Burton a Taylorová

(TV film)
  • Veľká Británia Burton & Taylor

Jejich vztah sledoval celý svět. Britský film, zachycující poslední profesní spolupráci legendární herecké dvojice. New York, 1983. Broadwayské divadlo Lunt-Fontanne oznamuje přípravu nové inscenace proslulé komedie Noëla Cowarda „Soukromé životy" s Elizabeth Taylorovou a Richardem Burtonem v hlavních rolích. Oznámení vyvolá mediální poprask a spekulace, jestli se bývalí dvojnásobní manželé hodlají po letech dát znovu dohromady. Zatímco herečka si pozornost médií užívá, herec sní o roli krále Leara a davová hysterie kolem blížící se premiéry jej spíše obtěžuje.
Britský televizní film, přibližující méně známou epizodu ze života slavné herecké dvojice, vznikl na základě skutečných událostí, některé scény však byly pro větší dramatickou působivost díla pojaty s jistou scenáristickou licencí. Ústřední dvojici ztvárnili známí angličtí herci Dominic West a Helena Bonham Carterová, která byla za svůj výkon nominována na prestižní Zlatý glóbus. (Česká televize)

andrii

Poutače divadelní ohlašují: "Divadelní sousoší, pár filmový zastřeší." Repertoár slavných nejslavnějších, opěvovat nejopěvovanější, se sluší. Burton & Taylor veřejně soukromé emoce na jevišti odlupují. Ostražité oči sledují, v soukromých životech si libují, potlesk ve stoje si zasluhují. Než se spustí finální opona, mok si spolu v divadelní šatně vychutnáme až do dna. Nikdy více doušky objetí, našich životů osudové prokletí. Jen žít a náruč nezapřít. Filmoví výletníci i milovníci neplakátového vyobrazení osobnostních (in)dispozic hvězdné herecké dvojice dozajista neodejdou s prázdnou. ()

Marze

Příběh o lásce a nenávisti o zmatku Hollywoodských párů o kterých si myslíme, že je známe. Richard Burton mladý , krásný, urostlý. Trochu drsňák. Taylorová elegantní se sex appealem a chvílemi sebestředná. Film je vzrušující po celých 90 minut. nejen proto, že ártově vystihuje podstatu vztahu těchto dvou ikon, ale že ho polidšťuje. ()

marhoul

Mně se to líbilo. Moc. Jasně, žádná nebude Taylorka, žádný nebude Burton, podobnosti asi není možné dosáhnout a proč taky? Divadlo, které mezi sebou Helena s Dominicem rozehráli bylo komorní, intimní, podle mě silné. Věrně nám servírují strasti vášnivé lásky, která je ničila a zároveň poháněla dál. Stejně jako na alkoholu nebo lécích byli živočišně závislí na sobě, od facek do postele měli tak blízko a to i v letech, kdy už byli starší a měli za sebou svá dvě bouřlivá manželství, obě ukončena rozvodem. ()

kaylin

To, že je Helena Bonham Carter dobrá herečka, to už vím po "Králově řeči". Ale že Dominic West předvede tak zajímavé představení a vtělí se do jednoho z největší herců celé filmové éry, to už je přece jen něco jiného. Velmi mile mě tihle dva překvapili svým pojetím obou legendárních herců. Pokud se o Burtonovi a Taylor chcete něco dovědět, myslím, že snímek je dobrou cestou. Není to moc kontroverzní, ale film se nesnaží být ani moc citlivý. Je takový televizně vyvážený. Stojí za to zhlédnout. ()

Roman.Ticka

Tolik emocí, vášně, lásky a jiskření mě doslova přibilo do křesla a zírala jsem na Burton & Taylor divadlo (životní i hrané) s otevřenou pusou a přiblblým úsměvem celých 90 min. Výtečné procítěné herecké výkony vzdaly hold této osudové partnerské dvojici, jejichž láska neznala hranic a trvá patrně dodnes. ET byla nejen lascívní poněkud labilní osůbka, jíž nešlo přehlédnout nejen pro prsa a mejkap, taktéž pro její osobitou auru vzhledu a vystupování, ale především uměla žít a život naplno prožít. Smekám a jen tiše závidím, není každému shůry dáno... ()

• Film byl natáčen především v londýsnké části Chiswicku, a to po dobu pouhých 18 dní. (..Lucas..)