícím se do kamery, tak jsem prozřel. S obdobným úsměvem jsem se díval na následující scény a vnímal to absolutní nicnedělání, kdy i na pohovor o počasí a krásné, stále stejné přírodě má člověk tak hodinku, dvě... Do té doby jsem se ale jen smál a zapřísahal se, že JÁ to v tom kinosále vydržím! (MFFKV 2013) ()