Parížske zločiny

• Česko Zločiny nad Seinou (viac)
Francúzsko / Veľká Británia, 2013, 6 h 56 min (Minutáž: 52 min)

Jean Reno, Jill Hennessy, Orla Brady, Wunmi Mosaku, Sean Pertwee, Eriq Ebouaney, Joe Tucker, Hugo Becker, Nicholas Gleaves, Matthew Marsh, Patrick Baladi (viac)

V tomto koprodukčním kriminálním televizním seriálu se setkáme s policejním vyšetřovatelem z oddělení vražd Joachimem Saint-Clairem (Jean Reno), kterému všichni říkají Jo. Společně se svým mladým kolegou Marcem Bayardem (Tom Austen) řeší řadu závažných zločinů na nejznámějších pařížských místech a také se snaží urovnat vztahy se svou dcerou Adèlou s pomocí jeptišky Karyn. (Trajektt)

Crocuta

Jean Reno jako značně opotřebovaný a životem unavený policista, který má problémy s vlastními závislostmi a vztahy k jeho blízkým jsou téměř v troskách - tohle pojetí hlavního hrdiny připomíná Branaghova "Wallandera" a stejnojmenný (pro změnu britsko-švédský) kriminální seriál. (Ostatně, oba seriály spojuje i jméno titulní postavy v originálním názvu a také představitelka jedné z ženských rolí, Orla Brady, která na svůj věk vypadá víc než dobře.) Krátká stopáž nedává mnoho prostoru pro rozehrání komplikovanějších zápletek a první epizoda je poněkud pomalejším rozjezdem celé série, ale u mne zatím dobrý. Tedy za tři - uvidíme jak se to vyvine. ()

honajz

Hvězdička za Rena, kterému stačí stát na scéně a nic neříkat, a má charisma až na půdu, a hvězdička za pařížské lokace. Jinak se nedivím, že seriál propadl a další díly se netočí. Je to anglicky mluvené pro angloamerické země, proč ne, ale celkově je to tupé. Třeba první díl - kriminalisté přijdou v počtu snad tří detektivů (wtf?!) na místo činu, kde prostě během asi dvaceti sekund odhalí souvislost s Posledním soudem na katedrále, trumpetami a propíchnutými ušními bubínky. Pak se nám místo napětí nebo nějaké atmosféry dostane roztěkané kamery po opici a spousty slovního a dialogového balastu, mezi čímž se Reno snaží vypadat drsně, ale žel mu scénář nedává moc prostoru jako třeba v Purpurových řekách. Takže je z toho tupá selanka, kopie kopií všech kriminálek CSI apod. Spousta klišé, minimum akce a hlavně minimum originálních nápadů. ()

ceskyhonza

První díl se mi nezdál nic moc, ale další už byl lepší a pak ještě lepší. Je to střízlivé, jak asi běžná kriminalistika je, takže to má formát jisté poctivosti. Jo St-Clair je zkušený polda z kriminálky, který zdaleka nedělá vše předpisově, chlap bez svatozáře, který lecos v životě pokazil a má víc za sebou, než před sebou. Právě jeho osobní život, je jakýmsi tmelem, spojujícím jednotlivé případy, jinak samostatné, jak už tak příběhy vražd a vrahů bývají. Epizody mají cca 45 min., tedy méně, než těch 52, jak je zde zatím chybně uvedeno, ale ten čas je využit s "profesionální rutinou", která dodává realistický rozměr. LiVentura tu píše, že nemá kriminálky rád, tak potom nechápu, proč na to kouká. Tohle je naopak určeno těm, kdo je rádi mají, ty střízlivé, realistické, s trochou koření, třeba v podobě zkušeného policajta. Já k takovým patřím, to nebudu popírat, líbí se mi moc např. Jesse Stone a Jo St-Clair mi také sedí. Epizodu od epizody víc. Takže bych byl rád, kdyby bylo i více, než zatím uváděných 8 částí. Čímž ovšem nemyslím "nekonečný seriál", co pak ztratí všechny původní atributy. ()

ostravak30

Nad hodnocením jsem váhal. Jenže mě zaujaly pouze dvě věci. Francouzská kriminálka je příjemná změna po německých a amerických kriminálkách. A pak Jean Reno. Samotné případy, které kriminalisté řeší nejsou také nezajímavé. Ale styl, jakým je vyšetřují už příliš nápaditý a zajímavý není. Navíc, soukromé problémy Jeana Rena seriál nedělají zase až tak osvěžujícím, jak se na úvod zdálo. Vše je tak nějak nezáživné. Chtělo by to více napětí a akce. Stručně řečeno...nic moc a čekal jsem víc. ()

subic

Jean Reno jako policejní vyšetřovat v televizním seriálu? Ne to není chyba tisku. Obdobně jako nedávno Til Schweiger v německém kriminálním cyklu Místo činu. Nedělejte to. Televizní produkce vám oběma neumožní ukázat a rozvinout to, proč vás mám rád. Dívat se na to dá, ale jako kdybych už to někde viděl, takže na tenhle seriál se už někdy jindy znovu dívat určitě nebudu. ()